Az ukrán nők egyik pokolból a másikba kerülnek

A pokolból menekültek, a középkorban kötöttek ki. Krystyna Kacpura, a Család- és Nőtervezési Szövetség ügyvédjének és igazgatójának telefonja egyfolytában csörög. A vonal másik végén legtöbbször olyan Lengyelországba menekült ukrán nők kétségbeesett hangja hallatszik, akik nem tudják, hova forduljanak, hiszen nemi erőszak áldozatai lettek és teherbe estek.

A lengyel nők már évek óta kénytelenek külföldre menekülni vagy javasasszonyokhoz fordulni az abortuszellenes korlátozások miatt. A legjobb esetben a civil szervezeteket keresik fel, amelyek minden segítséget próbálnak megadni, amit csak lehet. De ezekben a drámai hetekben az ukrán nők is lengyelek sorsára jutottak.

A háború elsőszámú áldozatai a nők

A fegyveres invázió elől menekülő ukrán nőknek nemcsak a bombák okozta trauma az egyik legnagyobb problémája. Sokakat orosz katonák erőszakoltak meg, aminek következtében többen teherbe estek. Ilyen bonyolult körülmények között, sokszor túl bonyolult, hogy kihordjanak egy terhességet. De akik Lengyelországba menekülnek egy másik lövészárokban találják magukat, egy fegyverektől mentes, de nem kevésbé fájdalmas háborúban.

Kétmillió ukrán menekült eddig Lengyelországba, 90%-uk nő és gyermek. Ez az az ország, amely a legnagyobb lelkesedéssel fogadta őket, amely megváltoztatta törvényeit, hogy megkönnyítse integrációjukat, és amely a szolidaritás mintaképe. Sajnos azonban nem minden arany, ami fénylik. A Mateusz Morawiecki által kormányzott országban ugyanis nagyon kevés esetben engedélyezett az abortusz, még sokszor akkor sem végezhetik el az orvosok a beavatkozást, ha a magzat halott vagy komoly fejlődési rendellenességei vannak, ami az anya az életét kockáztatja.

Justyna Wydrzynska, az Abortusz Határok Nélkül aktivistája már jól ismeri a Morawiecki-kormány rendőrállamát, ahol a nők joga gyakorlatilag nulla. Ma már nemcsak lengyel, hanem ukrán nők tucatjai is őt hívják.

A nő elmesélte, hogy egy nap egy nő rémülten hívta fel. Alig három hónapja volt terhes. Nem akarta kihordani a terhességet: partnere erőszakos és bántalmazó volt. “Átéreztem a helyzetét, tudom, mit jelent a családon belüli erőszak” – mondta. Wydrzynska küldött neki egy csomag abortusz tablettát. A bántalmazó partner azonban megtalálta, és hívta a rendőrséget. Az aktivistát azóta illegális kábítószer-kereskedelem miatt már bíróság elé állították.

“Március 1. óta már kilencvenkilenc ukrán állampolgár vette fel a kapcsolatot velem, hogy hogyan lehet abortuszt végeztetni Lengyelországban, vagy hogyan lehet hozzájutni a tablettákhoz” – állította az aktivista. Amikor az orosz csapatokat visszaverték Kijev külvárosából, számtalan nő jelentkezett nála azzal, hogy szexuális erőszak áldozata lett.  “A Bucsába ment önkéntesek azt mondták, hogy az ott megerőszakolt nők félnek Lengyelországba jönni. Ismerik a törvényeinket és félnek tőlük. Inkább ott próbálnak boldogulni, egy még mindig háború sújtotta országban.”