Az USA felszólította Japánt, hogy a kriptotőzsdéi és bányászai szakítsák meg a kapcsolatot Oroszországgal

Az amerikai diplomaták felszólították a tokiói hatóságokat, hogy fokozzák a nyomást a japán kriptotőzsdéken és bányászokon, hogy azok minden kapcsolatot szakítsanak meg Oroszországgal. A kérés Moszkva pénzügyi elszigeteltségének elmélyítésére irányult az Ukrajna elleni folyamatos orosz támadás közepette.

Az Egyesült Államok sürgette Japánt, hogy gyakoroljon nagyobb nyomást az oroszokkal továbbra is együttműködő kriptopénz-tőzsdékre és bányászati cégekre. Az Egyesült Államok azt szeretné, ha a japán szervezetek megszüntetnék üzleti kapcsolataikat Oroszországgal, ezzel tovább növelve az ország pénzügyi elszigeteltségét a világ többi részétől.

Az amerikai diplomaták által megfogalmazott kérés az Orosz Föderációban továbbra is jelen lévő több mint 30 japán, engedéllyel rendelkező kriptokereskedő platform közül többet is célba vesz – derült ki a Financial Times pénteki cikkéből, amely az ügyet ismerő emberekre hivatkozik.

Az amerikai képviselők azt mondták Tokiónak, hogy összpontosítson a japán részvételű kriptobányászati műveletek leállítására a szibériai Irkutszki területen – mondta két jól értesült forrás. A régió Oroszország bányászati fővárosaként ismert, mivel olcsó vízenergiát és hűvös éghajlatot kínál.

A Japán Pénzügyi Szolgáltatási Ügynökség, az FSA nem kívánt nyilatkozni a pénzügyi híroldalnak az üggyel kapcsolatban. Március közepén a szabályozó hatóság arra kérte az általa felügyelt tőzsdéket, hogy ellenőrizzék a szankciók hatálya alá helyezett személyek vagy szervezetek számláit és tranzakcióit, amelyek esetében eszközök átutalására kerül sor.

Bár a hivatal nem utasította kifejezetten a cégeket, hogy zárjanak be minden Oroszországgal kapcsolatos tevékenységet, néhányan már leállították működésüket. A Decurret kriptotőzsde például közölte, hogy az FSA értesítése után úgy döntött, felfüggeszti oroszországi tevékenységét.

Egy másik tőzsde korábbi vezetője megerősítette, hogy a japán tőzsdékre fokozott nyomás nehezedik, hogy minden bányászati vagy back-office tevékenységet kivonjanak Oroszországból. Egy névtelenséget kérő személy azonban azt is elmondta a lapnak, hogy legalább egy olyan tőzsdéről tud, amely úgy tartotta fenn oroszországi tevékenységét, hogy egy szingapúri fedőcéget hozott létre, hogy minden kifizetést átirányítson oda.

Az amerikai kérés azután érkezett, hogy Japánban bevezették a deviza- és külkereskedelmi törvény módosításait, amelyek a kriptovalutákra és más digitális eszközökre is kiterjednek. A módosítások célja, hogy megerősítsék Tokió hatáskörét az országba irányuló és onnan kifelé menő digitális valutaforgalom korlátozására.