Thaiföld befektetési céllal kínál kriptotokent a bankbetétek riválisaként

A kriptókat alapvetően barátian kezelő Thaiföld pénzügyminisztere egy május 13-án történt sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az ország a következő két hónapban „digitális befektetési token” kibocsátását tervezi. Pichai Chunhavajira azt mondta, hogy a tervek szerint a pénzügyminisztérium két hónapon belül 5 milliárd baht (50 milliárd forint) értékű új digitális befektetési tokent bocsát ki. Legalábbis, ha a kabinet jóváhagyja a kezdeményezést. A G-Token nevű tokent tehát 50 milliárd forintnyi értékben kínálják majd. Célja, hogy a befektetőknek lehetőséget biztosítson arra, hogy magasabb hozamot érjenek el, mint a bankbetéteken.

A thaiföldi pénzügyminiszter
Thaiföld is egyre jobban nyit a kriptovaluták felé
A tokent és a belőle származó bevételt a jelenlegi költségvetési hitelfelvételi terv keretében a nyilvánosságtól történő forrásbevonásra fogják használni, de nem lesz adósságinstrumentum. Az adósságinstrumentum egy pénzügyi eszköz, amelyet egy vállalat vagy intézmény kibocsát annak érdekében, hogy finanszírozást szerezzen. Az ilyen instrumentumokkal a kibocsátó kötelezettséget vállal arra, hogy egy meghatározott időn belül visszafizeti a kapott összeget, általában kamattal együtt. Leginkább a kötvény ilyen, de a tervek szerint a G-Token nem lesz ilyen. A G-token kibocsátására irányuló lépés azután történt, hogy Thaksin Shinawatra, Paetongtarn Shinawatra miniszterelnök apja az év elején azt mondta, hogy Thaiföldnek meg kellene fontolnia stabilcoinok kibocsátását, amelyek mögött államkötvények állnak. Thaiföld lépése elég jól követi a globális trendet. Hiszen látható az Egyesült Államok és más országok példáján is, hogy a hagyományos pénzügyi cégek mellett már nemzetek is elég masszívan felkarolják a digitális valutákat.
De hogy a régióban maradjunk, például Malajzia és Japán kormánytisztviselői is eléggé nyitottak a kriptovalutákkal kapcsolatos innovációkra. Aztán Thaiföld például fontolgatja a Bitcoin ETF-ek helyi tőzsdére való bevezetésének engedélyezését. Az ázsiai régió egyébként kifejezetten élen jár a kriptós innovációban. Dél-Korea komoly központja a kriptós kereskedelemnek és innovációnak, de például Vietnam is vezetőnek számít a régióban a kriptoelfogadottságban, leginkább a hazaküldött pénzek és a DeFi területén. Kiemelkedő szereplő Laosz, Szingapúr és Hongkong is, amelyek új kriptós központként igyekeznek magukat pozicionálni. De igazából Kínát leszámítva a régiós országok eléggé nyitottak a kriptós projektekre és fejlesztésekre. Azt azért fontos a végén megemlíteni, hogy a G-Token nem egy igazi központi banki digitális valuta (CBDC), hanem inkább egy befektetési eszköz a digitális térben, amit a kormány támogat.