Precedens értékű per indult az Uniswap ellen

A Bancor, egy okosszerződésen alapuló automatizált árjegyző megalkotója szabadalomsértés miatt perli az Uniswap decentralizált kriptotőzsdét. Azt állítja, hogy a tőzsde engedély nélkül használta fel a technológiáját, és jelentős hasznot húzott belőle. A per május 20-i bejelentése szerint a Bancor 2016-ban tervezte meg a technológiát, és 2017 januárjában szabadalmaztatta azt. A technológia az állandó termékekre vonatkozó automatizált árjegyző alapját képezi, amelynek lényege, hogy matematikai műveletek alapján forrásokat adnak hozzá vagy vonnak el egy likviditási poolból. Két szabadalom is jóváhagyásra került végül.

A Bancor azt állítja, hogy az Uniswap a találmányt használta fel a 2018 novemberében elindított protokolljának létrehozásához. A két céget versenytársaknak tekintik a decentralizált pénzügyek (DeFi) ágazatában.

A Bancor a per előtt nem igazán volt ismert a DeFi szektorban

A Bancor projektvezetője, Mark Richardson szerint nem elég, hogy engedély nélkül használja az Uniswap a találmányukat, de még komoly vetélytársuk is ugyanabban a szektorban. A keresetben a Bancor kártérítést kér technológiájának engedély nélküli felhasználása miatt az Uniswap Labs-tól. Eddig utóbbi nem reagált nyilvánosan a New York déli körzetének kerületi bíróságán benyújtott keresetre. Mondhatnánk, hogy savanyú a szőlő, hiszen a DefiLlama szerint a Bancor közel nem ért el hasonló sikert, mint az Uniswap. Az adataggregátor az Uniswapot a második helyre sorolja a decentralizált tőzsdék között a 24 órás kereskedési volumen alapján, közel 3,8 milliárd dollárnyi kereskedéssel. A Bancor ezzel szemben a 142. helyen áll a 24 órás kereskedési volumen tekintetében, a május 20-i állapot szerint 378579 dollárral.

Az Uniswap évek óta az egyik legnagyobb decentralizált tőzsde. Eddigi létezése során 2,8 billió dollárnyi kereskedési volument dolgozott fel. Richardson és a Bancor szerint nem tesz jót az innovációnak és a fejlődésnek, ha nagy cégek büntetlenül „ellophatják” mások szellemi termékét.

A Craig Wright-kapcsolat

Az Uniswap elleni Bancor-per és Craig Wright jogi csatározásaiban van némi közös, utóbbi is elég sok pert indított különféle szellemi tulajdonjogi viták okán. Ezek leginkább a Bitcoin szellemi tulajdonjogára fókuszáltak, többek között azt állította magáról, hogy ő Satoshi Nakamoto.

Mindkét ügy rávilágít a nyílt forráskódú innováció és a tulajdonosi jogok közötti feszültségre a decentralizált pénzügyek (DeFi) és a blokklánc technológia területén. A Bancor pere azt az elképzelést vonja kétségbe, hogy a DeFi protokolloknak nyílt forráskódúnak kell maradniuk, míg Wright állításai vitákat váltottak ki a Bitcoin eredetéről és tulajdonjogáról. Ha a Bancor sikerrel jár, az precedenst teremthet a DeFi szabadalmi érvényesítésére, ahogyan Wright ügyei is befolyásolták a szerzői jogról és az identitásról szóló vitákat a kriptovilágban.