Megtörni látszik Kína: Hamarosan beszállhat a kriptoversenybe?

Sanghaj legfelsőbb vagyonfelügyeleti hatósága a stabilcoinokról és más digitális valutákról folytatott tárgyalásokat, ami szokatlan esemény egy olyan országban, ahol a kriptokereskedelmet betiltották.
A Reuters szerint a sanghaji vagyonfelügyeleti bizottság a héten mintegy 60-70 helyi kormányzati tisztviselőt hívott össze, hogy a kriptovalutákkal történő fizetések gyorsan fejlődő világáról tárgyaljanak.
Nagyobb befolyásra van szükségünk a feltörekvő technológiák terén, és fokozott kutatásra a digitális valuták piacán.
– mondta He Qing, a szabályozó hatóság igazgatója az eseményen.
Miközben Kína 2021 óta a pénzügyi stabilitási aggályok miatt keményen fellépett a kriptokereskedelem és a bányászat ellen, a sanghaji találkozó arra utal, hogy a kínai kormány nem akar lemaradni a kriptoversenyben, és jelenleg azt vizsgálja, hogy hogyan kellene kezelni a stabilcoinokat az országban.
A stabilcoinok bevezetését szorgalmazzák a kínai vállalatok
A Reuters jelentése megjegyzi, hogy egyre több kínai cég és szakértő szerint lenne jó ötlet egy jüanhoz kötött stabilcoin létrehozása, ezzel is lépést tartva a dollár-alapú érmék térnyerésével.
Az olyan vállalatok, mint a JD.com és az Ant Group nevű fintech óriás állítólag arra kérték a kínai központi bankot, hogy adjon zöld utat a jüan-alapú stabilcoinoknak. A Reuters szerint ezek a cégek azt tervezik, hogy stabilcoin-engedélyekért folyamodnak Hongkongban, ahol augusztus 1-jén lép életbe a stabilcoinokra vonatkozó új jogszabály.
A stabilcoinok – leginkább az olyan dollárhoz kötött érmék, mint az USDT és az USDC – robbanásszerű növekedést tapasztaltak világszerte, mivel olcsóbb és gyorsabb tranzakciókat kínálnak, mint például a hagyományos bankrendszer, vagy akár a Bitcoin
BTC Price
. Az ARK Investment Management becslése szerint a stabilcoinok globális tranzakciós értéke tavaly elérte a 15,6 billió dollárt, ami volumenben még a Visa-t is felülmúlta. Ráadásul ahogyan arról beszámoltunk, az Egyesült Államokban – ahol a kriptoszabályozás egyértelműbb – olyan óriások vizsgálják saját stabilcoinok bevezetését, mint az Amazon és a Walmart.
Mindeközben Ázsia is halad előre. Dél-Korea kormánya például ígéretet tett arra, hogy engedélyezi a won-alapú stabilcoinokat, miközben kiépíti a szükséges szabályozási keretrendszert – bár a központi bankja figyelmeztetett a fokozatos bevezetés szükségességére.
Mi akadályozza Kínát a kriptovaluták felkarolásában?
A sanghaji találkozó ellenére továbbra is kérdéses, hogyan tudná Kína integrálni a stabilcoinokat a gazdaságába. A Reuters jelentése szerint a találkozón a Guotai Haitong Securities politikai szakértője részletes áttekintést adott a tisztviselőknek a stabilcoinokról, azok történetéről és a globális szabályozási megközelítésekről, miközben a lehetőségeket és a szakpolitikai kihívásokat is felvázolta.
És bár Yang Tao, a Nemzeti Pénzügyi és Fejlesztési Intézet igazgatóhelyettese azt javasolta, hogy Kína egyszerre tesztelje a jüanhoz kötött stabilcoinokat Sanghajban és Hongkongban, az elemzők szerint az ázsiai ország szigorú tőkeellenőrzése komoly akadályt jelenthet a stabilcoin-kezdeményezések számára.
Kína 2021-ben betiltotta a kriptopénzekkel való kereskedést és a bányászatot, hogy korlátozza a pénzügyi rendszerét fenyegető „kockázatokat” és megfékezze a tőkekiáramlást – ez a tilalom pedig továbbra is érvényben van. És bár a stabilcoinokról szóló viták a közelmúltban gyakorivá váltak, a többi kriptovaluta kilátásai kevésbé egyértelműek az országban. Mindenesetre Kína határain kívül a kriptopiac továbbra is virágzik. A Bitcoin
BTC Price
nemrég új történelmi csúcsot döntött 122 838 dollárral, a cikk írásakor pedig 116 855 dolláron kereskedik a CoinMarketCap adatai szerint, ami 7,75%-os emelkedést jelent az elmúlt 7 napban.
Hongkong gazdasági problémákat oldana meg a kriptókkal
Eközben Hongkong a stabilcoinok és tokenizált eszközök használatának ösztönzésével globális gazdasági kihívásokat kíván megoldani. A régió enyhíteni fogja a stabilcoinok és más tokenizált pénzügyi termékek szabályozását és elő fogja segíteni ezeknek a használatát, mivel a világ egyik legnagyobb és legmegbízhatóbb kriptopiacát szeretné kiépíteni.
A helyi tőzsdefelügyelet 11 kriptotőzsdének adott engedélyt a hongkongi működésre, az ezt követő 3 évben pedig óriási változások történtek a régió kriptoszektorában, ugyanis számos olyan szabályozást és intézkedést vezettek be a törvényhozók, amelyek elősegítik az ottani piac növekedését.
Christopher Hui, a pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkár szerint további kezdeményezések is tervben vannak, mivel állítása szerint Hongkong valós problémákat készül megoldani a kriptók felkarolásával.
A pénzügyek azt a célt szolgálják, hogy megkönnyítsék a reálgazdaság zavartalan működését, az értékláncot, az áruk és szolgáltatások mozgását, valamint az eszközökkel és termékekkel történő tranzakciókat… És ha hosszabb távon gondolkodunk: Hongkongról mint értékteremtőről van szó, és a régió, sőt, az egész világ valós gazdasági problémáit és kihívásait próbáljuk megoldani.
– mondta Hui a múlt héten a Postnak adott interjúban.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy Hui először fejtette ki a kormány hosszú távú stratégiáját a digitális eszközökkel kapcsolatban. Azon elv alapján, hogy hasonló kockázatokra hasonló szabályoknak kell vonatkozniuk, hivatala a kriptovállalatok négy „csoportjára” fogalmazott meg szabályozásokat: a tőzsdékre, a stabilcoin-kibocsátókra, a kereskedési szolgáltatókra és a letétkezelőkre. Az államtitkár hozzátette, hogy a kormánynak felül kellene vizsgálnia az okosszerződéseket érintő hongkongi jogszabályokat is, mivel azok a pénzügyi innováció alapját képezik.
A régió is felismerte a stabilcoinok előnyeit
Huang Yiping, a Pekingi Egyetem dékánja szerint a pénzügyi innovációk Hongkongban való tesztelése nagyon is szükséges lenne. Főleg úgy, hogy egy olyan régióról van szó, amely nagyon jól működik együtt a kriptoszektorral, és amely a világ egyik legnagyobb gazdasági központja.
A blokklánc lényege, hogy csökkentheti a közvetítők szükségességét, lehetővé téve a pénz, a termékek vagy az eszközök zökkenőmentes átutalását. A fájdalmas pontokra kell összpontosítanunk, miközben azonosítani kell azokat a területeket, ahol a technológia maximalizálhatja az előnyeit.
– mondta Hui.
Például a stabilcoinok elősegíthetik a határokon átnyúló fizetések és a kereskedelem finanszírozása terén a nagyobb innovációt, különösen azokban az országokban, ahol a valuták hajlamosak az inflálódásra. Amennyiben Hongkongban az augusztus 1-jétől hatályos törvény alapján stabilcoinokat bocsátanak ki, a régió újabb nagy lépést tehet a hatékony gazdaság felé. Azt is érdemes megjegyezni, hogy ezek a fiat valutákhoz kötött érmék sokkal gyorsabb és olcsóbb tranzakciókat kínálnak, mint a hagyományos bankrendszer.
Segítünk a világnak megoldani egy olyan problémát, amellyel a Hongkongon kívüli emberek szembesülnek – mindezt egy pénzügyileg szabályozott termékkel itt, Hongkongban
– jelentette ki az államtitkár.
Hongkongban rendezik meg a világ egyik legnagyobb Bitcoin konferenciáját
Arra a kérdésre, hogy Hongkong proaktív hozzáállása a stabilcoinokkal és blokkláncokkal kapcsolatban megismételhető-e Kínában, Hui azt válaszolta, hogy a két rendszer különböző kihívásokkal és problémákkal szembesül, és másképp működik.
Nagyon nehéz megmondani, hogy ha valamit csinálunk, az az egész országban megismételhető lesz-e, mert végül is mi két rendszer vagyunk.
Hongkong gazdasági fejlődéséről Xiao Feng, a HashKey Group elnök-vezérigazgatója is beszélt, miután a régió június 26-án bemutatta a digitális eszközökre vonatkozó új politikáját.
Hongkong most már nem pusztán a digitális eszközök „tesztpályája”, hanem a növekvő intézményesülés, a skálázás és a globalizáció felé halad.
– mondta.
Egyébként a világ egyik legnagyobb kriptovaluta-rendezvénye, a Bitcoin Asia a jövő hónapban immár második alkalommal kerül megrendezésre Hongkongban, és idén Eric Trump, Donald Trump fia is részt vesz a konferencián főelőadóként.