Felfelé tör a Bitcoin – megelőzheti az Amazont?

Az elmúlt napokban a Bitcoin sorra dönti az újabbnál újabb csúcsokat. A nemrég még 100 ezer dollár körül stagnáló árfolyam a múlt héten emelkedésnek indult, majd július 13-án új csúcsot állított fel, amikor átlépte a 119 ezer dollárt. A pozitív hangulat és a rekordok már önmagukban is lelkesítik a befektetőket, és hozzájárulnak a kriptovaluták további térnyeréséhez. Egyúttal pedig sosem látott szintre emelik a Bitcoint – különösen azok számára, akik nagy mennyiségű BTC-t birtokolnak.
A világ legnagyobb vállalatainak nyomába eredt a Bitcoin
A közel 120 ezer dolláros árfolyammal párhuzamosan a Bitcoin piaci kapitalizációja hatalmasat ugrott, ezzel bekerült a világ legértékesebb eszközei közé. A legnagyobb kriptovaluta már majdnem utolérte az Amazont, miközben egy lapra került olyan gigavállalatokkal, mint az Nvidia, a Microsoft vagy az Apple.
A BTC 120 ezer dolláros tokenáron számított piaci értéke meghaladta a 2,361 billió dollárt, amivel felzárkózott a legnagyobb globális vállalatokhoz, és megelőzte a Google-t, valamint az évezredek óta értékőrzőként használt nemesfémet, az ezüstöt is. A kriptovaluta ára jelenleg
BTC Price
.
Ahogy az ábra mutatja, a BTC felemelkedése látványos eredményt hozott, de a legnépszerűbb „eszköz” továbbra is az értékmegőrzés hagyományos, fényesen csillogó királya: az arany, melynek piaci kapitalizációja közel tízszerese digitális kihívójának.
A további emelkedés még magasabbra repítheti a Bitcoint. 158 ezer dolláros árfolyamnál az Apple-t, 187 ezernél a Microsoftot taszíthatná le a trónról. Az Nvidia megelőzéséhez 202 ezer dollárra, míg a dobogó tetejéhez már 1,13 millió dolláros árfolyamra lenne szükség. Bár ez utóbbi szint elérése valószínűleg még évek kérdése, az Apple és a Microsoft okkal kezdhet aggódni – egyes elemzők szerint ugyanis ez a szint már a mostani ciklusban is elérhető lehet.
Satoshi Nakamoto a top milliárdosok között
A rekordárfolyamnak köszönhetően a Bitcoin ismeretlen alapítója újra a világ leggazdagabbjai közé került. A Satoshi Nakamotóhoz köthető, érintetlen tárcában a becslések szerint mintegy 1,096 millió darab BTC található, ami a jelenlegi árfolyam mellett körülbelül 128,92 milliárd dollárnak felel meg. A 118 ezer dolláros árfolyam egészen a világranglista 11. helyéig repítette Nakamotót, ezzel megelőzve Michael Dellt, a Dell Technologies alapítóját.

A tárcán lévő elképesztő mennyiségű bitcoint 2009 és 2010 között bányászták. Forrás: news.bitcoin.com
A top 10-es listára való felkerüléshez az árfolyamnak legalább 128 ezer dollárig kellene emelkednie. Ekkor azonban olyan világhírű szereplők is Nakamoto mögé szorulnának, mint Warren Buffett vagy Steve Ballmer, a Microsoft korábbi vezérigazgatója.
Az első hely továbbra is töretlenül Elon Muské, a Tesla és a SpaceX alapítójáé. Az ő 406 milliárd dolláros vagyonának túlszárnyalásához a Bitcoin árfolyamának legalább 366 200 dollárra kellene emelkednie.
Nakamoto kilétét továbbra is homály fedi. Az elmúlt évtizedben az érmék egyszer sem mozdultak meg, és sokan úgy vélik, hogy soha nem is fognak. Mégis: a gondolat, hogy Satoshi megelőzheti Muskot, ma már nem tűnik teljesen lehetetlennek.
Nem árt az óvatosság – megtörhet a lendület?
A történelmi csúcsok idején a legnagyobb befektetők tovább vásároltak, és a Bitcoin ETF-ekbe történő tőkebeáramlás is nőtt. Még az USA új vámintézkedései sem gyakoroltak negatív hatást a BTC-re – a makrogazdasági adatok viszont óvatosságra intenek.
Július 14-én kezdetét vette a „Crypto Week”, amely során három kulcsfontosságú kriptovalutákat érintő törvényjavaslat kerül a Képviselőház elé. A cél egy átfogó szabályozási keretrendszer megalkotása – ám egy esetleges negatív kimenetel komoly hatással lehet az árfolyamra.
Emellett hamarosan érkeznek az USA legfontosabb gazdasági adatai is: infláció, ipari termelés, munkanélküliség – ezek mind kulcsfontosságú mutatók a jegybank (FED) számára, amely egy újabb kamatemeléssel megtörheti a BTC lendületét.
A JPMorgan vezérigazgatója szerint a kereskedők alábecsülik a monetáris szigorítás veszélyét, ezért egy ilyen döntés meglepetésként érheti a piacot. Mivel a Bitcoin egyre szorosabban kapcsolódik a makrogazdasági folyamatokhoz, nem szabad alábecsülni a kamatemelés következményeit – Arthur Hayes szerint a BTC akár 90 000 dollárig is visszaeshet.