Továbbra sem késő elkezdeni a bitcoinnal foglalkozni

Miután 2023 januárjához képest több mint hatszoros növekedést produkált a bitcoin árfolyama, jogosan felmerül sokakban a kérdés, hogy érdemes-e még elkezdeni foglalkozni a kriptovalutákkal, vagy ez a hajó már elment és új lehetőségeket kell felkutatni. Legyen szó az ezres, tízezres, vagy akár százezres szintekről, a kételkedők és a bizonytalanok mindig felteszik maguknak ezt a kérdést. De valóban beszélhetünk olyan jelenségről, hogy már „túl késő” lenne a bitcoin iránti érdeklődést elmélyíteni úgy, hogy még több mint száz év, mire kibányásszák az utolsó coint is?

A digitális szűkösség jelentősége

A Bitcoin egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy maximális kínálata mindössze 21 millió darabra van korlátozva. Ez a digitális szűkösség teszi egyedivé a Bitcoin gazdasági modelljét, szemben a hagyományos fiat pénzekkel, amelyekből jegybanki döntésektől függően korlátlan mennyiség nyomtatható.

„A Bitcoin a világ első digitális szűkös erőforrása” – írta Saifedean Ammous közgazdász

Ez azt jelenti, hogy bármikor is dönt valaki a vásárlás mellett, ugyanahhoz a szűkös, mindenki számára azonos szabályok alapján elérhető erőforráshoz jut hozzá. Akár az ár alacsony, akár magas, a Bitcoin relatív szűkössége állandó, így a beszállók egy közös, véges „tortán” osztoznak.

Még mindig az új elején vagyunk

Gyakori tévhit, hogy a Bitcoin már széles körben elterjedt. A valóság ezzel szemben az, hogy a világ lakosságának még mindig csak töredéke rendelkezik Bitcoinnal – egyes becslések szerint a tulajdonosok aránya globálisan alig éri el a 5-7%-ot.

Még a fejlett országokban is a lakosság többsége semmilyen kriptot nem birtokol, miközben a szabályozás, technológiai fejlesztések és társadalmi elfogadottság még csak most járnak érett fejlődési szakaszaik elején.

Az olyan fejlemények, mint az ETF-ek engedélyezése vagy a nagy pénzügyi szolgáltatók belépése, éppen, hogy szélesre tárják az ajtót a tömeges adaptáció előtt. Amíg nem jutunk el oda, hogy „mindenki rendelkezik vele”, addig ez egy organikusan növekvő piac, ahol a belépés sosem számít elkésett döntésnek.

Ezért nincs olyan, hogy „túl késő”

A 2020-as évek új trendje, hogy egyre több intézményi befektető, vállalati kassza és alapkezelő is Bitcoint vásárol, megjelennek a tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek). A piac így már nem csak kisbefektetőké és technológiai evangelistáké, hanem nagy portfóliókezelő cégeké is, akik hosszútávú, sokszor évtizedekben gondolkodó stratégiával lépnek piacra.

Az árfolyam ugyan továbbra is volatilis: lesznek visszaesések, korrekciók, de ezek természetes részei egy éretté váló piacnak. Minden újabb „hullámban” újabb generációk, újabb befektetési körök érkeznek – és mindig lesznek, akik a magasabb árak láttán érzik úgy, hogy valamiről lemaradtak.

Pedig az időzítés helyett a hosszútávú szemlélet a fontosabb. Ahogy egy közismert mondás tartja: „A legjobb idő Bitcoin vásárlására tíz éve volt, a második legjobb idő most van.”

A Bitcoin-piac fejlődése megmutatta az elmúlt 15 évben, hogy folyamatos, egyediségét pedig a digitális szűkösség, illetve a globális és intézményi adaptáció adja, mely mögött az értékmegőrzés áll. Emiatt egyetlen pontban sem lehet kijelenteni azt, hogy „már túl késő” lenne megvásárolni, az igazán fontos kérdés azonban nem az, hogy mikor szállsz be, hanem az, hogy tisztában vagy-e azzal, mit vásárolsz.

Az igazi lemaradás az, ha információ hiányában döntésképtelenek maradunk, miközben a digitális jövő már itt kopogtat az ajtón.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ