Rejtélyes eltűnés: senki sem tudja, hová lett a dark web legnagyobb bitcoinos drogpiaca

Az Abacus Market, az egykori legnagyobb bitcoin-alapú dark webes drogpiac, nemrég nyomtalanul eltűnt az internetről.
Az előzetes hírek alapján a platform üzemeltetői egy klasszikus „exit scam-et” hajtottak végre: lehúzták a rolót miközben eltűntek a vásárlók pénzével. Egyesek szerint azonban az sem kizárt, hogy a rendőrség titokban lefoglalta a szervereket, eddig egyetlen hatóság sem vállalta magára a a feltételezett akciót.
Érdekes egybeesés, hogy az Abacus eltűnése mindössze három héttel követte a a dark web legnagyobb, kriptovalutákkal működtetett drogpiacának, az Archetyp Marketnek a lekapcsolását. A platformot még június közepén számolták fel, amely kifejezetten a Monero (XMR) tokennel működött a nagyobb adatvédelem reményében. Ez azonban mégsem segített a tulajdonosoknak, akiket azóta le is tartóztattak.
Nem maradtak el az előzmények sem
Az Abacus 2021 szeptemberében indult Alphabet Market néven, majd két hónappal később változtatott nevet. A piactér kínálatában stimulánsok, pszichedelikus szerek, tabletták, nem engedélyezett gyógyszerek és kannabisztermékek is szerepeltek. Az oldalon a bitcoin és a Monero is elfogadott fizetőeszköz volt. 2025 júniusa volt a piactér történetének legsikeresebb hónapja, amikor 6,3 millió dollárnyi forgalmat bonyolítottak le.
Beszámolók szerint már júniusban érkeztek panaszok a felhasználóktól, miszerint azok nem tudják kivenni a pénzüket. Az oldal adminisztrátora azzal indokolta a fennakadásokat, hogy az Archetyp bezárása után hirtelen megnövekedett az új felhasználók száma, amit DDoS-támadások is súlyosbítottak.
A közösség azonban kételkedett az állításokban, és lassan elkezdett kihátrálni az oldal mögül, amit a napi BTC-befizetések is jól szemléltetnek. Június 1. és 27. között az Abacus naponta átlagban mintegy 230 000 dollárt fogadott 1400 tranzakción keresztül. Június 28. és július 10. között azonban ez az összeg 13 000 dollárra esett vissza, mindössze 100 befizetéssel. Vagyis ez arra utal, hogy a felhasználók egyre gyanakvóbbak lettek, és ezt a weboldal üzemeltetői is észrevették, ezért állíthatták le rendszereiket és kapcsolhatták le a platformot.
Nincs bizonyíték a hatóság közbelépésére
A Dread nevű dark webes fórum adminisztrátora, Hugbunter régóta kapcsolatban állt az Abacus mögött álló csapattal. Hugbunter szerint egyelőre nincs nyoma annak, hogy a hatóságoknak köze lenne az ügyhöz.
Azonban a múltbeli esetek – például a Nemesis Market lezárása – azt mutatják, hogy a hatósági beavatkozás hivatalos megerősítése néha hónapokkal később kerül csak napvilágra. Így még mindig lehetséges, hogy az Abacust valóban valamilyen szervezet számolta fel.
Akár mi is az oka, a felhasználók gyorsan tovább léptek. Amikor az ASAP Market 2023-ban megszűnt, az Abacus forgalma a következő hónapban 20%-kal ugrott meg. Mikor pedig az Archetyp 2025 júniusában leállt, több ezer felhasználó egyetlen éjszaka alatt áttért az Abacusra, ami hozzájárult a rekordnak számító 6,3 millió dolláros havi forgalomhoz.
Az, hogy az Abacus a legnagyobb bitcoin-alapú drogpiac jelzőt viselte, talán végzetesnek bizonyult. A magas forgalom, nagy felhasználóbázis és erős névismertség mind-mind felkelti a hatóságok figyelmét. Az Abacus adminisztrátorai – figyelembe véve, hogy az Archetyp csapatát letartóztatták és büntetőeljárás indult ellenük – feltételezhetően a biztonságot választották a további profit helyett.
Bár az Abacus megszűnt, felhasználói továbbra is aktívak maradnak, így kétségtelen, hogy más piacterek felé fordulnak. Emiatt a dark webes kábítószer-kereskedelem forgalmában nem várható visszaesés, csupán a kereslet újraeloszlása a különböző platformok között.