Ez történne, ha minden spot Bitcoin ETF eltűnne

Bár az elmúlt néhány napban stagnált a Bitcoin spot ETF termékekbe történő tőkebeáramlás, az elmúlt egy évet nézve egyértelműen erős növekedés látható a beáramlott őke összegét és a kezelt vagyont tekintve. Tavaly ilyenkor 52 milliárd dollárnyi vagyont kezeltek Bitcoin ETF-ekben a vagyonkezelők, ma már 151 milliárd dollárt. Nem túlzás azt sem állítani, hogy ezek a termékek voltak a motorjai a BTC növekedésének az elmúlt évben, legyen szó árfolyamról vagy akár elfogadásról. Így felmerülhet az a szigorúan elméleti kérdés, hogy mi történne ha hirtelen minden kezelt BTC-t eladnának az alapok? Azaz mennyivel járultak hozzá az árfolyam növekedéséhez ezek a termékek?

Már a Bitcoin ETF-ek nélkül is stabil lenne a piac

Aktuálisan egy BTC ára 119 ezer dollár körül van. A 21 milliós maximális Bitcoin-kínálatból 19,89 millió van forgalomban. A cikk írásakor a Bitcoin piaci kapitalizációja 2,36 billió dollár, azaz a 151 milliárd dolláros kezelt ETF-vagyon nagyjából a piaci kapitalizáció 6,5%-át teszi ki.

Ha elosztjuk a 151 milliárd dolláros kezelt ETF-vagyont a 119 ezer dolláros árfolyammal, akkor azt látjuk, hogy a teljes kínálat körülbelül 6%-át kontrollálják a BTC ETF-ek, ami 1,27 millió bitcoint jelent. Történelmileg a likvid kínálat 1%-os növekedése 5-10%-os esést okoz a BTC árfolyamában. Ezért a kínálat 6%-os növekedése 30-60%-os árcsökkenést jelentene az árfolyamra nézve egy olyan esetben, ha az összes Bitcoin spot ETF által kezelt bitcoint piacra dobnánk most. Ez az árfolyamot a 119 ezer dollárhoz nézve valahova 83300 és 47600 dollár körülre tolná vissza. Így néz ki az árfolyamgörbe most:

De ez csak egy elméleti csökkenés lenne, egyrészt a generált haszon okán elképzelhetetlen, hogy eladják az összes kezelt BTC-t, másrészt pedig a piac ebből is vissza tudna jönni. Az látható, hogy a BTC ETF-ek ilyen összeg körüli prémiumot adnak a BTC árához, tehát 71400 dollárt is akár (a 47600 dolláros számot nézve). De mi a konkluzió? Hogy bármi is történjen a Bitcoin ETF-ekkel, a legnagyobb kriptovaluta ára már nem igazán fog 50 ezer dollár alá csökkenni.

Ezeket az elméleti kalkulációkat minden nagy BTC-birtokos esetén el lehetne végezni, így Michael Saylor Strategy-je esetén is. A cég most 607770 BTC-t birtokol körülbelül 72 milliárd dollár értékben – ez a BTC teljes kínálatának közel 3%-a.

A fenti módszerrel kalkulálva az látható, hogy ha most Saylor mindent kiárulna, akkor a BTC ára 20%-kal csökkenne. De lenne pozitív hatása is, a csökkentett áron rengeteg új lakossági és intézményi befektető érezné úgy, hogy be kell vásárolnia. Az elméleti kérdések persze elméletiek maradnak, mert most eladásról szó sincs, nap-nap után lehet újabb és újabb cégekről írni, akik őrült módjára akarnak BTC-tartalékot létrehozni.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ