Bitcoin fejlesztők – hányan vannak és hol?

Egy jelentés rámutatott, hogy miközben a hagyományos fintech vállalatokat több tízezren igyekeznek egyben tartani, a Bitcoin hálózatnál ugyanezt a feladatot mindössze 40-60 aktív fejlesztő végzi el. Persze tegyük hozzá, hogy mellette még van több százezer fejlesztő, bányász, tőzsde-alkalmazott, csomópont futtató, akik közvetetten ugyan, de szintén kiveszik a részüket a hálózat fenntartásában.

Egy hagyományos fizetési vállalat, például a MasterCard, vagy a Visa, átlagosan 25 000 dolgozóval rendelkezik. A PayPal esetében az alkalmazottak száma tízezer körüli. Ha a piaci kapitalizációt vesszük figyelembe, a Bitcoint a MasterCarddal tudjuk leginkább összevetni. A vezető kriptovaluta 325 milliárd dollárt ér ma a piacon, a hitelkártya-társaság pedig 348 milliárdot. Ehhez képest, amíg a MasterCard fenntartásán 24 ezer személy ügyködik, addig a legnépszerűbb kriptovaluta hálózatán maximum 60-an teszik ugyanezt, ha szigorúan csak a fejlesztési oldalát vesszük az egyenletnek.

Sosem volt még ennyire igaz a mondás, miszerint “nem a mennyiség, hanem a minőség számít”

A New York Digital Investment Group (NYDIG), egy Bitcoinra összpontosító befektetési vállalkozás szeptemberben közzétett egy jelentést, amely a Bitcoin 14 éves fejlődését mutatja be szoftverfejlesztési szempontból. A “A Bitcoin fejlesztői” című jelentés megállapította, hogy az aktív fejlesztők száma mindössze 40-60 között mozog. A dokumentum rávilágít arra, hogy a Bitcoin hogyan fejlődött folyamatosan egy homályos technológiai valamiből egy globális pénzügyi rendszerré, és azokkal a szoftverfejlesztőkkel foglalkozik, akik segítségével mindez megtörtént.

“A jelentés célja az volt, hogy segítsen az embereknek megérteni a Bitcoin fejlődési ciklusát: Hogyan fejlődött egy levelezőcsoportban keringő ötletből napjainkban elterjedt technológiává. És aztán, hogy kik azok az emberek, akik továbbra is frissítik a protokollt” – magyarázta Greg Cipolaro a CoinDesknek adott nemrégiben adott interjújában.

A Bitcoin és a Bitcoin közösség kialakulása

A híres-neves-titokzatos Satoshi 2008. október 31-én tette közzé fehér könyvét, majd 2009. január 3-án elindította a Bitcoin-hálózatot. Irányításával kialakult egy közösség, ami 2010-re már kinőtte az alapítóját. Ezt felismerve Satoshi átadta a vezetést Gavin Andresen kezébe. Andresen, aki ekkor már aktív közreműködője volt a projektnek, a Bitcoin “vezető fejlesztője” lett, és a projektet a nyílt forráskódú együttműködési platformra, a GitHubra helyezte át, megnyitva ezzel az utat a valódi decentralizáció előtt.

Egy utolsó, Mike Hearn szoftverfejlesztőnek küldött e-mailben Satoshi kijelentette: “Továbbléptem más dolgok felé. [Az irányítás] Jó kezekben van Gavinnél és mindenki másnál” – áll a jelentésben

Hol vannak a Bitcoin fejlesztők?

A Bitcoin forráskódját – amit az előbb említett módon a GitHubon szabadon változtathatunk – számtalanszor módosították már. Mégis, a módosítások (commitok) 84%-a mindössze 20 országból származik. “Az egyik érdekes dolog, amit szerintem a jelentésben feltártunk, a fejlesztők földrajzi elhelyezkedése” – mondta az elemző. “Ez hasznos a befektetők számára, akiket aggaszt, hogy ki járul hozzá és frissíti ezt a szoftvert. Tudjuk, hogy kik ők, és tudjuk, hogy a legtöbbjük Észak-Amerikában, Nyugat-Európában, és ilyen típusú földrajzi területeken található.”

Néhány érdekes számadat a fejlesztőkről

A jelentés szerint a kódon való változtatás/ kódhoz való hozzáadás elérte a havi 200-400 commitot, ami folyamatos, kimért fejlődést jelent. És bár a Bitcoin alapprotokollja átlagosan 40-60 aktív fejlesztővel rendelkezik havonta, a projekthez a kezdetektől fogva 1140 fejlesztő járult hozzá, és havonta 5-20 új fejlesztő teszteli a projektet (mivel a többiek vagy visszavesznek, vagy távoznak).

Bitcoin fejlesztők

Ha a tárgyat tágabb értelemben vizsgáljuk, vagyis a Bitcoinhoz kapcsolódó alkalmazásokat is figyelembe vesszük, hasonló mintát figyelhetünk meg. Természetesen, nagyobb számokkal. A NYDIG becslése szerint a havonta aktív fejlesztők száma a szélesebb közösségben 600 és 1000 között mozog, a kezdetektől fogva közreműködők száma pedig meghaladja a 13 000-et.

A konkurens hálózatokkal összehasonlítva a Bitcoin mindig kisebbnek tűnik, de exponenciálisan hatékonyabbnak. Például az Electric Capital kockázati cég 2021-es fejlesztői jelentésének korábbi becslései szerint az Ethereumnak több mint 4000 havi aktív fejlesztője van a szélesebb ökoszisztémában, szemben a Bitcoin 600-1000 fejlesztőjével, mégis az Ethereum jelenlegi piaci kapitalizációja kevesebb mint fele a Bitcoinénak.