„A bitcoin egy gigantikus lépés visszafelé” – véli egy professzor

Jörg Bibow, New Yorki-i közgazdaságtan professzor szerint a bitcoin nemcsak, hogy nem tekinthető pénznek, de egy „gigantikus lépés visszafelé a pénzügyi kőkorszakba”.

Csak a baj van Bibow szerint a bitcoinnal

Jörg Bibow, aki a New York-i Skidmore College egyik közgazdaságtani professzora egy interjú keretében esett neki a bitcoinnak. És hogy mi a problémája a professzornak a kriptopénzzel? Röviden: minden, a szabályozatlanságtól kezdve az ökológiai lábnyomán át a pénzmosás elősegítéséig.

Bibow szerint mindezek – értsd a terrorizmus és a pénzmosás lehetővé tétele, az árfolyam volatilitása és a magas energiafogyasztás – hozzá járulnak ahhoz, hogy végső soron a bitcoinra nem tekinthetünk külön pénznemként.

A Bitcoin hálózatát az elmúlt hónapokban egyre többen kritizálták nem fenntartható és nagyon magas energiafogyasztása miatt. A mainstream média mellett például Elon Musk is ezt hozta fel oknak, amikor végül dobta a kriptopénzt a Tesla elfogadott fizetési módjai közül. Bibow-nak ezzel kapcsolatban is megvolt a véleménye. Szerinte a bitcoin bányászat az állítások ellenére egyáltalán nem mozdult el a megújuló energiaforrások felé.

A professzor amellett kiemelte, hogy a teljes szektor nagyon komoly szabályozásra szorul, bár elismerte azt is, hogy egy teljes körű tiltás valószínűleg lehetetlen lenne a kriptopénz esetében. Bibow szerint azonban az államok közötti koordinációval bizonyos mértékig sikeresen lehetne szabályozni a szektort. Ehhez viszont egyértelműen az anonimitást kellene csökkenteni a bitcoin esetében, mely azonban az egyik alapvető elve a teljes kripto ökoszisztémának.

A technológia a professzor szerint is forradalmi

Mindezen kritika ellenére magát a blokklánc technológiát továbbra is forradalminak tartja, amely rengeteg potenciállal rendelkezik mind a pénzügy, mind a kereskedelem területén is.

„Nem tudok semmilyen pozitív aspektust találni itt. De ez nem a technológia kritikája. Maga a technológia nagyon hasznos lehet számos termék számára, a pénzügyi szektort is beleértve. Azonban valutaként, úgy gondolom, hogy egy gigantikus visszalépés a pénzügyi kőkorszakba” – mondta Bibow.

Azt sajnos az interjú során nem kérdezték meg Bibow-tól, hogy a jelenlegi, hagyományosnak tekinthető pénzügyi intézmények pontosan hogyan is csökkentik az ökológiai lábnyomukat (amely jelentősen nagyobb a bitcoinnál). Ahogy arról sem volt szó, hogyan tervezik javítani azoknak a millióknak a helyzetét, akiket nem szolgál ki a jelenlegi rendszer.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük