A hálózati aktivitás szerint sehol nincs még a bitcoin árfolyama

Az elmúlt hónapokban óriásit gyengülő dollár és a pénzkínálat folyamatos növekedése ahhoz vezetett, hogy számos kockázatos eszköz új történelmi csúcsot döntött. Miután a bitcoin is átlépte a 123 000 dollárt a történelem során először, megkezdődtek a találgatások, hogy vajon hol lehet a ciklus teteje. Bár az intézményi befektetők folyamatosan halmozzák az eszközt, a hálózati aktivitás lokális mélyponton található.

Az ellentmondásos látvány rámutat arra, hogy a piaci dinamikát jelenleg a felhalmozás, mintsem a tényleges használat adja. Ez új kihívásokat rejthet a bitcoin számára.

Euforikus hangulatban az intézményi befektetők

2025 júliusában a bitcoin BTC Price BTC Price (BTC) árfolyama napról napra döntögeti meg a történelmi csúcsokat, köszönhetően a masszív intézményi felhalmozásoknak. Bár július 14-én „csak” 300 millió dollár áramlott az amerikai azonnali Bitcoin ETF-ekbe, előtte 10-én és 11-én is mindkétszer több mint egymilliárd dollárnyi ETF-et halmoztak fel a befektetők.

Adattábla, amely a vezető bitcoin spot ETF-ek hétköznapokra lebontott, millió dollárban kifejezett nettó beáramlásait mutatja 2025 júliusában. Az ábrán látható, hogy bár a piac egészére jelentős a pozitív tőkebeáramlás, egyes napokon egyes ETF-ekből akár több mint 100 millió dolláros kiáramlás is előfordult, különösen a nagy múltú termékeknél. Az összesített napi nettó áramlások széles sávban változnak, kiemelve a befektetői hangulat változékonyságát és az intézményi mozgások dominanciáját az adott időszakban.

Rekordösszegű tőke áramlott 2025 júliusában a spot Bitcoin ETF-ekbe, miközben az egyes termékek között jelentős napi mozgások és kiáramlások is tapasztalhatók voltak.

A piaci szereplők joggal kezdhetik érezni a FOMO-t, azonban a lakossági befektetők és a bitcoin-felhasználók egyelőre nem különösebben járulnak hozzá az árfolyam felhajtásához. A nagyvállalat megmozdulások leginkább a hosszabb távú felértékelődésre apellálnak, miközben a hálózaton évek óta nem látott szintre süllyedt az aktivitás.

Mélypont a hálózati aktivitásban

Az árfolyam emelkedése ellenére a Bitcoin hálózati igénye, vagyis a ténylegesen láncra írt tranzakciók száma és mennyisége, látványosan visszaesett. Napjainkban egy átlagos tranzakcióért fizetendő díj gyakran már kevesebb, mint 1,19 dollár, sőt, a felhasználók tömegesen állítanak be abszolút minimum díjakat, akár egyetlen szatosira, azaz a legkisebb elképzelhető bitcoin egységre. Ez a blokktér iránti kereslet drámai visszaesését, és egy „ár emelkedik, volumencsökkenés” jelenséget eredményezett, amelyről még évekkel ezelőtt is nehéz lett volna elképzelni, hogy ekkora kontraszttal járhat.

Vonalgrafikon, amely a Bitcoin hálózat átlagos tranzakciós díjainak alakulását mutatja 2023 elejétől 2025 közepéig. Az ábra szerint a díjak rövid ideig rendkívül magasak voltak, de 2025-re történelmi mélypontra süllyedtek.

A Bitcoin-átlag tranzakciós díjak extrém kilengésekkel 2023 és 2025 között, 2024 tavaszán példátlan csúcs, majd tartós visszaesés.

Technikailag mindez odáig vezetett, hogy fejlesztők és node üzemeltetők is fontolgatják a legalacsonyabb díjak további csökkentését. A Bitcoin Core szoftverben alapértelmezetten egy satoshi per vByte a minimum relézhető tranzakció díja, ám már vannak, akik még ekkorábbra vinnék a határt, hiszen az üres mempoolokban teljesen értelmetlen több centet fizetni egy sima átutalásért.

Ezért tűntek el a felhasználók

A hálózati aktivitás csökkenése mögött részben piaci szerkezetváltás, részben a nem-monetáris tranzakciók – például Taproot Inscriptions vagy Runes – egykori fellángolásának elhalása áll. Ezek az extrák, amelyek korábban elárasztották a láncot adat-tárolással és NFT-jellegű megoldásokkal, mostanra visszaszorultak. Ugyanakkor a valódi tranzakciók volumenének csökkenése is arra utal, hogy a „kisemberek” helyett a nagy értékű, elsősorban intézményi transzferek dominálnak: a kevesebb, de nagyobb összegű mozgások átveszik az apró, mindennapi utalások szerepét.

Az árfolyam felfelé ível, de a lánc valós aktivitása rég nem látott mélyponton. Ez ráirányítja a figyelmet arra, hogy a kriptovilág hogyan változik át egy decentralizált, közösségi mozgalomból egyre inkább intézmények által uralt pénzügyi infrastruktúrává. A következő időszakban kulcskérdés, hogy az alacsony hálózati aktivitás és a növekvő intézményi súly milyen hatással lesz a Bitcoin decentralizált karakterére, technológiai fejlődésére és hosszú távú fenntarthatóságára – különösen, ahogy a blokkjutalom folyamatosan csökken, a díjbevételek szerepe pedig kiemelt jelentőséghez jut.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ