Bitcoin mixerek: hogyan működnek és mire használjuk őket?

A bitcoin alapvetően anonim, hiszen a felhasználók neve, címe, elérhetősége mások előtt ismeretlen. De mi van akkor valaki még ennél is nagyobb adatvédelemre törekszik? 

A Bitcoin blokklánc teljesen nyilvános. Elég egy blokklánc-böngésző szolgáltatást igénybe venni, ahol megtalálod az összes valaha feldolgozott bitcoin tranzakció nyilvántartását a kriptopénz 2009 eleji bevezetése óta. Egyesek számára ez az alapvető funkció, nem probléma. De azok számára, akiknek ennél egy kicsivel több anonimitásra vágynak, a Bitcoin blokklánc nyilvános jellege hatalmas adatvédelmi hiba.

Vannak módszerek a bitcoin tranzakciók teljes titokban tartására, vagyis annak elfedésére, hogy ki mit küld kinek. Az egyik legnépszerűbb módszer az ún. bitcoin mixer, más néven tumbler használata. Ezek olyan eszközök, amelyek egy bizonyos mennyiségű bitcoint privát poolokban megkevernek, mielőtt a címzetteknek elküldenék azokat. Az ötlet lényege az, hogy a bitcoin “megkeverésével” nehéz kideríteni, hogy A személy 10 bitcoint küldött B személynek. Egy nyilvános kereső csak annyit fog mutatni, hogy A személy küldött néhány bitcoint egy mixernek, ahogyan egy tucat másik ember is, és hogy B személy kapott néhány bitcoint egy mixertől, ahogyan egy tucat másik ember is.

Centralizált vs. decentralizált mixerek

A bitcoin mixereknek két fő típusa van: a centralizált mixerek, mint például a Blender.io vagy a decentralizált mixerek, mint például a Wasabi és a JoinMarket.

A centralizált mixerek olyan cégek, amelyek elfogadják a bitcoinodat, és díj ellenében “más” bitcoint küldenek vissza. Egyszerű megoldást kínálnak, a “beérkező” és a “kimenő” bitcoinok közötti kapcsolatok nem lesznek nyilvánosak, maga a mixer mégis rendelkezik egyféle nyilvántartással, amely összeköti a tranzakciókat. Ez azt jelenti, hogy a jövőben a vállalat kiadhatja ezeket a nyilvántartásokat, és felfedheti a felhasználó és bitcoin közötti kapcsolatot.

A decentralizált mixerek olyan protokollokat alkalmaznak, mint a CoinJoin, ami azt jelenti, hogy a tranzakciókat teljes homály fedi. Alapvetően a protokoll lehetővé teszi, hogy a felhasználók egy nagy csoportja egyesítsen egy bizonyos bitcoin mennyiséget (pl. 100 ember szeretne egyenként 1 bitcoint keverni), majd újraosztja azt úgy, hogy mindenki visszakapjon 1 bitcoint, de senki sem tudja megmondani, hogy ki mit kapott, vagy honnan származik.

A mixerek használatával kapcsolatos esetleges problémák

A mixerek nem hibátlanok. Nem valószínű, hogy a mixerben valaki más pontosan annyi bitcoint küldött, mint te. Ha egy bűnüldöző szerv ismeri az első gyanúsítottja által használt címet, és ha a második gyanúsított az egyetlen, aki valamivel kevesebbet kapott egy adott összegből, nem lesz túl nehéz újra összekapcsolni a pénz áramlását. Ezt a problémát annál nehezebb megoldani, minél többen használják a mixert.

Egyes tőzsdék emellett nem engedik, hogy a “mixelt” bitcoinok bejussanak hozzájuk vagy elhagyják azokat. Mivel a tőzsdék azonosítani tudják a mixer szolgáltatásokat, a kevert bitcoint “szennyezettnek” bélyegzik. A Binance például blokkolta a Wasabi tárcát, amely integrálja a CoinJoin nevű népszerű mixer szolgáltatást. Más népszerű bitcoin keverők közé tartozik a Samourai és a JoinMarket.

Fontos megjegyezni, hogy nem minden szolgáltatás törvényes, és egyesek sokkal kevésbé hatékonyan fedik el a pénzügyi tranzakciókat, mint mások.

A bitcoin tranzakciók elfedésének képessége a mixereket a pénzmosás nyilvánvaló melegágyává tesz, olyanok számára lehetőséget biztosítva, mint az adócsalók és az illegális tevékenységből származó bevételek elrejtésében érdekelt bűnözők.

Mixerek alternatívái

A bitcoin mixer nem az egyetlen módja a bitcoin tranzakciók elrejtésére.

A bűnözők a kibertámadások után gyakran rengeteg tőzsdén keresztül utalgatják le-fel a kriptopénzt az olcsón vásárolt vagy lopott személyazonosságokkal létrehozott fiókok segítségével. Ez a chain-hopping néven ismert módszer arra a tényre épül, hogy a bűnüldözésnek sok időbe telik, amíg a tőzsdéket a fiókok befagyasztására kényszeríti; ráadásul a váltóknak sokszor nehézkes a kétes fiókok kiszűrése, ha azok már átmentek a know-your-customer (KYC) eljáráson.

Az adatvédelem hívei úgy vélik, hogy az olyan megoldások, mint a privát coinok, a leghatékony módja annak, hogy a kormány ne szaglásszon a pénzügyi tranzakciók után, és azt állítják, hogy ezek nem csak a bűnözőknek valók. A pénzmozgás elfedésére a monero az egyik legmegfelelőbb. Míg az egyik első nagy darknetes piactér, a Silk Road infrastruktúrájába bitcoin mixer volt beépítve, addig a biztonságáról ismert korábbi darknetes piac, a White House Market csak monerót fogadott el.

Alternatívaként a zcash opcionális privát tranzakciókat kínál, illetve megemlítendő a dash is, mely privát tranzakciói hasonlóan működnek, mint a CoinJoin.