Stabil amerikai munkaerőpiacon közelítette meg a bitcoin történelmi csúcsát

2025 júliusában ismét mindenki a kockázatos eszközökre figyel: miközben az amerikai S&P 500 részvényindex az elmúlt 10 évben átlagosan 3%-ot erősödött a harmadik negyedév első hónapjában, addig a bitcoin az elmúlt 12 évből csupán háromszor zárta mínuszban a júliust – átlagosan 7%-ot erősödve. A makrogazdasági környezet folyamatosan stabilizálódik, ez pedig könnyedén teret ad a potenciális kamatvágásnak és a kockázatos eszközök felértékelődéséhez.
A csökkenő munkanélküliségi ráta, valamint a betöltött pozícióknak a száma azt eredményezte, hogy a bitcoin átlépte a 110 000 dolláros szintet, mindössze másfél %-ra kerülve a nemrégiben felállított történelmi csúcsától.
Stabil munkaerőpiac, hullámzó kamatvárakozások
Az amerikai munkaerőpiac júniusi számai kisebb meglepetést okoztak: miközben a várakozások szerint 4,3% körüli munkanélküliségre számítottak, a tényleges számok 4,1%-os eredményt hoztak. Mindeközben a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma 147 ezer fővel nőtt a várt 110 ezerhez képest, ezzel stabil támaszt nyújtva a gazdaságnak.
Noha a magánszektorban lassult a növekedés és a növekmény felét az állami szektor adta, a munkaerőpiaci adatok fényében a Fed júliusi kamatvágására mindössze 5%-os esélyt lát a piac. Ez masszív visszaesés a korábbi 25%-os várakozással szemben, ami problémás lehet abból a szempontból, hogy Donald Trump már konkrétan fenyegeti Jerome Powell Fed elnököt, hogy vigye le 1% körülire a jelenleg 4,25 – 4,50%-on álló alapkamatot.
Miközben a döntéshozók kivárnak, az S&P 500 történelmi csúcsokat dönt napról napra, az évben pedig már csak 4 FOMC ülés van, ahol kamatvágást lehetne eszközölni. A szeptemberi kamatvágásra közel 70%-os esélyt látnak jelenleg az elemzők, év végéig pedig a 3,75 – 4,00%-os irányadó kamatra van a legnagyobb esély – 43,1%.
Töretlen intézményi beáramlás
Az intézményi befektetők aktivitása továbbra is kulcsszerepet játszik a kriptopiac lendületében. Az elmúlt 13 kereskedési napból csupán egyetlen alkalommal regisztráltak nettó kiáramlást az amerikai spot Bitcoin ETF-ekből, miközben a nettó beáramlás elérte a 3,5 milliárd dollárt.
Év eleje óta a Bitcoin ETF-ekbe már 13,4 milliárd dollár áramlott, az Ethereum ETF-ek pedig 1,5 milliárd dolláros idei beáramlással és júniusban 1,17 milliárdos rekorddal büszkélkedhetnek. A pozitív ETF-áramlások a befektetői bizalom jelei, különösen a geopolitikai bizonytalanság és a monetáris politika körüli találgatások közepette.
„Az intézményi keresletet a geopolitikai feszültségek és a monetáris politika irányával kapcsolatos bizonytalanság hajtja” – áll a CoinShares elemzésében.
Kilátások a kriptovaluták számára
Cikkünk írásakor a bitcoin
BTC Price
(BTC) árfolyama a 109 000 dolláros szint megtartásával küzd, miután tegnap sikeresen átlépte a 110 000 dolláros szintet. A tágabb értelemben vett kriptovaluta-piac tegnap óta közel 3%-kal erősödött, több altcoin pedig 5-10%-os emelkedést produkált.
Miközben a világ a július 9-én lejáró vámegyezményre figyel, a BTC kitört jelenlegi csatornájából, kirajzolva egy bikás zászlót a napi grafikonon. Összhangban a történelmi csúcson lévő tőzsdével, a folyamatosan gyengülő dollárral, valamint a szűnni nem akaró pénzkínálat-növekedéssel, a trendet tartva hamarosan akár új történelmi csúcsot is láthatunk.
A következő hónapok kulcskérdése az lesz, hogy a Federal Reserve mikor lép a kamatcsökkentés útjára, illetve, hogy a geopolitikai feszültségek mennyiben alakítják át a befektetői kockázatvállalási hajlandóságot. Egy biztos: a digitális eszközök térnyerése megállíthatatlannak tűnik, és a 2025-ös év második felében is a globális pénzügyi narratíva élvonalában maradnak.