​A Bitget kutatása szerint a blokklánc-technológia 2030-ig akár egymillió munkahelyet teremthet

A Bitget, a vezető kriptovaluta-tőzsde és Web3 vállalat nemrég tette közzé „Blockchain vs. AI: Kihasználatlan potenciál a tehetségek vonzásában és növekedésében” című jelentését. A tanulmány szerint a blokklánc-technológia jelenleg alulértékelt lehetőség, amely forradalmasíthatja a globális munkaerőpiacot – akár olyan mértékben is, mint az AI, vagy még annál is jobban. Az elemzés rámutat: bár a blokklánc munkaerőpiaci növekedése jelenleg elmarad az AI robbanásszerű fejlődésétől, az iparág 2030-ig több mint egymillió új munkahelyet teremthet, feltéve, hogy elterjedése felgyorsul az olyan ágazatokban, mint a pénzügy, az egészségügy és a logisztika.

Főbb megállapítások:

  • A blokklánc-technológia akár egymillió új munkahelyet is létrehozhat 2030-ig, feltéve, hogy elterjedése felgyorsul, és hasonló fejlődési pályára áll, mint amit az AI már bejárt.
  • A szabályozási egyértelműség (pl. az EU MiCA rendelete) és a vállalati elfogadás (például a JPMorgan és a Visa) kulcsfontosságúak.​
  • A finanszírozási egyenlőség elérése érdekében a blokkláncnak évente több mint 100 milliárd dollárnyi kockázati tőkebefektetésre lenne szüksége, hogy versenyezzen az AI támogatásával.​
  • A vállalati integráció és a szabályozási keretek meghatározzák ezt a pályát.​
  • A speciális szaktudást igénylő pozíciók – például az okosszerződéseket ellenőrző szakértők – fizetése akár az AI területén dolgozó hasonló szakemberek bérét is meghaladhatja.
  • Észak-Amerika (40%) és az Ázsia-Csendes-óceáni térség (35%) vezetik a munkaerő-felvételt, az innovációs központok és a kriptobarát politikák révén.​

Jelenleg világszerte mintegy 15 000–20 000 aktív álláslehetőség található a blokklánc-szektorban, ezek túlnyomó része Észak-Amerikában (40%), az Ázsia–Csendes-óceáni térségben (35%) és Európában (20%) koncentrálódik. Ezzel szemben az AI területén több mint egymillió nyitott pozíció érhető el – köszönhetően az évtizedeken átívelő vállalati befektetéseknek és a támogató szabályozási környezetnek. Bár a blokklánc esetében a 2028-ra becsült 500 000 új állás ígéretes előrejelzés, ez még mindig csak a technológia teljes munkaerő-piaci potenciáljának töredéke. A szakértők úgy vélik, hogy a blokklánc akkor érhet el hasonló növekedést, ha követi az AI példáját: vagyis ha világos szabályozási keretek és széles körű vállalati elfogadás segíti az elterjedését. Jó példa erre az EU Markets in Crypto-Assets (MiCA) rendelete, illetve olyan nagyvállalatok, mint a JPMorgan (Onyx projektje) vagy a Visa (USDC integrációja), amelyek már konkrét lépéseket tesznek az intézményi bevezetés irányába.

A jelentés szerint a blokklánc-technológia terjedésének két legnagyobb akadálya a méretezhetőség és az oktatás hiánya. Ahogyan az AI fejlődése nagyban támaszkodott a számítási kapacitás növekedésére, úgy a blokklánc esetében is elengedhetetlenek a technológiai fejlesztések – például a layer-2 megoldások, mint az Arbitrum, vagy az Ethereum frissítései –, hogy csökkenjenek a működési költségek és javuljon a rendszer hatékonysága. Eközben az olyan vezető egyetemek, mint az MIT és a Stanford, már elkezdték beépíteni a blokkláncot az oktatási programjaikba, hasonlóan ahhoz, ahogy az AI is megjelent az egyetemi képzésekben évekkel ezelőtt. Ennek ellenére továbbra is jelentős a finanszírozási lemaradás: míg az AI startupok 2023-ban több mint 100 milliárd dollárnyi kockázati tőkét kaptak, addig a blokklánccal foglalkozó cégek mindössze 25 milliárdot. A jelentés szerint ennek a különbségnek a csökkentése kulcsfontosságú lenne ahhoz, hogy a blokklánc gyorsabban beépülhessen olyan ágazatokba, mint az ellátási lánc logisztika vagy az egészségügy – ahol olyan cégek, mint a Microsoft és az IBM már most is aktív szerepet vállalnak az alapok lefektetésében.

Ha a blokklánc hasonló fejlődési pályát jár be, mint az AI, akkor a speciális szaktudást igénylő pozíciók – amelyek jelenleg átlagosan 115 000 és 191 000 dollár közötti éves fizetést kínálnak – akár 250 000 dollár fölé is emelkedhetnek. Ezzel a szinttel már a vezető AI-mérnökök, például az OpenAI szakemberei által keresett összegekkel vetekednének. Egy ilyen mértékű növekedéshez azonban jelentős beruházásokra lenne szükség a tehetséggondozás terén is – például blokklánc-specifikus egyetemi képzések és intenzív boot camp-ek formájában, hogy lépést tudjanak tartani a gyorsan bővülő kereslettel. Az olyan országok, amelyek előrelátó és innovációbarát politikát folytatnak – például Szingapúr –, könnyen a blokklánc-munkaerőpiac új központjaivá válhatnak, hasonlóan ahhoz, ahogy a Szilícium-völgy az AI fejlődésének egyik gócpontjává lett.

Gracy Chen, a Bitget vezérigazgatója megjegyezte: „A blokklánc ott tart, ahol az AI egy évtizeddel ezelőtt – egy technológia, amely tele van potenciállal, de várja a ‘nagy durranás’ pillanatát. A megfelelő szabályozás, oktatás és vállalati elfogadás keverékével újradefiniálhatja a globális foglalkoztatási tájakat.”​

A Bitget úgy látja, hogy a blokklánc-technológia jelenleg fordulópont előtt áll. Ha megvalósul a szabályozási egyértelműség, erősödik a vállalati befektetési kedv, és kiépül a megfelelően méretezhető infrastruktúra, akkor a blokklánc a jelenlegi szűk szegmensből elengedhetetlenné válhat – olyan munkahelyeket teremtve, amelyek ma még nem is léteznek. Bár az iparág előtt továbbra is állnak kihívások, a benne rejlő lehetőségek vitathatatlanok: ha a munkahelyek száma ötszörösére nő 2030-ig, az alapjaiban alakíthatja át az iparágakat, a fizetési szinteket és a globális gazdasági prioritásokat. A valódi kérdés nem az, hogy a blokklánc vajon képes lesz-e hasonló felemelkedésre, mint az AI – hanem az, mikor következik ez be, és vajon a világ készen áll-e ennek a teljes potenciálnak a kiaknázására.

A Bitget saját fejlődése is jól mutatja a blokklánc-iparágban rejlő lehetőségeket: míg 2022-ben még csak 200 alkalmazottal működtek, mára több mint 1 900 fős csapattá bővültek – ez 850%-os növekedést jelent mindössze három év alatt. Jelenleg világszerte 129 nyitott pozíciót kínálnak, főként olyan területeken, mint a szabályozási megfelelés, üzletfejlesztés, valamint technikai munkakörök – például blokklánc-fejlesztés és mesterséges intelligencia-alapú termékirányítás. A legnagyobb munkaerő-kereslet az Ázsia–Csendes-óceáni térségben (különösen Vietnamban és Szingapúrban) és a Közel-Kelet–Észak-Afrika régióban (MENA) tapasztalható, ahol a Bitget aktívan bővíti jelenlétét, igazodva a helyi blokklánc-kezdeményezésekhez – például Vietnam nemzeti blokklánc stratégiájához. Érdekesség, hogy az új jelentkezők 33 százaléka a hagyományos bankszektorból érkezik, akiket a kriptoipar versenyképes bérezése és innovációközpontú vállalati kultúrája vonz. A karrierlehetőségekről a Bitget hivatalos állásportálján vagy a LinkedIn-en lehet tájékozódni, ahol főként a szabályozással és a Web3 üzletfejlesztéssel kapcsolatos pozíciók dominálnak. A dinamikus toborzás is alátámasztja, hogy a Bitget komolyan hozzájárul a blokklánc-munkaerőpiac bővítéséhez – egy olyan fellendüléshez, amely hamarosan akár az AI szektor méreteivel is vetekedhet.

A teljes jelentésért látogass el ide.

A Bitgetről

A 2018-ban alapított Bitget a világ vezető kriptováltója és Web3 vállalata. A több mint 100 millió felhasználót kiszolgáló, 150 országban és régióban működő kriptotőzsde elkötelezett amellett, hogy úttörő kereskedési funkciójával és más kereskedési megoldásokkal segítse a felhasználókat az okosabb kereskedésben, miközben valós idejű hozzáférést kínál a Bitcoin, az Ethereum és más kriptopénzek árfolyamához. A korábban BitKeep néven ismert Bitget Wallet egy világszínvonalú, többláncú kriptotárca, amely számos átfogó Web3 megoldást és funkciót kínál, beleértve a pénztárca funkciót, a tokencserét, az NFT Marketplace-t, a DApp böngészőt és még sok mást.

A Bitget élen jár a kriptovaluták bevezetésének előmozdításában, köszönhetően az olyan stratégiai partnerségeknek, mint a világ legjobb labdarúgó bajnokságának, a LALIGA-nak a hivatalos kriptopartnere az EASTERN, SEA és a LATAM piacokon, valamint a török nemzeti sportolók, Buse Tosun Çavuşoğlu (birkózó világbajnok), Samet Gümüş (aranyérmes ökölvívó) és İlkin Aydın (röplabda válogatott) globális partnere. Az együttműködések célja a globális közösség ösztönzése a kriptovaluták elfogadására.

További információkért látogass el a Bitget közösségi média platformjaira:

Weboldal | Twitter | Telegram | LinkedIn | Discord | Bitget Wallet

Sajtómegkeresések esetén kérjük, fordulj a következő címre: [email protected]

Kockázati figyelmeztetés: A digitális eszközök árai ingadozásnak vannak kitéve, és jelentős volatilitást tapasztalhatnak. A befektetőknek azt tanácsoljuk, hogy csak olyan pénzeszközöket allokáljanak, amelyek elvesztését megengedhetik maguknak. Bármely befektetés értékét befolyásolhatja, és fennáll annak a lehetősége, hogy a pénzügyi célkitűzések nem teljesülnek, és a fő befektetés nem térül meg. Mindig független pénzügyi tanácsot kell kérni, és a személyes pénzügyi tapasztalatokat és a helyzetet gondosan mérlegelni kell. A múltbeli teljesítmény nem megbízható mutatója a jövőbeli eredményeknek. A Bitget nem vállal felelősséget az esetlegesen felmerülő veszteségekért. Az itt foglaltak nem értelmezhetők pénzügyi tanácsadásként. További információkért kérjük, olvasd el a Felhasználási feltételeinket.

***Figyelem! Fenti írásunk egy sajtóközlemény. A BitcoinBázis szerkesztősége semmilyen formában nem vállal felelősséget a leírtakért és fokozott óvatosságra inti minden Olvasóját az extrém kockázatos kriptovaluta, CFD, token, metaverse, DeFi, play-to-earn és ICO/STO/SAFT befektetések kapcsán. Egyéni kutatás és az állítások alapos ellenőrzése maximálisan javasolt. Kereskedj, invesztálj és játssz felelősségteljesen.***