A Bloomberg stratégája szerint a Bitcoin lehet a világ alternatív valutája

Szenzációs hónapon van túl a Bitcoin. A világ vezető kriptovalutája átlépte a 64 000 dolláros szintet, ezzel kevesebb, mint 10%-ra megközelítve korábbi csúcsát. A korábbi ciklusokban soha nem volt arra példa, hogy közvetlenül a felezés előtt árfolyamcsúcs-döntés történjen, ugyanakkor ez a ciklus más, mint az eddigiek – köszönhetően a Bitcoin spot ETF-nek. A digitális arany térnyerésének köszönhetően akár arra is képes lehet, hogy a világ egészének alternatív valutája legyen, erről számolt be a Bloomberg Intelligence vezető stratégája.

Mike McGlone Bitcoin elemzése

A Bloomberg Intelligence vezető árupiaci stratégája, Mike McGlone szerint azáltal, hogy a világ a digitalizáció és az immateriális javak felé halad, a Bitcoinban, mint a legjelentősebb kriptovalutában megvan a potenciál, hogy globális szinten alternatív fizetőeszközzé váljon. A stratéga figyelmeztetése szerint azonban érdemes lesz figyelemmel kísérni a Bitcoin BTC Price BTC Price árfolyamát a 70 000 dolláros szint körül, ahol az amerikai tőzsdei lehívás megtörténhet.

McGlone a héten többször is nyilatkozott a Bitcoin jelenlegi helyzetéről, mely soha korábban ekkora gyertyát nem produkált, mint februárban. Az egész kriptovaluta piac helyzetét erősíti az, hogy a legismertebb amerikai tőzsdeindex, a Standard and Poor’s 500 – röviden: S&P 500 – átlépte az 5100-as szintet, ezzel pedig idén már 8,31%-os emelkedést produkált a tech-részvényekkel tarkított tőzsdeindex. Érdemes megvizsgálni a nemesfémek helyzetét is: az arany unciánként 2000 dollár felett mozog december vége óta köszönhetően a központi bankok felhalmozásának. A cikk írásakor az arany unciánkénti ára 2 083 dollár volt.

Veszélyes lehet a kiáramlás, de biztató az OI

McGlone ugyanakkor a pozitív kilátások mellett egy érdekes jelenségre hívja fel a figyelmet, mely arra mutat rá, hogy jelenleg az arany ETF-ből és a magasabb kapitalizációjú részvényekből folyamatosan áramlik át a tőke a januárban engedélyezett Bitcoin spot ETF-be. Az elemző szerint veszélyes lehet, ha a Bitcoin megközelíti, esetleg megdönti korábbi csúcsát, a 69 000 dollárt, mivel ebben az esetben előfordulhat a tömeges lehívás a profitrealizálás érdekében. Amennyiben viszont a Bitcoin képes lesz ellenállni ennek a tesznek, úgy az az egész iparág számára szilárdító hatással bírhat.

Az arany ETF kiáramlása jelentősen megnőtt a Bitcoin ETF bevezetését követően, forrás: Bloomberg Intelligence

A határidős Bitcoin ügyletek lebonyolítására egyébként 2017 óta van lehetőség, az azonnali ETF megérkezésével azonban új lendületet vett a piac. A CME jelenleg az egyéves alapon kereskedett nyitott kontraktusok (OI) száma az arany esetében 5%-ot esett, míg a Bitcoin esetében 60%-ot nőtt. McGlone ehhez annyit fűzött hozzá, hogy ez nem egy rövid távú jelenség.

Az árucikk ETF-ek alakulásával egyébként is nehéz megküzdenie a piacnak, hiszen az a fajta kiáramlás, mely az arany ETF esetén tapasztalható és az a beáramlás, melyet a Bitcoin ETF esetén figyelhetünk meg hosszú távon fenntarthatatlannak bizonyulhat. A Bitcoin ETF túlszárnyalta már az ezüst ETF-et is, jelenleg az arany- és „digitális arany” ETF-ek 70-30%-ban a kézzel fogható nemesfém javára állnak, ugyanakkor 20 éves történelemmel rendelkezik. Az arany ETF 2004-es indulása óta 92 milliárd dolláros beáramlást tapasztalt, míg a Bitcoin ETF szűk 2 hónapos élettartama alatt már átlépte a 40 milliárd dollárt.

Amennyiben a világ kitart a digitalizáció mellett, és előtérbe kerülnek az immateriális javak a fizikai, kézzel fogható vagyontárgyakkal szemben, úgy könnyedén lehet, hogy egy stabil kriptovaluta piac legnagyobb képviselője, a Bitcoin, átveheti a világ alternatív valutájának a szerepét.