Veszélyben a brit bitcoin-készlet: ennyiért kerülhet a piacra

Világszerte komoly verseny zajlik az utolsó kétmillió BTC megszerzéséért, amelyet egészen 2140-ig fognak kibányászni. Ezzel ellentétben az Egyesült Királyság gazdasága egy olyan korszakos döntés előtt áll, mely alapjaiban határozhatja meg a modern pénzügyi jövőt.
A brit kormány ugyanis fontolóra vette, hogy értékesítse több mint hétmilliárd dolláros bitcoin-készletét annak érdekében, hogy enyhítsék a költségvetési hiányt. A világ harmadik legnagyobb állami bitcoin-készletének a sorsa heves vitákat váltott ki, a lépés pedig rávilágít a digitális eszközök szerepére az állami vagyonkezelésben.
A brit bitcoin-kincstár története
A brit állam mintegy 61 000 bitcoint birtokol, amelyet főként egy, 2018-ban lebonyolított kínai Ponzi-csalás elleni nyomozás során foglaltak le. Ezek a digitális érmék jelen értéken meghaladják a 7 milliárd dollárt, és ezzel az Egyesült Királyság a harmadik legnagyobb állami bitcoin-tartalékos a világon, közvetlenül az Egyesült Államok és Kína mögött.
A brit kormány jelenleg új kriptopénz-kezelési rendszert kidolgozásával foglalkozik, melynek célja, hogy jogszerűen és átláthatóan értékesítse ezeket az eszközöket. Az elképzelés háttere a költségvetési hiány csökkentése, amely mára elérte a 20 milliárd fontot, jelentős terhet róva a kormányzatra. A belügyminisztérium és a rendőrség szorosan együttműködve készíti elő a digitális eszközök piacra dobását, miközben igyekeznek megfelelni a jogi és nemzetközi követelményeknek.
A stratégiai dilemma következményei
A bitcoinok értékesítésének híre felforgatta a piacot: a bejelentés után a bitcoin
BTC Price
(BTC) árfolyama rövid idő alatt éles zuhanással 17 400 dollár környékére esett vissza, ám azóta visszakapaszkodott 118 000 dollár közelébe.
A befektetők joggal aggódnak, hiszen egy ilyen mértékű eladás komoly eladói nyomást helyezhet a globális piacokra, ahogyan azt láthattuk a német kormány tavalyi, 50 000 BTC-s eladásánál is, mely jelentős piaci árfolyamcsökkenést eredményezett. Ugyanakkor elemzők arra is rámutatnak, hogy a kriptopiacon ma jóval erősebb a kereslet, az intézményi befektetők és tőzsdén kereskedett bitcoin-alapok (ETF-ek) fokozott jelenléte miatt.
A stratégiai tartalék mellett is szólhatna érv: Nigel Farage, a Reform Párt vezetője a Bitcoin brit tartalékká nyilvánítását szorgalmazza, ugyanakkor a jelenlegi kormány továbbra is elzárkózik egy ilyen lépéstől, inkább az egyszeri pénzügyi bevételt helyezve előtérbe.
Tanuljunk a múlt hibáiból
A bitcoin állami vagyonként való kezelése világszinten egyre elterjedtebb. Míg az Egyesült Államok és több más ország már dolgozik stratégiai bitcoin-tartalék létrehozásán, az Egyesült Királyság továbbra is elutasítja ezt a modellt, a kripto volatilitására hivatkozva.
A történelmi példák arra figyelmeztetnek, hogy az időzítés kulcsfontosságú lehet: 1999-ben Gordon Brown akkori pénzügyminiszter a brit aranykészlet jelentős részét eladta, melynek értéke napjainkban már meghaladná a 53 milliárd dollárt, vagyis komoly szerepet játszhatna a mai költségvetési hiány csökkentésében. Mindez azt mutatja, hogy a digitális eszközök kormányzati kezelése – legyen szó eladásról vagy tartalékolásról – hosszú távon meghatározó makrogazdasági hatásokkal járhat.
Anglia döntése, hogy eladja vagy megtartja digitális “kincsét”, túlmutat a pénzügyeken: precedenst teremthet a kriptovaluták állami szerepvállalásában. Bár a jelenlegi vezetés inkább az eladás mellett érvel, a piacok mozgása, a nemzetközi példák és a múlt hibái egyaránt átgondolt, stratégiai megközelítést sürgetnek. Az biztos, hogy a brit bitcoin-állomány sorsa nem csak hazai, de globális szinten is érezteti majd hatását, miközben a pénzügyi világ tovább keresi a helyét a digitális korszakban.