Két dolgozóját is perli a Google, amiért csalárd kriptoalkalmazásokat tettek a Play áruházba

A Google keresőóriás beperli két fejlesztőjét, amiért egy rakás, kriptocsalára épülő alkalmazást helyeztek el a Google Play alkalmazásboltban.

A két alperes, Yunfeng Sun és Hongnam Cheung ügyködése révén 4 év alatt állítólag 87 csaló alkalmazás került a Google Playbe. A sémában legalább 100.000 felhasználó érintett – ebből 8700 amerikai lakos. Ezek derültek ki a New York-i déli kerületi bíróságon folyó per anyagaiból.

A fejlesztők a social engineering eszközei révén vették rá az áldozatokat, hogy töltsenek le egy alkalmazást, és hajtsanak végre kriptovaluta-befektetést. Amikor a gyanútlan felhasználók megpróbálták kiutalni pénzeszközeiket, egy nagyobb díj megfizetésére kötelezték őket, amely állítólag a befektetések és nyereségek költségeit fedezte. Egyes esetekben az app 10-30%-os további jutalékot számított fel a felhasználók kiutalásáért, amelyek néha meg sem valósultak.

Kapcsolódó cikkünk: A Google Play Áruház blokkolta a Binance és az OKX appjait Indiában

„Az alperesek és ügynökeik úgy tervezték meg a csaló alkalmazásokat, hogy azok legitim módon jelenhessenek meg a Google Playen. A felhasználói felület úgy került kialakításra, hogy meggyőzze az áldozatokat arról, hogy [a fejlesztők] gonsokodnak a felhasználók egyenlegéről, illetve hogy befektetésükön „nyereséget” érhetnek el. Az alkalmazások nem kereskedési platformként üzemeltek, csak azt a célt szolgálták, hogy lenyúlják a felhasználók pénzét, amivel aztán a csalók leléphetnek.

Miután a Google eltávolította az egyik alkalmazást, a fejlesztők rejtett személyazonossággal és hálózati infrastruktúrával új alkalmazásokat tudtak elhelyezni az áruházban.

Disznóvágás

A fejlesztők a „disznóvágás” scam technikát alkalmazták. Ennek lényege, hogy látszólag barátságos vagy romantikus üzenetekkel megszerzik az áldozatok bizalmát, hogy így bírják rá őket minél nagyobb összeg beutalására.

Miután megfelelő kapcsolatot építettek ki az áldozatokkal, a csalók azt javasolták felhasználóknak, hogy töltsék le a „TionRT”-nek nevezett alkalmazást. Ezután rábírták őket, hogy fektessenek be az app használatával, hogy további bevételekre tegyenek szert. Amikor azonban a felhasználók azt látták, hogy az alkalmazás nyereséget termel, annak kiutalása során már komoly díj megfizetésére kötelezték őket.

Ezzel a tevékenységgel a Google szerint a fejlesztők megsértették a Csalók által befolyásolt és korrupt szervezetekről szóló törvényt (RICO). A vádak között utalási csalás és a Google különböző irányelveinek megsértése szerepel.