CZ megerősítette: elnöki kegyelmet kért Donald Trumptól

A Binance 2017 óta a világ vezető kriptovaluta-tőzsdéjének számít, ugyanakkor történetük nem teljesen fekete vagy fehér. Changpeng Zhao, ismertebb nevén CZ, a Binance alapítójaként vált híressé, ugyanakkor 2024-ben négy hónapos börtönbüntetésre ítélték, miután megsértette az amerikai pénzmosás-ellenes szabályokat. A milliárdos üzletembert nemcsak rekordösszegű bírsággal, hanem személyes felelősségre vonással is szembesült. A kriptovaluta-világ megkerülhetetlen üzletember most azonban beismerte: két hete elnöki kegyelemért folyamodott. Felmerül a kérdés, miben reménykedik CZ, és vajon mit ajánlhatott cserébe?
Miért kért kegyelmet CZ?
Changpenz Zhao nemrégiben a Farohk Radio keddi podcastjében vett részt, ahol bevallotta, két héttel ezelőtt kegyelmi kérelmet nyújtott be ügyvédein keresztül. Bár korábban cáfolta a híreket CZ, most bevallotta, szerinte egyetlen korábbi börtönbüntetést töltő elítélt sem bánná, ha az amerikai elnök kegyelmet nyújtana nekik.
„Csak azután nyújtottuk be a kérelmet, miután a Bloomberg és a Wall Street Journal – hibásan – megjelentették azt. Sajnálom, ha csalódást okoztam akkor, de a portálok tévedtek. A Binance US kapcsán semmilyen megállapodásról nem volt szó… senkivel.” – mondta CZ
A Binance egykori vezérigazgatója szeptemberben hagyta el a fegyházat, miután 2023-ban bűnösnek vallotta magát a „hatékony pénzmosás elleni program” fenntartásának az elmulasztásában. A kínai üzletember 50 millió dolláros pénzbírságot kapott, vállalata pedig 4,3 milliárd dolláros bírságot kapott – ami a valaha volt egyik legnagyobb vállalati egyezségnek minősül.
CZ ugyan megkérte az elnöki kegyelmet, nem áll szándékában visszatérni a Binance élére. Bár CZ már lassan féléve szabadult, megelégszik azzal, hogy a vezető kriptovaluta-tőzsde részvényese és a kriptovaluta-világ aktív elemzője.
Hogyan fonódott össze az elnöki kegyelem és a kriptovaluta-világ?
Az Egyesült Államok elnöki kegyelmi rendszere az egyik legerőteljesebb eszköz, amelyet a mindenkori elnök gyakorolhat. Lehetőséget ad nemcsak a már elítélt személyek büntetésének eltörlésére vagy enyhítésére, hanem egyfajta politikai üzenet közvetítésére is. Donald Trump elnöksége alatt különösen nyitottá vált a kriptoszféra szereplői irányába. Ross Ulbricht, a Silk Road dark web piactér alapítója, akit életfogytiglanra ítéltek, idén januárban kegyelmet kapott. Hasonlóan járt márciusban a BitMEX társalapítója, Arthur Hayes is, akinek ügye a pénzpiaci szabályozás megkerüléséről szólt.
CZ kérelme tehát nem kirívó, hanem egy új korszak lenyomata: a digitális pénzügyek világának egyre nagyobb politikai súlya van. A kriptotőzsdék és a mögöttük álló vállalkozók nemcsak technológiai, de gazdasági és társadalmi hatalommal is bírnak. Egy elnöki kegyelem nemcsak a személyes rehabilitációról szólhat, hanem a kriptovilág hivatalos elfogadásáról is – arról, hogy a „régi világ” végleg kaput nyit a blokklánc-alapú jövő előtt. Ha CZ valóban kegyelmet kap, az a kriptoszféra politikai befolyásának végső bizonyítéka lehet.