A Bitcoin-bányászat betiltása komoly negatív hatással bírhat a környezetünkre
Az Exponential Science nonprofit szervezet és a University College London kutatói rámutattak, hogy a Bitcoin-bányászat betiltásának nem kívánt környezeti hatásai lehetnek. És ez évente akár 2,5 millió tonnával is növelheti a szén-dioxid-kibocsátást. A „A Bitcoin bányászati tilalmak nem tervezett szén-dioxid-kibocsátási következményei” nevű tanulmányban a kutatók azt vizsgálták, hogy a Bitcoin-bányászat környezeti hatásával kapcsolatos aggodalmak hogyan késztettek különböző kormányokat a kriptovaluta-bányászat betiltásának megfontolására vagy tényleges tilalmára.
Ezek az alapvetően jószándékú döntések azonban ellentétes hatást válthattak ki. Azzal, hogy a bányászati tevékenységeket a magasabb szén-dioxid-kibocsátású régiókba helyezték át. A Dr. Paolo Tasca, Juan Ignacio Ibáñez, Aayush Ladda és Logan Alred alkotta kutatócsoport a Nodiens adatait felhasználva modellezte a Bitcoin-bányászati tilalmak környezeti hatását a különböző országok teljes szén-dioxid-kibocsátásának felmérésével. A kutatók hangsúlyozták, hogy a bányászati tilalmak a megújuló energiában gazdag országokban – például Kanadában, Paraguayban, El Salvadorban és Norvégiában – növelhetik a kibocsátást, aláásva ezzel ezen országok környezetvédelmi célkitűzéseit.
Nem kívánt következmények
Kanadában például, amely nagymértékben támaszkodik az atomenergiára és a vízenergiára, a szén-dioxid-kibocsátás jelentős, akár évi 2,5 millió tonnás növekedése is bekövetkezhet. Paraguayban, El Salvadorban és Norvégiában szintén növekedne a kibocsátás a hasonló tilalmak miatt. Eközben a szén-dioxid-intenzív energiaforrásokkal rendelkező országokban, például Kazahsztánban, Kínában és Malajziában a tilalom valószínűleg csökkentené a kibocsátást. Az elsősorban fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodó Kazahsztánban jelentősen, akár 3,4 millió tonnával csökkenhetne a szén-dioxid-kibocsátás, ha ilyen kezdeményezéseket fogadnának el. A tanulmány az Egyesült Államokban állami szinten is megvizsgálta a lehetséges tilalmakat. Megállapította, hogy Kentuckyban, Georgiában és Nebraskában csökkenhet a kibocsátás a tilalom bevezetésével. Míg New Yorkban és Texasban valószínűleg növekedne a kibocsátás a hasonló intézkedések hatására.
A kutatás szerint a Bitcoin-bányászat tiltása az alacsony kibocsátású országokban a globális szén-dioxid-kibocsátás jelentős nettó növekedéséhez vezethet. Mivel a bányászati műveletek a nagyobb szén-dioxid-kibocsátású régiókba települnek át. Ez az eredmény pedig nem az ilyen politikák eredeti céljainak felel meg. E kihívások kezelése érdekében a kutatók árnyaltabb szabályozási keretet javasolnak a Bitcoin-bányászatot illetően. Hangsúlyozzák, hogy nem minden Bitcoin-bányászat egyenlő, és a szabályozás kialakítása előtt elengedhetetlen a bányászati műveletek során felhasznált energiaforrások értékelése.
A dokumentum továbbá arra ösztönzi a politikai döntéshozókat, hogy vizsgálják felül a Bitcoin-bányászat teljes betiltásának hatékonyságát a globális szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének eszközeként. A dokumentum szerint a hatóságoknak ösztönözniük kellene a megújuló energiaforrások használatát a magas szén-dioxid-kibocsátású területeken végzett bányászati műveletekhez. És támogatásokat kellene nyújtaniuk a bányászati tevékenységek alacsony szén-dioxid-kibocsátású régiókba történő áthelyezéséhez. Ami jobban illeszkedne a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének céljához, miközben támogatná a kriptoszektor növekedését.