Egy olasz városban, Roveretoban évek óta a bitcoin az úr

Az olasz Trentino-Alto Adige régióban lévő kisvárosban, Roveretóban évek óta bitcoinnal fizetnek az emberek, és köszönik szépen kiválóan megvannak a kriptovalutával.

Talán többen hallottak már az olasz Rovereto városáról, mely az osztrák határtól nem messze, Trentino-Alto Adige közepén helyezkedik el. Azt viszont valószínűleg nem sokan tudják, hogy a település bitcoin-völgy néven híresült el, mivel a bitcoin évek óta fontos szerepet tölt be a város életében. Bár a világsajtó nem verte nagy dobra azt, hogy Roveretóban a helyiek mindenféle trauma nélkül eléldegélnek a kriptopénzzel. Amikor egy bárba betérnek egy reggeli kávéra bitcoinban fizetnek, amikor valaki felújítja a házát, a kivitelezőnek bitcoinban utalja az ellenértéket.

Mindezt annak ellenére teszik, hogy sokan a kriptovalutákat veszélyes eszközöknek tekintik félelmetes volatilitása, az egyértelmű adózási szabályok hiánya és a bonyolult technikai háttere miatt. Itt mégis kapsz nyugtát a satoshival vásárolt péksüteményért, a helyi vállalkozások adót is fizetnek, a technológiai ördöge pedig nem fog ki még az idősebb korosztályon sem. Kisvállalkozók, kézművesek, kiskereskedők és vásárlók évek óta gond nélkül támaszkodnak a bitcoinra.

A bitcoin-völgy születése

A bitcoin-völgy ötlete valójában Marco Amadori-nak és az Inbitcoin cégnek köszönhető, amely az idők során nemcsak egy sor technikai megoldás előkészítésén dolgozott keményen, hanem a kriptoige terjesztésén és a bizalmatlanság, illetve kulturális akadályok leküzdésén is, lehetővé téve számos vállalkozás számára, hogy fejest ugorjon egy új világba, amelyben bitcoinban lehet fizetni.

Amadori szerint a legfontosabb lépést, amit a településen meg kellett tenni, az a Lightning Network bevezetése, amellyel a mikrofizetések azonnaliak, az átutalás pedig rendkívül olcsó.

Így simán lehet bitcoinnal fizetni egy kávéért, és senki nem kezd el azon hőbörögni, hogy órákat vagy akár napokat kell várni egy kisösszegű utalásra, ami ráadásul csillagászati összegű tranzakciós díjjal jár. Marco Amadori úgy véli, hogy az új fizetőeszköz a helyi gazdaságok fellendítéséhez is hozzájárul, a blokklánc technológia pedig fele annyira sem bonyolult, mint az olasz adórendszer.

A magánszemélyek nyitottak, az állam kevésbé

A bitcoin-völgy már 4 éve létezik, ezen idő alatt az ökoszisztéma kiépítésén számos szereplőt dolgozott, hogy olyan rendszereket és alkalmazásokat fejlesszenek, amelyek megkönnyítik a bitcoin mindennapi használatát. Ilyen megoldások például a különféle adóügyi alkalmazások, amelyek egyszerűvé teszik a kötelező adóügyi dokumentumok, mint például a nyugta, az adóigazolás vagy a számla kiállítását.

Sok vállalkozás számára az egyik legnagyobb akadály, amit le kellett küzdeni az a félelem volt, hiszen ha valami új, attól az emberek többsége retteg. Mára ez a félelem elillant, hiszen Roveretóban ma már mindent lehet elektronikus pénzzel fizetni. Vannak bárok és kocsmák, éttermek, optikusok, benzinkutak, autósiskolák, kozmetikusok, dohányboltok, videojáték üzletek, amelyek lehetővé teszik a használatát. Van olyan vendéglátóegység is, ahol az alkalmazottak úgy döntöttek, hogy bitcoinban kéri a fizetésüket.

Nicola Vaccari, az Inbitcoin pénzügyi igazgatója azt mondta a bitcoin sikerével kapcsolatban: “Nem az ár a legérdekesebb a bitcoinban, hanem a szabadság, hogy a saját pénzünket használhatjuk a világ minden táján. Ez az emberiség történetének legnagyobb gazdasági és társadalmi kísérlete”.

A bitcoin világához közeledők életkora a településen igen eltérő. Vaccari szerint “sok itt az 55-58 éves, bár ide Olaszország más részeiből is érkeznek, Szicíliától Piemontig, Pugliától Emilia-Romagnáig. A Compro Euro itt Roveretóban egy olyan fizikai hely, ahová el lehet menni, beszélgetni lehet a kriptovalutáról.”

Az emberek nyitnak a bitcoin felé, a közigazgatás azonban nem igazán. 2017-ben a tartományi tanács jóváhagyta a technológia támogatását, érdemi változás azonban, sem tartományi, sem országos szinten nem történt a bitcoinnal összefüggésben. Vaccari szerint az állam inkább a következő parlamenti választásokra koncentrál, ahelyett, hogy a következő generációra és annak igényeire fókuszálna. Minden piszkosul lassan halad, pedig úgy véli, hogy a közigazgatás is tudna a bitcoinból profitálni, ha normálisan állna hozzá.

A magánszemélyek azonban egyre fogékonyabbak a bitcoinra, nemcsak mint fizető, hanem mint értékmegőrző eszközként is tekintenek rá. A világjárvány a városban is többeket terelt a kriptopénzek felé. A jövővel kapcsolatos aggodalmak közepette sokan fektették a megtakarításaikat bitcoinba. Az emberek rájöttek arra, hogy mi is valójában a bitcoin.

A roveretoi eset hosszabb időn keresztül tesztelte azt, ami Salvadorban sokkal nagyobb léptékben zajlik. Nevezetesen azt, hogy a kriptovalutákat mindenféle probléma nélkül lehet áruk vagy szolgáltatások vételére is használni, nemcsak spekulatív kereskedésre.