Különleges, új befektetési termék jelent meg Bitcoinra

Két nagy orosz biztosító, a Renaissance Life és a BCS Life Insurance, egy, az orosz sajtóban július 2-án megjelent hír szerint Bitcoinhoz kötött befektetési életbiztosításokat (ILIP) indított. A hír szerint ezek az innovatív biztosítási kötvények lehetővé teszik a befektetők számára, hogy a BlackRock iShares Bitcoin Trust (IBIT), a kezelt eszközök értéke alapján a legnagyobb Bitcoin ETF-nek való kitettséget szerezzenek. Az IBIT mellett még nagyobb ETF-ek:

Ezeket a befektetési típusú életbiztosításokat olyan nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek számára tervezték, akik a Bitcoin árfolyammozgásaiból szeretnének profitálni anélkül, hogy közvetlenül birtokolnák a digitális eszközöket. Ez a típusú biztosítás egyébként Magyarországon is létezik.

A befektetési életbiztosítás egy olyan pénzügyi konstrukció, amely ötvözi az életbiztosítást és a befektetést. Miközben biztosítási védelmet nyújt (például haláleset vagy baleset esetén), a befizetett díjak egy részét a biztosító különböző befektetési alapokba helyezi el, így lehetőséget ad a megtakarítások gyarapítására. Persze ez utóbbi jelenti a kockázatát is, hiszen nincs garantált hozam.

Részletesen az új Bitcoin-termékekről

A most megjelenő orosz befektetési életbiztosítások kötvényei a moszkvai tőzsdén kereskedett Bitcoin határidős szerződésekhez kötődnek, így alternatív befektetési lehetőséget kínálnak. A Renaissance Life „Cryptocapital” nevet kapó programjában ez egy újabb ajánlat, igénybevételéhez legalább 6,5 millió forintnyi befektetés szükséges, és kétéves futamidővel rendelkezik. Ha az IBIT-hez kötött határidős ügyletek értéke jelentősen emelkedik, mert a Bitcoin értéke mondjuk megduplázódik, a befektető akár 10 millió forintnyi rubelt is kereshet adózás előtt. Viszont a hagyományos befektetési biztosításokkal ellentétben itt a kezdőtőkét a cég védi, mert mondjuk a piac teljesítménye miatt a bitcoin ára csökkenne. A Renaissance Life vezérigazgatója, Oleg Kiselev azt nyilatkozta, hogy a biztosítottak legalább a teljes befizetésüket visszakapják.

A másik érintett cég, a BCS Life Insurance is hasonló terméket kínál hosszabb, hároméves futamidővel és magasabb, közel 13 millió forintos minimális belépési összeggel. A nagyobb összeghez nagyon rugalmasság is jár, mert a BCS lehetővé teszi a portfólió kiegyensúlyozását a biztosítási futamidő alatt. Tehát a befektetők reagálhatnak a piaci változásokra az eszközallokáció módosításával. A termékek az év végén lesznek majd elérhetőek.

Ez az orosz példa is jól mutatja, hogy egyre több és több olyan termék van, ami kitettséget biztosít a Bitcoinnak valamilyen módon a növekvő kereslet kielégítésére. A biztosítótársaságok nem új belépők ebbe a szegmensbe. A Meanwhile Insurance például tavaly Bitcoin-alapú életbiztosítást indított, amely lehetővé teszi a biztosítottak számára, hogy Bitcoin-kölcsönöket vegyenek fel kötvényeik ellenében anélkül, hogy tőkenyereségadóval kellene számolniuk. A kölcsön egyenlegét azonban a biztosított halálakor levonják a haláleseti juttatásból. De befektetési cél nélkül is egyre gyakrabban kötnek a saját biztonságukra biztosítást a különféle kriptobefektetők, érthető okokból.  Magyarország vonatkozásában még nincs ilyen termék, de a piacon jelenlévő nagy globális biztosítókat nézve könnyedén lehetséges lehet ilyen a közeli jövőben. Gondoljunk bele, a Generali myLife Prémium terméke a minimum 10 éves futamidővel 20-nál is több eszközalaphoz biztosít hozzáférést, az NN Életútja pedig 30 eszközalapnál is többhöz. Innen tényleg csak egy lépés ezen lehetőségek kibővítése.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ