Egyre jobban érdekli a világ leggazdagabb embereit a bitcoin

A Sillicon Valley Bank bukása óta egyre élénkebb a legvagyonosabb réteg érdeklődése a bitcoin iránt – erről beszélt Steven Lubka,a Swan Bitcoin ügyvezető igazgatója, valamint a privát banki, és family office (családi iroda) üzletágért felelős vezetője. Az érdeklődés leginkább annak köszönhető, hogy az igazán vagyonos emberek nem csak a hagyományos pénzügyi rendszeren belül, hanem egyre inkább azon kívül is diverzifikálni akarják a vagyonukat, erre pedig a BTC az egyik legkézenfekvőbb eszköz.

Az idei évben következett be az Egyesült Államok történetének első három legnagyobb bankcsődje. Azóta a tehetős befektetők, a family office-ok, és a nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek egyaránt sorra növelik bitcoin pozícióikat. Steven Lubka, a Swan Bitcoin egyik vezetője Michelle Makorival, a Kitco News vezető műsorvezetőjével és főszerkesztőjével beszélgetett erről a fordulatról a Bitcoin 2023 konferencián Miamiban.

Mit csinál egy family office? Ahogyan a neve is sugallja, a family office-ok ügyfelei olyan gazdag családok, akik pénzügyeiket és vagyonukat teljes mértékben profikra bízzák. A family office vagyonkezelés a privát banki vagy egyéb befektetési szolgáltatásoknál szélesebb körű szolgáltatás, amely magában foglalja a családi pénzügyek, a vagyontervezés, a befektetések, a jogi ügyek, az adótervezés, az adományozás és a generációk közötti öröklés kezelését is.

„A Sillicon Valley Bank összeomlása óta jelentős érdeklődés növekedést tapasztalunk” – mondta Lubka. – “Mindig is voltak family office ügyfeleink, akik használták a szolgáltatásainkat, de az SVB bukása óta ezeknek az ügyfeleknek a száma jelentősen megnőtt, és nagy bitcoin pozíciókat vesznek fel.”

Lubka hangsúlyozta, hogy ezek a befektetők a befektetéseik növelése mellett szeretnék is jobban megérteni a bitcoint.

A Swan ügyvezető igazgatója továbbá kifejtette, hogy ha valamely intézményi szegmens várhatóan az elsők között fog tömegesen BTC-be fektetni, akkor az valószínűleg a family office-ok lesznek, mivel ezek a befektetők sokkal szélesebb körű befektetésekkel rendelkezhetnek. Lubka meglátása szerint a BTC pozitívan vizsgázott a bankcsődök ideje alatt, és jól bírta a pénzügyi rendszerre nehezedő nyomást. A legnagyobb privát banki ügyfelek, és family office-ok ekkor különösen aggasztónak találták a helyzetet.

Lubka nem a levegőbe beszél, amikor a legvagyonosabb ügyfelek meglátásaira hivatkozik – kiemelt szolgáltatásaikhoz magánszemélyek esetében 10 millió dolláros vagyon a beugró, a family office-ok vagyona pedig elérheti akár az egymilliárd dollárt is. Az ilyen nagybefektetőket aggodalommal tölti el a hagyományos pénzügyi rendszerben körvonalazódó kockázat, és szeretnének olyan pozíciókat is felvenni, melyeknek a kitettsége alacsony a pénzügyi válságokkal szemben. A befektetők és a family office-ok a bitcoint a diverzifikáció eszközének tekintik, és a BTC mostani válságban mutatott stabilitása csak megerősíti őket ebben: „Nem hiszem, hogy öt évvel ezelőtt ugyanígy történt volna” – állapította meg Lubka, aki az interjú végén bizakodását fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a bitcoin 2024 végére elérheti a hat számjegyű tartományt, és 2030-ra meglehet a millió dolláros álomárfolyam is.