Elkezdték a WikiLeaks afgán háborús naplóit bitcoinba vésni

A most következő történet október hetedikén kezdődött, egy rejtélyes bitcoin bevéséssel, de úgy tűnik, hogy ez ennél sokkal nagyobb folyamat elindítója lesz. Mint kiderült, elindult egy Project Spartacus névre hallgató kezdeményezés, hogy bitcoinba vésve lehessen megőrizni az utókornak azokat az információkat, amelyeket Julian Assange szerzett meg az Egyesült Államok titkosított anyagaiból és osztott meg az újságírókkal. A projekt célja, hogy több tízezer olyan naplóbejegyzést véssenek bitcoinba, amelyeket Julian Assange WikiLeaks portálja tett közzé 2010. júliusában az afgán háborúról.

Assange sorsa kétséges, de a közzétett információk már soha nem vesznek el

Alapvetően a fő irányvonala az információknak nem tér el attól, amit a közvélemény is ismert, de az amerikai hadsereg bizonyos igen kétségbevonható lépéseiről is beszámol. Mindenesetre a szivárogtatás után komoly támadást intézett az amerikai kormány Assange ellen. Azzal vádolták, hogy ő és Chelsea Manning összejátszottak, hogy feltörjenek egy számítógépet Manning katonai állomáshelyén. Mint később kiderült, ez nem történt és nem is történhetett meg. Hiszen Manningnek már alapból volt joga az összes dokumentumhoz, a WikiLeaks alapító segítségére nem volt szüksége. Jelenleg nem tudni, hogy a Londonban bebörtönzött Assange végül mikor kerül kiadatásra az Egyesült Államoknak.

De az tény, hogy most a Project Spartacus megpróbálja örökre eltörölhetetlenné tenni azokat az információkat, amelyek megszerzéséért a férfi az életét tette fel. A projekt honlapján már most be lehet szállni és egy nyilvános interfész segítségével bevésni egy naplóbejegyzést. A tranzakciós díjtól függetlenül nincsenek más díjak, de persze adományozni is lehet Assange ügyének támogatására. Az egész folyamat konkrétan egy gombnyomás, amellyel tranzakciónként akár 300 naplóbejegyzés is bevéshető. Meg kell adni a tranzakciós díjat, majd rendezni kell a számlát és kész is. Ez a kezdeményezés is tökéletesen megmutatja, hogy a Bitcoin hálózata mi mindenre használható. A bevésett adatokat már nem lehet megmásítani és törölni sem. Így jelen esetben a blokklánc egy jó eszköz a cenzúra, elnyomás és információhamisítás elleni küzdelemben.