Megadta magát a népszerű stabilcoin, oda a fix árfolyam

Kevesebb mint két hónappal a bevezetés után a DWF Labs stabilcoinja, a Falcon USD (USDf) elveszítette a dollárhoz való kötöttségét.
A DWF Labs által áprilisban indított Falcon USD (USDf) a hét elején komoly fejfájást okozott a felhasználóknak, július 8-án ugyanis az árfolyam hirtelen 0,8871 dollárra esett vissza, jelentősen eltávolodva az 1 dolláros árfolyamrögzítéstől. A likviditásszolgáltatók reakciója gyors volt: a Parsec adatai szerint több mint 2 millió dollár értékű tőkét vontak ki az Uniswap USDT/USDf poolból, tovább gyengítve a stabilcoin piaci helyzetét.
A CoinMarketCap szerint az USDf árfolyama még mindig nem állt teljesen helyre, a cikk írásakor 0,9991 dollár körül mozog, így a befektetők és felhasználók körében egyre erősebbek a kétségek a stabilcoin jövőjével kapcsolatban.

Az USDf grafikonján jól látszik a július 8-ai bezuhanás. Forrás: CoinMarketCap
Kétséges, hogy az USDf mögött valódi fedezet van
Az USDf egy túlbiztosított, szintetikus stabilcoin, amely mögött olyan eszközök állnak, mint az USDC, USDT, BTC
BTC Price
és ETH
ETH Price
, ugyanakkor alacsonyabb likviditású altcoinokkal is fedezve van – ez utóbbi különösen aggasztja a piacot.
A DWF Labs vezérigazgatója, Andrei Grachev közvetlenül a 0,88 dolláros árfolyamra való esés előtt próbálta nyugtatni a kedélyeket egy X-bejegyzésben, amely szerint az USDf 116%-ban túlbiztosított. Ugyanakkor a fedezetek részletes lebontása továbbra is hiányzik, így akár az is előfordulhat, hogy az USDf nagy része kisebb – nagy kockázatú – projektekkel van fedezve. És bár Grachev egy X-bejegyzésben azt írta, hogy a fedezet 89%-a Bitcoin és stabilcoinok, hivatalos adatok erről még nincsenek.
A kriptopiac szereplői – köztük a LlamaRisk – régóta figyelmeztetnek arra, hogy a stabilcoinok csak akkor működnek megfelelően, ha teljes átláthatóság mellett, fenntartható fedezeti modellel és valós piaci likviditással funkcionálnak. Az USDf esetében azonban a jelenlegi helyzet több kérdést vet fel, mint amennyire választ ad.