Emberrablók célpontjai lettek a francia kriptósok – az állam külön védelmet ígér

A francia kriptoszektorban dolgozó vállalkozók egyik legsötétebb hetét élte át: négy álarcos támadó próbálta elrabolni egy kriptotőzsde-vezető családtagjait Párizs utcáin – nyílt nappal, brutális erőszakkal.

Bár a kísérlet meghiúsult, a támadás nem egyedi: az elmúlt évben tucatnyi hasonló eset történt Franciaországban, és a célpontok minden alkalommal kriptóval foglalkozó vállalkozók, fejlesztők vagy befektetők voltak. Most a francia kormány először reagál rendszerszinten: külön védelmet, gyors elérhetőséget és megelőző intézkedéseket ígér azoknak, akikre a digitális vagyonuk miatt vadásznak.

Állami védelmet kapnak a veszélyeztetett kriptós szereplők

Franciaország kormánya rendkívüli biztonsági intézkedéseket ígért a kriptoszektor szereplőinek, miután az utóbbi hónapokban megszaporodtak a kriptós emberrablási kísérletek és támadások.

A francia belügyminiszter, Bruno Retailleau a hét elején találkozott a szektor meghatározó szereplőivel, és több védelmi intézkedést is bejelentett. Ezek között szerepel a kriptovállalkozók számára elérhető prioritásos segélyhívó vonal, biztonsági eligazítások elit egységektől, otthonbiztonsági ellenőrzések, valamint a rendőrség célzott képzése a kriptós eszközökkel kapcsolatos pénzmosás elleni fellépés érdekében.

Retailleau egyértelműen fogalmazott:

„Ezeket a kriptós szakemberek elleni emberrablási kísérleteket konkrét eszközökkel fogjuk megelőzni, akadályozni és visszaszorítani – hogy megvédjük az ágazatot.”

Célkeresztben a kriptovállalkozók családtagjai

A mostani intézkedések közvetlen előzménye egy múlt heti, sokkoló eset volt: Párizs egyik legforgalmasabb sétálóutcájában négy álarcos férfi próbálta elrabolni egy kriptotőzsde-vezető kislányát és unokáját. A támadók fegyvert is használtak, és fizikai erőszakkal próbálták az áldozatokat kocsiba kényszeríteni, de az akció végül meghiúsult.

Az esetre válaszul a francia belügyminisztérium rendkívüli biztonsági intézkedéseket jelentett be, hangsúlyozva:

„nem engedhetjük meg, hogy a digitális gazdaság kulcsszereplői célponttá váljanak a bűnözők számára”

– ezért hirdették meg azt a védelmi csomagot, amely kiemelt segélyhívó vonalat, otthonbiztonsági ellenőrzéseket, és speciális képzést biztosít a rendvédelmi szervek számára. Az intézkedések célja, hogy ne csak a már megtámadottak, hanem minden veszélyeztetett kriptovállalkozó nagyobb biztonságban érezhesse magát.

Nem ez volt az első ilyen eset. A Ledger kriptotárcát fejlesztő cég társalapítója, Éric Larchevêque szerint az elmúlt 12 hónapban legalább 50 támadás történt kriptós szereplők ellen, és ebből 14 Franciaországban. Társalapítótársát idén januárban el is rabolták, és megcsonkították a támadói.

Az ilyen támadások egyre kifinomultabb adatforrásokra is építhetnek: nemrég a Coinbase ügyféladatainak kiszivárgása is aggodalmat keltett, mivel ezeket az információkat könnyedén felhasználhatják célzott emberrablások vagy zsarolási akciók előkészítésére.

Larchevêque a találkozót követően úgy nyilatkozott, hogy a miniszter „megértette, milyen súlyos problémával állunk szemben”.

Ha a decentralizált világ az államhoz fordul

A kriptós közösség számára különösen pikáns helyzetet teremt ez a fordulat: a technológia születése óta épp az állam pénzügyi monopóliuma ellen lép fel, alternatívát kínálva a jegybanki rendszerek helyett. Most mégis az államhoz fordul – jogosan – védelemért.

Nem kevés irónia rejlik abban, hogy egy olyan iparág, amely elvben az állam pénzügyi monopóliumának lebontását tűzte zászlajára, most az állami szervektől kér védelmet.

De talán épp ez mutatja meg, hogy az elvek és a valóság metszéspontján néha kompromisszumra van szükség – főleg, ha emberek biztonsága a tét.