Az Ethereum vagy Bitcoin hálózatot lenne nehezebb bedönteni 51%-os támadással?

Justin Drake, az Ethereum Merge architektje arról nyilatkozott, hogy olcsóbb lenne 51%-os támadást indítani a Bitcoin ellen, mint az Ethereum ellen. Szerinte ez körülbelül „10 milliárd dollár körüli összegbe kerülne”.

Drake vezette az Ethereum proof-of-stake (PoS) implementációján végzett munkát, és ő volt a Merge (a teljes PoS átállási esemény) egyik fő architektje. Megjegyzései visszhangozzák Grant Hummer, az Ethereumra összpontosító Etherealize marketing- és termékfejlesztő cég társalapítójának május 14-i X bejegyzését.

51%-os támadás

A posztban Hummer azt mondta, hogy a Bitcoin „teljesen el van cseszve a biztonsági költségvetése miatt.” Hummer azt állította, hogy egy sikeres 51%-os támadás 8 milliárd dollárba kerülne. Az 51%-os támadás akkor következik be, amikor egyetlen szervezet vagy csoport ellenőrzi a blokklánchálózat bányászati vagy staking teljesítményének több mint 50%-át, és ezzel kontrollt szerez a hálózat felett.

„Ez a következő évtizedben vakítóan nyilvánvalóvá válik. Az Ethereum az egyetlen valóban decentralizált kriptovaluta, amely az internet értéktárává válhat.” – zárta a bejegyzést Hummer.

Az Ethereum elleni támadás sokkal többe kerülne

Drake szerint „a lánc 100%-os ellenőrzéséhez 50% + 1 stakere van szükség”. Szerinte ez rendkívül nehéz és drága lenne, de messze nem lehetetlen:
„Egy gazdag nemzetállam valószínűleg meg tudja csinálni”.

stakelt ETH

Stakelt ETH értéke

A cikk írásakor 34 168 987 Ether volt stakelve, közel 89,6 milliárd dollár értékben. Ebből következően az összes ETH felének jelenlegi értéke közel 44,8 milliárd dollár. Mégis, ennél valószínűleg sokkal nagyobb befektetésre lenne szükség. Az Ether jelenlegi piaci kapitalizációja 316 milliárd dollár, 24 órás kereskedési volumene pedig 25 milliárd dollár (a piaci kapitalizáció alig több mint 8%-a). A támadáshoz szükséges ETH a piaci kapitalizáció közel 14,2%-át és a 24 órás kereskedési volumen 180%-át teszi ki. Egy ilyen méretű vállalkozás valószínűleg jelentős ETH-árfolyam-emelkedést okozna, ami tovább növelné a támadás költségeit.

Az Ethereum utolsó védelmi vonala

Matan Sitbon, a blokkláncok interoperabilitást fejlesztő Lightblocks alapítója és vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy az Ethereumnak van egy további funkciója az ilyen támadások elleni védekezésre.

„Az Ethereum végső biztonsága nem kizárólag a kriptográfiában vagy a protokollszabályokban rejlik, hanem a közösség erőteljes társadalmi és gazdasági koordinációs mechanizmusaiban.” – mondta.

Drake egy másik előnyt is kiemelt, amellyel az Ethereum szerinte rendelkezik a Bitcoinnal szemben. Kifejtette, hogy „ha 51%-os támadás történik, a közösségi réteg képes azonosítani a támadót és azonnal lecsapni rá. Ez a PoS olyan szuperereje, amely a PoW esetében nem áll rendelkezésre.” – tette hozzá.

Drake kijelentése a közösségi rétegre utal, vagyis a hálózat emberi szupertöbbségére, amely eldönti, hogy milyen szoftvereket futtasson. A Bitcoin egyszerűbb proof-of-work (PoW) konszenzusmechanizmusa kisebb támadási felülettel és hosszabb megbízhatósági múlttal rendelkezik, de ez a funkció hiányzik belőle.

Pavel Yashin, a P2P.org kutatója hozzátette, hogy „ha a központosítást észlelik”, a közösség egy új forkkal megoldhatja azt. A régi token végül törlésre kerülne, és a kompromittált lánc irrelevanciába kerülne.

Hassan Khan, az Ordeez Bitcoin likviditási protokoll vezérigazgatója ehhez úgy szólt hozzá, hogy „az 51%-os támadás megvalósíthatósága körüli vita továbbra is nyitott. Főként azért, mert bár elméletileg lehetséges, a gyakorlatban az akadályok rendkívül magasak”.

Elmondta, hogy a Bitcoin esetében a szükséges számítási teljesítmény és energia mennyisége „rendkívül valószínűtlenné teszi a tartós támadást”, míg az Ethereum esetében „a PoS további gazdasági és kormányzási intézkedéseket elrettentő tényezőket vezet be.”