Az ethereum közösség okosszerződések biztonsága iránt harcol
Az ethereum közösség okosszerződések biztonsága iránti harca új szakaszába lépett a hardfork után, több neves kutatócsoport dolgozik a technológia fejlesztésén.
A Harvard Egyetem, a Microsoft Research és az Inria, egy francia számítástechnikai kutatóközpont közreműködésével közösen publikáltak egy tanulmányt, amely az okosszerződések formális jóváhagyását elemzi.
A tanulmány egy keretrendszert mutat be, amely az F* nevű programnyelv segítségével elemzi és jóváhagyja az ethereum okosszerződéseket. Azonban a kezdeti eredmények azonban azt mutatják, hogy további kutatásokra van szükség a területen:
„Az etherscan.io oldalon talált 396 szerződés közül 46-ot tudtunk értékelni. Ezek közül azonban csak néhány volt érvényes. Ez azt mutatja, hogy a létező szerződések nagyobb volumenű elemzése valószínűleg komoly sérülékenységeket tárna fel. Ezeket további jövőbeli kutatásoknak kell majd tisztázni.”
Emellett a University College London (UCL) két posztgraduális pozíciót is meghirdetett, amelyek az okosszerződések biztonságának tanulmányozására fókuszálnak. A teljes ösztöndíjas pozíciók a blokklánc alapú modell szemantikus és logikai alapjainak elemzését, valamint az okosszerződések összegyűjtésére használható megoldás kidolgozását tűzték ki célul.
Mi több, a Thompson Reuters és a Barclays szervezésében megrendezésre kerülő Hackethon is az okosszerződéseket helyezi a középpontba. Az okosszerződések biztonságát segítő fejlesztés kitalálója a rendezvény során komoly pénzjutalomra is számíthat.
Az ethereum közösség okosszerződések biztonsága miatti küzdelme megfizetődni látszik
Egyúttal az is látszik, hogy a kutatók és szakértők egyetértenek az ethereum irányával és a DAO kudarcát követően közösmegoldásra törekszenek.
Ezzel szemben a bitcoin közösség jóval megosztottabbnak tűnik a közelmúltbeli események miatt. Az MT Gox felhasználók büntetése és fél milliárd dollár pazarlása, valamint a Bitfinex 70 millió dolláros vesztesége után nem úgy tűnik, mintha tanultak volna a hibákból.
A két kriptoközösség különböző reakciója azt mutatja, hogy habár egyik technológia sem tökéletes és sajnos van esélye a visszaéléseknek, ezeknek a kezelése nagy mértékben meghatározza a jövőbeli alkalmazásokat.
Az ethereum esetén a hardforkról szóló közösségi döntés, habár kétségkívül sok vitát generált, mégis elősegítette a kriptovaluta népszerűségének növekedését. Ezáltal pedig a fejlesztők és kutatók folytathatják a kriptovaluták és az okosszerződések biztonsága iránti küzdelmüket.