Ilyen hatással van a MiCA a kriptoszektorra egy iparági vezető szerint

Mike Romanenko, a Kyrrex társalapítója nemrég eloszlatott néhány tévhitet, amelyek a MiCA-val kapcsolatban keringenek, de a szabályozás hosszú távú hatásairól is beszélt.

Az EU szerint a Markets in Crypto Assets (MiCA) szabályozás célja a befektetők védelme és a szabályok egyértelművé tétele az európai kriptovállalatok számára. Ennek ellenére a kriptoközösség nagy része továbbra is aggódik a MiCA negatív hatásai miatt, amire jó példa, hogy a legnagyobb stabilcoint, az USDT-t már delistázta a legtöbb európai kriptotőzsde. A szabályozás emellett sokak szerint kifejezetten a kriptoszektor fejlődése ellen irányul, és megnehezíti a digitális eszközszolgáltatók növekedését. Az aggódó szakértők között van Mike Romanenko, a Kyrrex kriptotőzsde társalapítója és vízióért felelős igazgatója (CVO), aki nemrég egy cikkben számolt be arról, hogy milyen jövőre számíthat az európai kriptoipar, és hogy milyen tévhitek keringenek a MiCA-val kapcsolatban.

A Kyrrex társalapítója szerint a MiCA teljesen megfojtja az innovációt

A MiCA nagy változást hozott a befektetők, a vállalatok, de még a kriptoprojektek számára is. Az EU szerint a szabályozás fő célja a befektetni vágyó átlagemberek biztonságának növelése, ami bár alapvetően jó dolog (lehetne), ha nem ment volna el az Unió egy már-már kriptoellenesnek nevezhető irányba. Ahogyan Romanenko is kifejtette, a MiCA szinte teljesen megfojtja az innovációt a szektorban, ellehetetleníti a kisebb kriptovállalatokat, de a projektek dolgát is megnehezíti. Elég csak arra gondolni, hogy a szabályozás miatt a tőzsdéknek delistázniuk kell az USDT-t – azt a kriptót, amely jelenleg a teljes stabilcoin-kínálat 61%-át uralja.

Az USDT megszűnésével a tőzsdéknek szembe kell nézniük azzal a kihívással, hogy a MiCA-nak való megfelelés mellett biztosítsák a hatékony kereskedést. A vezető stabilcoin EU-ból való kivezetése magasabb tranzakciós költségekhez, a likviditás mélységének csökkenéséhez és a piac instabilitásához vezethet, mivel a kereskedők kénytelenek alternatív stabilcoinokat alkalmazni.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a sokszor alig teljesíthető követelmények kihívást jelenthetnek az innovatív startupok számára, ami egyes cégeket arra késztethet, hogy kriptobarátabb régiókba költözzenek. Bár a befektetők védelme kulcsfontosságú, a túlságosan szigorú szabályozás visszavetheti az iparág fejlődését, amelyet elvileg támogatni hivatott.

Nem csak az uniós vállalatokra van hatással a szabályozás

A Kyrrex társalapítója szerint sokan azt hiszik, hogy a MiCA az összes európai országra kiterjed, azonban a szabályozás kizárólag az EU-s tagállamokra vonatkozik. Ennek ellenére Romanenko szerint a MiCA hatásai az Európai Unión kívül is érezhetőek, ugyanis ha például egy nem uniós kriptovállalat EU-s ügyfeleket szeretne kiszolgálni, akkor köteles MiCA-engedélyt szerezni.

A szakértők szerint ez elrettentheti az EU-n kívüli vállalatokat, tekintve, hogy egyre több cég hagyja el a régiót a MiCA elől menekülve. Ráadásul a szabályozás nemcsak a digitális eszközszolgáltatókra van hatással, de olyan óriásvállalatokat is érint, mint a Google. Ahogyan arról beszámoltunk, a Google áprilisban bejelentette, hogy a kriptovalutákkal foglalkozó cégeknek MiCA-engedélyre lesz szükségük a hirdetéshez. A Bitget jogi vezetője, Hon Ng szerint a kisebb tőzsdéknek nehézséget okozhatnak a Google és a MiCA kettős tanúsítási követelményei, ez pedig megfojthatja az innovációt.

A DeFi platformokat is szabályozza a MiCA?

A Kyrrex társalapítója azt is kiemelte, hogy a MiCA jelenleg nem foglalkozik közvetlenül a DeFi szabályozásával, azonban a jövőben kiterjedhet a decentralizált platformokra és projektekre is. Romanenko szerint ha ez megtörténik, a túlszabályozás akadályozhatja a DeFi elterjedését és fejlődését, ráadásul a decentralizált platformokat nem igazán lehet a hagyományos szabályozási környezetbe beilleszteni.

Egyébként a MiCA korlátozásai miatt egyre több befektető látogat decentralizált platformokra, ezeken az oldalakon ugyanis olyan érmékkel is kereskedhetnek, amelyeket az EU esetleg már betiltott.

A kriptopiac centralizációját okozhatja az EU-s szabályozás

A MiCA szabályozási követelményei kihívást jelenthetnek a kisebb, vagy esetleg most induló vállalkozások számára, ez pedig a kriptopiac centralizációjához vezethet – állítja Romanenko. A kisebb tőkével rendelkező cégek egyre inkább kiszorulnak a piacról a magas engedélyezési költségek, a jogi követelmények és az állandó szabályozási ellenőrzés miatt, ez pedig jó eséllyel arra kényszeríti őket, hogy vagy bezárjanak, vagy pedig kivonuljanak az EU-ból. Ez csökkentheti a versenyt, korlátozhatja a fogyasztók választási lehetőségeit, és végső soron akadályozhatja az innovációt az európai kriptopiacon.

A MiCA a magas belépési korlátokkal megerősíti a központosított tőzsdék dominanciáját, ami a hatalmat jó eséllyel a legnagyobb intézmények kezében fogja összpontosítani. Bár a szabályozás a biztonság és az átláthatóság javítására törekszik, fennáll a veszélye, hogy ellehetetleníti a kisebb decentralizált projekteket, amelyek a blokklánc-innovációt ösztönzik. Romanenko elmondta, ha ezen nem változtat az EU, akkor Európa hosszú távon lemaradhat a globális kriptoversenyben.

A MiCA valóban garantálja a befektetők védelmét a kockázatokkal szemben?

Romanenko szerint mivel a MiCA célja alapvetően a befektetők védelme, sok kezdő kriptós azt hiszi, hogy a MiCA-engedéllyel rendelkező platformokon teljesen veszélytelen a kereskedés – ez azonban nem teljesen igaz. Bár a szabályozás komoly megfelelési, átláthatósági és biztonsági követelményeket ír elő az uniós kriptovállalatok számára, nem tudja kiküszöbölni a projektek kudarcait, a piaci volatilitást, vagy az esetleges hackertámadásokat.

A Kyrrex vezetője azonban hozzátette, hogy bár a MiCA összességében inkább negatív hatással van a szektorra, a befektetők kockázatait azért segít valamilyen mértékben lecsökkenteni. A nagyobb átláthatóság – amelyre a szabályozás kötelezi a vállalatokat – garantálja, hogy a cégek közzétegyék a pénzügyi információkat, a kockázatokat és a fehér könyveket. Emellett az elszámoltathatóság előírásával csökkenti a piaci manipuláció és az átverések kockázatát, ráadásul a MiCA kártalanítási mechanizmusokat is biztosít a befektetők számára.

Romanenko kiemelte, hogy bár az EU-s szabályozás csökkenti a kockázatokat, nem helyettesíti a befektetők saját kutatását a témában. A vezető szerint a kereskedőknek továbbra is ébernek kell lenniük, hogy kiszúrják az esetleges csalásokat.

Ezért jó a kriptopiacnak, ha a befektetők tisztában vannak a MiCA hatásaival

A Kyrrex társalapítója szerint azért van szükség a MiCA-val kapcsolatos tévhitek eloszlatására, mert a szakértők különböző véleményei összezavarhatják a kezdő kriptokereskedőket. Az EU-s szabályozás hatásainak tisztázása elősegítheti a befektetők bizalmát, ezáltal pedig a piaci növekedést is. Ha tisztában vagy a MiCA-rendelet előnyeivel és működésével, azzal nemcsak saját magadnak segítesz a szektorban való navigálásban, de a kriptopiaci stabilitáshoz is hozzájárulsz.

Összességében tehát az európai kriptopiac a MiCA miatt egyszerre néz szembe előnyökkel és kihívásokkal. Bár a szabályozás célja a befektetők védelme és a szabályozási egyértelműség javítása, a legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a rendelet akadályozza az innovációt, előnyhöz juttatja a nagyvállalatokat, ráadásul figyelmen kívül hagyja a decentralizált projekteket. Az egészséges kriptoökoszisztéma attól függ, hogy megtaláljuk-e az ideális egyensúlyt a szabályozás és az alkalmazkodóképesség között. A félreértések tisztázásával sikeresebbek lehetnek mind a kriptovállalatok, mind pedig a befektetők, ugyanakkor ha az EU nem módosítja a MiCA-t hosszabb távon, Európa jó eséllyel le fog maradni az innovációban.