Ezért fontos a decentralizáció

Google több szolgáltatása is leállt világszerte, így emberek milliói nem tudtak hozzáférni a YouTube, Gmail és a Google Dokumentumok fiókjukhoz, mialatt a decentralizált technológiák élvezői, például a Bitcoin (BTC) felhasználói ugyanúgy folytathatták üzleti tevékenységeiket, mintha mi sem történt volna.

Brazíliától Budapestig a remote dolgozók zavarva tapasztalták a videokonferenciák megszakadását vagy épp a Google felhőjén tárolt dokumentumaik frissíthetetlenségét.

A szolgáltatások fokozatosan álltak helyre, de ahogy lenni szokott a decentralizált technológiák haszonélvezői nem hagyhatták kritika nélkül a már sokadik idei Google-megfázást.

Egyesek szerint a szerver-alapú technológiák a ‘hajlékonylemezek korszakára’ hasonlítanak:

Mások a YouTube influenszereket gúnyolták:

A technikai szaktudással felvértezettek nem restellték feltenni kérdést, hogy az olyan állítólag globális decentralizált big tech vállalatok, mint a Microsoft, Amazon és Google, miért is szenved központosított szerverfüggőségben (vélhetően a költséghatékonyság miatt).

Az ilyen masszív leállások, amik nem csak néhány százezer elszigetelt felhasználót érintenek, hanem milliárdokat, két nagyon komoly problémára világítanak rá:

  1. Az internetezők túlságosan függnek ezen big tech vállalatok szolgáltatásaitól, kicsi vagy sokaknak ismeretlen a választék, alacsony a verseny a Google, Facebook, Amazon, Microsoft stb. uralta szektorokban.
  2. Óriási globális kockázati tényezővé váltak a big tech vállalatok a központosított működési architektúrájukkal.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük