Fejlesztőt támogatna a Bitcoin Standard szerzője a spamelés elleni harcban

Saifedean Ammous, „A Bitcoin Standard” szerzője ismét felszólalt a Bitcoin jövőjét érintő egyik legvitatottabb technikai kérdésben. Ezúttal azokkal a visszaélésszerű gyakorlatokkal szemben emelt szót, amelyek során nem pénzügyi adatokat – például képeket vagy szövegeket – rögzítenek a blokkláncon. Kifejtette, hogy szívesen támogatna egy olyan fejlesztőt, aki teljes munkaidőben azon dolgozik, hogy ezek az erőforráspazarló megoldások jóval költségesebbé és kevésbé vonzóvá váljanak.
Zavaró adatok terhelik a Bitcoin hálózatát?
A Bitcoin technikai közösségében hónapok óta forrnak az indulatok a hálózatba ágyazott képek, szövegek és egyéb „nem pénzügyi” adatok miatt. Ezek az inszkripciók gyakran JPEG-fájlok, mémek, NFT-jellegű tartalmak, melyeket a tranzakciók OP\_RETURN mezőjében rögzítenek. Bár jogilag nem tilos ez a használat, sok fejlesztő és node-üzemeltető szerint ezek a tartalmak torzítják a hálózat eredeti célját – a pénzmozgások rögzítését.
A GrassFedBitcoin néven ismert fejlesztő egy olyan javaslattal állt elő, amely szerint a Bitcoin Core szoftverébe be kellene építeni egy új szűrési funkciót. Ez lehetővé tenné, hogy a hálózati csomópontokat (node-okat) futtató felhasználók könnyebben felismerjék és elutasítsák a nem pénzügyi, felesleges adatokat tartalmazó tranzakciókat. A javaslat technikai alapját egy #28408 számú fejlesztési csomag (pull request) képezi, amely szabályozhatóvá tenné, hogy milyen típusú adatokat fogadjanak el a node-ok alapértelmezés szerint.
Saifedean Ammous: támogassunk fejlesztőt a spammelés ellen
A vita során Saifedean Ammous is kifejtette álláspontját: elmondása szerint örömmel hozzájárulna anyagilag egy fejlesztő munkájához, aki főállásban azon dolgozna, hogy technikai eszközökkel kiszorítsa a nem pénzügyi tartalmakat a Bitcoin-hálózatból. Véleménye szerint ez nem cenzúra, hanem a hálózat működésének védelme – hasonlóan ahhoz, ahogy az e-mail rendszerek is küzdenek a kéretlen levelek ellen. Mint fogalmazott: „Nem könnyű, de megéri, ha sikerül gyorsabban csődbe vinni a spammereket.” Hozzátette, hogy ha a node-üzemeltetők már most is visszautasíthatják az érvénytelen tranzakciókat, akkor teljesen elfogadható az is, ha a szerintük felesleges adatokat sem szeretnék továbbítani – ez a decentralizált rendszer működésének természetes velejárója.
Kell-e technikai korlát a blokkláncra írt adatok ellen?
A közösség egyre hangosabban követel technikai válaszokat a blokkláncra kerülő felesleges adatok problémájára, de nem mindenki látja egyszerűnek a megoldást. Adam Back, a Blockstream vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy az ilyen típusú visszaélések kiszűrése végtelen „fegyverkezési versenyhez” vezethet. Szerinte a beágyazott adatok mindig új és trükkös formákban jelennek meg, így a szűrőmechanizmusokat folyamatosan fejleszteni kellene, ami hosszú távon rengeteg technikai kapacitást igényelne – miközben a hálózat nem erre lett optimalizálva. A vita során más fejlesztők is megszólaltak: volt, aki szerint azok a cégek és fejlesztők, akik ilyen adatokat küldenek a hálózatra, gyakorlatilag a Bitcoin Core önkéntelen tesztelőivé váltak. Egy radikálisabb javaslat szerint minden új spam-trükköt azonnal meg kellene ismerni és lespecifikálni, hogy minél gyorsabban hatástalaníthatók legyenek.
Technikai korlátok és a jövő: meddig nőhet egy blokk?
A Mempool Research egyik friss elemzése szerint, ha a jelenlegi trend folytatódik, a Bitcoin-blokkok átlagos mérete akár 4 megabájtig is növekedhet – ez több mint kétszerese a mostani, körülbelül 1,5 MB-os átlagnak. Ez a méretnövekedés nemcsak a hálózat teljesítményét terhelheti túl, hanem a decentralizáltságot is gyengítheti. Minél nagyobbak a blokkok, annál több tárhelyet és sávszélességet igényel egy teljes node futtatása – ez pedig visszavetheti azokat a hétköznapi felhasználókat, akik eddig aktívan hozzájárultak a hálózat működéséhez.