Felébe vághatják az Ethereumon a blokkidőt 2026-ban

Az Ethereum egyik fejlesztője javaslatot tett arra, hogy a hálózat blokkidejét felére – 12 másodpercről hat másodpercre – csökkentsék a 2026-os Glamsterdam-frissítésben. A 7782-es Ethereum Fejlesztési Javaslatot (EIP-7782) Barnabé Monnot core fejlesztő mutatta be június 21-én. Azt javasolja, hogy a blokkidőt, tehát, hogy milyen gyakran jönnek létre új blokkok, hat másodpercre csökkentsék a különböző blokkláncműveletek időzítésének módosításával. A cél értelemszerűen az, hogy javuljon a tranzakciók megerősítési ideje és a felhasználói élmény. Ha pedig csökken a blokkidő és jobb lesz a megerősítési „szolgáltatás”, akkor még a szolgáltatási áron is lehetne emelni. Az Ethereum szolgáltatási ára arra a gazdasági értékre utal, amelyet a hálózat a legfontosabb szolgáltatása, az elszámolási és megerősítési réteg nyújtásáért tud kapni.

A fejlesztő szeretné, hogy az eredetileg 2024 októberében készített javaslat bekerüljön a 2026 végére tervezett Glamsterdam-frissítésbe. Monnot szerint addigra amúgy is rengeteg skálázást hajtana végre a csapat és elérhetik a jelenlegi gas limit háromszorosát és a blob kínálat nyolcszorosát (örülhetnek a második réteges hálózatok!).

Van némi hátulütője is egy ilyen frissítésnek, de sokkal több az előnye

Az Ethereum stakelési protokolljának, az Everstake-nek a csapata szerint az EIP-7782 elfogadása után az új blokkokat kétszer olyan gyakran lehetne majd javasolni, ami felgyorsítja a hálózatot és számos más előnnyel is járna.

Mivel a validátorok így gyorsabban tudnának blokkokat javasolni és a tranzakciók is gyorsabban kerülnének blokkokba, a felhasználói élmény jelentősen jobb lenne. A tárcák is frissebb adatokat jelenítenének meg a tranzakciók felvételét követően, és az onchain adatok gyakrabban frissülnének. Ez még jobb kapcsolatot eredményezne a tárcák, a DAappok és a második réteges hálózatok között. De a cenzúra is nehezebb lenne, hiszen még több blokk készítő lenne egy percben. A kereskedés és a decentralizált pénzügyek számára is számos előnnyel járna. A decentralizált tőzsdéken gyorsabb árfrissítések lennnének elérhetőek és az árkülönbségeket kihasználó arbitrázs kereskedők által okozott veszteségek is csökkenthetőek lennének.

Monnot szerint még nagyobb lenne a likviditás az automatizált árjegyzőkben és valószínűleg csökkenének kereskedési díjak is. Viszont vannak azért problémás pontok is. Azok a validátorok, akik rossz kapcsolattal kapcsolódnak, lehet, hogy nem tudnák teljesíteni a szigorúbb követelményeket. További a gyakoribb konszenzus üzenetek miatt nagyobb lehet a sávszélességre is az igény, és csúcsidőszakokban így is lehet torlódás a hálózaton.

eToro jutalékmentes kereskedés 1 hónapig a regisztráció után

Az EIP-7782 három időtartam kiigazítását javasolja: a blokkjavaslati idő négy másodpercről háromra csökkenne, az igazolási idő négyről 1,5 másodpercre, az aggregációs idő pedig négyről 1,5 másodpercre, ami összességében hat másodpercet takarítana meg. Tehát minden egyes lépésre kevesebb lépés állna rendelkezésre. A javaslati időben tesz javaslatot a validator egy új blokk létrehozására. Az igazolási időben más validátorok ellenőrzik a javasolt blokkot, majd az aggregációs lépésben az egészet kompakt formába csomagolják. Maga a Glamsterdam frissítése még korai tervezési fázisban van, és leginkább protokollszintű hatékonyságjavításokra összpontosít, lényegében gyorsabbá és olcsóbbá téve az Ethereumot. Ez pedig csak segíthet az Ethereum jövőjének biztosításában.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ