Oda jutottunk, hogy már a testedzés is gyanússá tehet

Az utóbbi években egy új, furcsa narratíva kezdett terjedni a médiában: a rendszeres edzés, az izomépítés és a férfiasság valamilyen módon „veszélyes”. Cikkek sora próbálja összemosni a fizikai edzést a szélsőséges politikai eszmékkel, vagy épp azzal riogat, hogy az edzőterem a „toxikus férfiasság” melegágya. De vajon tényleg a sport a probléma – vagy sokkal inkább az a szabadság, amit a sportos, független férfi megtestesít?
Az edzés nemcsak testet, elmét is formál
Az aktív életmód nemcsak a testnek tesz jót, hanem bizonyítottan erősíti a pszichés ellenállóképességet is. Egy 2022-es, a Frontiers in Psychology folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok, akik rendszeresen sportolnak, alacsonyabb szorongásszinttel, jobb stressztűrő képességgel és kiegyensúlyozottabb lelkiállapottal rendelkeznek. A sport megtanít a kitartásra, a célorientált gondolkodásra, és arra, hogy ne azonnali örömökre törekedjünk – ezek pedig hosszú távon stabilabb személyiséget eredményeznek.
A sport során megszerzett önfegyelem kihat az élet más területeire is: aki képes uralni saját testét, az gyakran tudatosabb döntéseket hoz, felelősséget vállal a tetteiért, és kevésbé lesz befolyásolható – például félelemből vagy társadalmi nyomásra. Ez már önmagában is szembe megy azzal a kultúrával, ami az engedelmességet, nem pedig a felelősségvállalást jutalmazza.
Kapcsolódó tartalom: Egészségügyi kockázatot rejthet a fagyi és a növényi tej?
Tesztoszteron és önállóság: miért baj, ha valaki határozott?
A tesztoszteront gyakran félreértelmezik, mintha pusztán az izomnövekedésért és a „macsós” viselkedésért lenne felelős. Valójában ennél jóval összetettebb szerepet tölt be: befolyásolja a belső motivációt, az önérvényesítő képességet, és hozzájárul ahhoz, hogy valaki képes legyen saját döntéseket hozni, szemben a külső nyomásnak való engedékenységgel. Egy 2015-ben a Biological Psychiatry című folyóiratban megjelent kutatás kimutatta, hogy a magasabb tesztoszteronszint összefüggést mutat a fokozott önállósággal és a hatékonyabb érzelmi önszabályozással.
Szembemegy tehát a közkeletű tévhittel az a 2019-es tanulmány is, amelyet a Proceedings of the National Academy of Sciences publikált: a kutatás egyértelműen cáfolta, hogy a tesztoszteron csökkentené az empátiát. Az eredmények szerint semmilyen mérhető negatív hatása nincs a kognitív együttérzésre. Egyszerűbben fogalmazva: egy határozott férfi nem érzéketlen – csupán kevésbé hajlik meg a társadalmi elvárások vagy tömeges véleményhullámok előtt. És éppen ez az, ami kellemetlen lehet azok számára, akik az engedelmességet tartják értéknek.
Miért vált a fittség társadalmi problémává?
A válasz egyszerű: a független emberek nehezebben irányíthatók. Egy edzett, fegyelmezett férfi, aki képes megvédeni magát, a családját, és akinek van saját véleménye, nem fog feltétlenül behódolni az éppen aktuális ideológiai divatnak. Az ilyen emberek nem könnyen manipulálhatók, és ez zavaró lehet egy olyan rendszer számára, amely az engedelmességre épít. A fizikai erő ebben az értelemben nem pusztán biológiai állapot – szimbólummá válik. Az önvédelem képessége, a határozottság és a stabilitás ma már gyakran politikai töltetet kap, pedig ezek az értékek korábban természetes részei voltak a felnőtté válásnak.
A család mint értékrendi fordulópont
Nem csak az edzés vált gyanússá – egyes körökben ma már a családalapítást is gyakran olyan döntésként kezelik, amit egyesek idejétmúltnak vagy gyanús értékválasztásnak tartanak.Egy 2022-es nemzetközi tanulmány azonban arra jutott, hogy a gyermekvállalás szinte minden kultúrában konzervatív értékek felé tolja el a szülők gondolkodását. Ennek oka egyszerű: ha valaki gyereket nevel, hosszabb távon gondolkodik, és elkezd aggódni a társadalom, az oktatás, a biztonság vagy éppen az értékrend jövője miatt. Ez a fordulat nem politikai elköteleződés, hanem természetes pszichológiai alkalmazkodás. És talán éppen ezért kellemetlen azoknak, akik a hagyományos értékeket „veszélyforrásnak” tekintik.
A szabadság alapja: erő, önkontroll, felelősség
A testmozgás, a fizikai erő és a tudatos életvitel nem ideológia – hanem eszköz az önállósághoz. Ha ezek a tulajdonságok ma gyanússá válnak, akkor talán nem azokkal van a baj, akik gyakorolják őket, hanem azokkal, akik veszélyesnek tartják a szabadságot. Ahogy a pszichológus Jordan Peterson fogalmazott: „Egy ártalmatlan ember nem jó ember. Egy jó ember veszélyes – de önuralma van.” A testedzés tehát nemcsak a tükör miatt fontos. Hanem azért, mert erős testben erősebb lélek él. És ilyen emberekre nagyobb szükség van, mint valaha.