Forradalmat ígértek, de máig megosztják a közösséget – mi a helyzet a Bitcoin Layer 2 megoldásaival?

A Bitcoin-forradalmat ígérő Lightning Networkön két komolyabb kezdeményezés is elindult a múlt hónapban. Ezeknek köszönhetően jobban elérhetővé válhat a Délkelet-Ázsia régióban, valamint a Coinbase-en világszerte. A történések ellenére a protokoll egyre több kritikával néz szembe a fundamentális hibái miatt. De nem csak a Lightning számít tüskének egyesek körme alatt. Az Ordinals Layer 2 megoldásnak hasonlóan erős ellenszélben kell működnie.

A Lightning Network a Bitcoin blokkláncára épülő második rétegként funkcionáló protokoll. Legfőbb célja, hogy megoldja a Bitcoin skálázhatósági problémáit. A mögöttes elképzelés még 2016-ban született meg, és jelentős figyelmet kapott a teljes ágazattól, lévén, forradalmi protokollként tekintettek rá. A Lightning a Bitcoin decentralizált jellegét a háttérbe helyezve lokálisan hosztolt csomópontokat használ működésének alappilléreként.

A Bitcoin-felhasználók által végrehajtott mikrotranzakciókat aztán ezeken a csomópontokon keresztül dolgozzák fel. A rendszer működése során okosszerződések biztosítják, hogy ezeket a kis utalások „összecsomagolják”. A már nagyobb csomagokat az eredeti blokkláncon dolgozzák fel. A kis tranzakciók jellemzően alacsony költségéből fakadó torlódások így kiküszöbölésre kerülnek, és a Bitcon a mindennapi pénzutalások során is használhatóvá válik. Amióta a fejlesztés elkezdődött, számtalan befolyásos figura karolta fel a projektet. Ezek közül is kiemelkedik a salvadori kormány, amely a Lightningon keresztül történő bitcointranzakciókat a teljes lakossága számára lehetővé tette.

Egyre több probléma üti fel a fejét

A programot övező korai hájp ellenére egyre többen gondolják úgy, hogy a projekt stagnáló időszakába lépett. Mégsem lehet azt mondani, hogy ez a tény bárkit is meglepetésként ért volna: a korai támogatók már évekkel ezelőtt felismerték a potenciális problémákat. Ők jól tudták, hogy a technológia nem lesz elegendő arra, hogy jolly jokerként megoldja a teljes Bitcoin-hálózat skálázhatósági aggályait. A hálózat mindeközben sosem látott magasságokba növekedett, a problémák pedig megoldatlanok maradtak. Vannak például olyan kis csomópontok, amelyeknek gyakorlatilag nincs meg a kapacitásuk arra, hogy a felhasználók utalásait végre tudják hajtani; különféle bugok rondítják a felhasználói élményt; a kiskereskedelmi áttörés továbbra is várat magára – csak hogy néhányat említsünk ezek közül.

Mint említettük, ezek a problémák mindig is jól ismertek voltak a fejlesztők körében, 2024 áprilisában mégis mintha mérföldkőhöz érkeztünk volna. Egy sor, már régóta fejlesztőként tevékenykedő informatikusnak ekkor lett elege, és nagy felhajtást csapva hagyta ott a projektet. A listán a protokoll eredeti szerzői is szerepelnek. Ahogy Paul Sztorc Lightning-fejlesztő fogalmazott, „most már mindenki belátja, hogy a [Lightningra] nem tudsz felvinni 8 milliárd embert”. Hozzátette: jelenleg a bitcoinnak csak egy „mikroszkopikus” része fut a Lightningon, és „szinte mindenki, aki valóban is használja, nem kedveli azt” a sorozatos panaszok alapján. A Lightninggal kapcsolatban valóban egyre több az aggodalomra okot adó statisztika. Ilyen például, hogy a hálózat bitcoinban mért kapacitása folyamatosan csökken, bár a dollárban mért kapacitás rekordértékeket dönget.

Az intézmények támogatják a projektet

A felmerülő problémák ellenére azonban a kriptoközösség továbbra sem temeti a projektet. Ennek egyik oka, hogy vannak még olyan régi motoros fejlesztők, akik továbbra is optimistán tekintenek a Lightningra és hajlandók fejleszteni azt. Az sem elhanyagolható tény, hogy a közösség Bitcoin-szelleme nem hagyta még el a Lightning hajóját. A layer 2 piaci hozzáférhetősége szintén sokat gyarapodott az utóbbi időben. 2024 márciusában a Neutronpay Lightning-vállalat 1,5 millió dolláros kockázati tőkét kalapozott össze, hogy továbbfejlessze a hálózat infrastruktúráját a Délkelet-Ázsia régióban. Az ehhez hasonló projektek hozzájárulnak ahhoz, hogy a kevésbe fejlettebb országokban is hozzáférést biztosíthassanak a csomópontokhoz.

Mindez azonban eltörpül az április 3-ai mérföldkőhöz képest, amikor a Coinbase befejezte a Lightning implementálását a platformjába. A Coinbase már hónapokkal ezelőtt beharangozta ez irányú szándékát, de csak a Lightsparkkal kötött partnersége után tudta megvalósítani ígéretét. A Coinbase a világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéjének számít a 150 milliárd dolláros negyedével forgalmával. A rendelkezésre álló erőforrásait kombinálva a Lightspark speciális technikai know-how-jával talán nem kétséges, hogy megbízható csomópont-infrastruktúrát hoznak létre. A Lightning tekintetében ugyanis a legnagyobb gondot a hibás csomópontok által okozott számtalan probléma jelenti.

Nem csak a Lightning küzd nehézségekkel

A Lightning Network jelenlegi helyzete figyelemre méltó hasonlóságokat mutat az Ordinalsszal, egy másik, a Bitcoinra épülő népszerű réteggel. A mikrotranzakciós megközelítéssel szemben az Ordinals egy még ellenállóbb mikroformátumra konvertálja a BTC-t, amelyek nem költhetők el hagyományos fizetési kimenetekként. Az Ordinals lehetőséget ad arra, hogy egyedi adatokat „írjunk” a bitcoin minden egyes alapegységébe, ezzel pedig végső soron bitcoin-NFT-ket hoz létre.

A koncepció komoly haragot váltott ki a kriptoközösség bizonyos csoportjaiból. Luke Dashjr, egy befolyásos Bitcoin-fejlesztő például azt állította, hogy az Ordinals mögött álló teljes logika „sebezhetőséget” jelent a vezető kriptovaluta számára. Ez a sebezhetőség nem más, mint a bloklánc telespammolása. Az Ordinals BRC-20 tokenek megjelenésével valóban jelentős torlódások keletkeztek a Bitcoin blokkláncán, Dashjr pedig azt a javaslatot tette a sebezhetőség „fixálására”, hogy lehetetlenítsék el az Ordinals további működését. Bár a hálózati torlódások csökkentek, a koncepció mégsem örvend nagy népszerűségnek. A Binance például áprilisban teljesen eltávolította platformjáról az Ordinalst, „a termékkínálat racionalizálására” hivatkozva.

A Lightningot érő kritikák azonban alapvetően eltérnek az Ordinalsszal szemben felhozott érvektől. Ez előbbit azért kritizálják, mert nem sikerült növelnie a Bitcoin felhasználhatóságát, míg utóbbinak pont a céljában látják a hatékonyság csökkenésének veszélyét. Két dolog azonban közös bennük: mindketten hangos ellenzéket tudhatnak maguk mögött (ellen?), és mindkettőjük kapacitása visszaesett az utóbbi időben.

A Bitcoin blokkláncának fejlesztői mindig is ekletikus tábort alkottak. Jól megfigyelhető, hogy néha teljesen eltérő nézőpontot fogalmaztak meg azzal kapcsolatban, hogyan lehetne a hálózatot még jobbá tenni. Figyelembe véve, hogy a Bitcoin világa egyszerre globális és mégis vezető nélküli, nem csoda, hogy ezek a layer 2 protokollok szálkát jelentenek egyesek szemében.

Nehéz megjósolni a layer 2 megoldások jövőjét

Jelenleg pedig egyikről sem mondható el, hogy a legyőzöttek listáján lenne. Dashjr javaslata az Ordinals ellehetetlenítésére a közösség éles megütközésével találkozott, a fejlesztések pedig továbbra is folynak a hálózaton. A projekt számára az is pozitív hír volt, amikor a Franklin Templeton, több billió dollár fölött őrködő eszközkezelő egy jelentésében az Ordinals mellett érvelt. Ebben azt írják, hogy a projekt elhozta a Bitcoin-adopció „reneszánszát”, és az új Ordinals termékek egyszerre energizálták a Bitcoin felhasználói bázisát, és demonstrálták a blokklánc rugalmasságát és fölényét a versenytársaival szemben. Egy ilyen prominens forrásból származó dicséret semmiképp sem elhanyagolható.

Az ehhez hasonló események mindennél jobban bizonyítják, hogy a Bitcoin nem csak a már jól kiépült iparágak felkavarására képes, de a roncsokon egy racionálisabb rendet is fel tud építeni. A Lightning és az Ordinals fejlesztői mind képesek voltak arra, hogy a viszontagságok ellenére finomítsanak a projektjeiken, ezt a készségüket pedig intézményi elfogadással jutalmazták. Az azonban továbbra is kérdéses, hogy meddig lesznek képesek eljutni a második rétegként funkcionáló megoldások. Egyáltalán lesz-e kihívójuk a jövőben, és ha igen, az milyen innovatív ötlettel állhat majd elő.