Olajár: A Goldman Sachs szerint javulnak a kilátások

A Goldman Sachs multinacionális vállalat elemzői megmásították a globális olajkeresletre vonatkozó kilátásaikat, méghozzá pozitív irányba. Az aktuális piaci körülmények viszonylatában napi 600 000 hordónyi növekedést várnak az idei évre, 2026-ban pedig napi 400 000 hordónyit.

A befektetési bank ugyanakkor a Brent nyersolajfajta hordónkénti 60 dolláros és a WTI (West Texas Intermediate) olajfajta hordónkénti 56 dolláros idei olajár-előrejelzését továbbra is fenntartja. A Brent nyersolajjal a cikk írásának időpontjában hordónként 65 dollár fölött, a WTI-vel pedig 62 dollár fölött kereskedtek.

A Goldman elemzői arra számítanak, hogy jövőre tovább csökkennek a referencia értékek, a Brent nyersolaj esetében 56 dollárra, a WTI esetében pedig 52 dollárra.

A medvepiaci kilátások egyik fő oka az USA és Irán közötti nukleáris megállapodás eshetősége, amely a közelmúltban az eddigieknél is markánsabb lehetőséggé vált. Múlt csütörtökön a két fél már meglehetősen közel került ahhoz, hogy egy ilyen megállapodást tető alá hozzanak. A hír csapást mért az olajárakra.

A friss információk azonban gátat szabtak az optimizmusnak, mivel fény derült a két fél közötti tartós nézeteltérésekre azzal kapcsolatban, hogy milyen feltételeket fogadnának el. Az amerikaiak ragaszkodnak ahhoz, hogy Irán vállalja az urándúsítási tevékenységének leállítását, de az irániak erről hallani sem akarnak.

Ugyanakkor, egy rövidebb vámháború kilátása javította a globális növekedési kilátásokat, ami a Goldman szerint ellensúlyozhatja az amerikai-iráni nukleáris megállapodásból eredő esetleges csökkenő kínálati hatást a nyersolaj iránti kereslet javulásával. Ez volt az alapja annak, hogy felfelé módosították a keresletet az év második felére vonatkozóan.

Másrészről, ha a vámháború elhúzódik és a globális gazdasági növekedés nem tesz eleget az előrejelzéseknek, akkor a pénzügyi szolgáltató becslései szerint a Brent ára akár 40 dollárra is csökkenhet hordónként 2026 végére.

A fogyasztók számára első pillantásra jó hírnek tűnhet olajárak potenciális csökkenése, de hosszú távon súlyos következményei lehetnek.