Hulk Hogan és Ozzy Osbourne emlékére szárnyalnak a mémérméik

Két ikonikus név, két megrázó haláleset – és egy kriptovilág, amely nem ismer határokat, ha gyors haszonszerzésről van szó. Alig néhány nappal Ozzy Osbourne halála után, Hulk Hogan is távozott az élők sorából, és a tragédiákat követően szinte azonnal megjelentek az elhunyt sztárokhoz köthető mémérmék. A spekuláció ismét felülírta a gyászt, a piac reakciója pedig hűen tükrözi a kriptoszféra gyorsaságát és kockázatait.
Tragikus veszteségek – két legenda távozik
Terry Bollea, ismertebb nevén Hulk Hogan, a 80-as és 90-es évek legismertebb pankrátora 71 éves korában hunyt el, miután állítólag szívleállás miatt szállították kórházba. Halálát hivatalosan csütörtökön erősítették meg. Néhány nappal korábban, kedden, elhunyt Ozzy Osbourne is – a Black Sabbath frontembere, a heavy metal élő legendája, 76 évesen távozott.
Mindkét személyiség generációk bálványa volt, és haláluk világszerte megrendülést váltott ki. A rajongók özönlöttek a közösségi oldalakra, emlékeket osztottak meg, és digitális emlékműveket állítottak – a modern világ azonban mára újabb csatornát is teremtett a megemlékezésre: a kriptopénzeket.
Szárnyaló tokenek
A „Hulkmanaia” (HULK) nevű mémérme, egy Wrapped Ethereum-alapú token, nyolc órával megjelenése után több mint 122 000%-os növekedést produkált, 0.001335 dolláros árfolyamot elérve. Ez döbbenetes rally – de egyben figyelmeztető jel is a befektetők számára.
Ezzel egy időben Ozzy Osbourne emlékére is több token született, köztük „The Mad Man” (OZZY), amely több mint 16 800%-ot emelkedett, 3,85 millió dolláros piaci kapitalizációval. Fontos megjegyezni: egyik token sem hivatalos vagy az örökösökkel kapcsolatban álló projekt, így a velük járó kockázat kiemelkedően magas.
A digitális gyűjtők szenvedélye sem maradt el: Ozzy Osbourne hivatalos NFT-kollekciója, a CryptoBatz, szintén komoly figyelmet kapott, ahogy a rajongók tömegei igyekeztek digitális emléket vásárolni a legendás zenész tiszteletére. Az érdeklődés hulláma érezhetően megdobta a kollekció forgalmát, újra életet lehelve a korábban csendesebb digitális piacba.
Kriptotrend vagy cinikus haszonszerzés?
Ez a jelenség nem egyedi. OJ Simpson halála után szintén megjelentek a róla elnevezett mémérmék, és hasonló történt Henry Kissinger esetében is. A kriptoközösség egy része valóban tiszteletadásként tekint ezekre a coinokra, ám sokan spekulációs eszközként használják őket, ami rendkívül veszélyes lehet az átlagbefektetők számára.
Kapcsolódó tartalom: Utat tévesztett a kriptopiac, a mémérmék és a profithajszolás tévútra vezet?
A coinok egy része néhány óra alatt eltűnik – sok esetben „rug pull” (hirtelen likvidálás és pénzlenyúlás) áldozatai lesznek a vásárlók. A gyors növekedés mögött gyakran nincs semmilyen technológiai alap, sem közösségi érték – pusztán a pillanatnyi figyelem és a tragédiák miatti emelkedett érzelmi állapot.
A mémérmék morális dilemmája
Nem lehet szó nélkül elmenni amellett, hogy ezek a kriptohullámok gyakran tragédiák hátán születnek. Egyre sürgetőbb a kérdés: vajon meddig maradhat következmények nélkül, ha egy ember halála pillanatok alatt pénzügyi eszközzé válik? A blokklánc világában a szabályozás sokszor lemarad az események mögött, és a határok elmosódnak emlékezés és nyerészkedés között. Ami elsőre tisztelgésnek tűnik, sokszor pusztán spekuláció. Aki részt vesz ebben a játszmában, annak fel kell ismernie: a gyors haszon mögött nem ritkán morális ár is lapul – s ezt nem mindenki tudja, vagy akarja megfizetni.