Így látja a Binance felemelkedését és vesszőfutását a BitMEX alapítója

Arthur Hayes, a BitMEX kriptotőzsde alapítója nemrégiben kielemezte Changpeng Zhao (CZ), a Binance korábbi vezérigazgatójának pályafutását, a kriptovaluták világában való felemelkedésére és a vele szemben kialakult jelentős szabályozói ellenállásra összpontosítva.

Ahogy arról a korábbiakban beszámoltunk, CZ az Egyesült Államok kormányával kötött alkuját követően lemondott a Binance vezérigazgatói posztjáról. Az alapító és vállalata bűnösnek vallotta magát pénzügyi bűncselekmények elkövetésében, a pénzmosási törvények megsértését is beleértve.

A pénzügyi világ kettős mércéje

Részletes esszéjében Hayes feltárja, hogy CZ útja a viszonylagos ismeretlenségtől a világ egyik leggazdagabb emberéig hogyan jelzi a blokklánc technológiában rejlő forradalmi potenciált, amely komoly kihívást jelent a hagyományos pénzügyi rendszerek számára.

CZ vezetése alatt a Binance a 2017-es kezdetektől fogva domináns erővé vált a kriptogazdaság világában. A BitMEX alapítója úgy véli, hogy ez a gyors csúcsra emelkedés „a pénzügyi hatalmi dinamika eltolódását jelezte”, nyomatékosítva a decentralizált digitális valuták növekvő befolyását. Ez a váltás azonban nem maradt észrevétlen a pénzügyi hatóságok számára sem.

Hayes az elemzésében rámutatott a hagyományos pénzügyi intézmények és a viszonylag fiatal Binance kezelése közötti éles kontrasztra. A Binance-re kiszabott 4,3 milliárd dolláros bírság, amelyet Hayes a vállalat történetének legnagyobb bírságaként jellemzett, éles ellentétben áll a neves pénzügyi szervezetek botrányainak és törvényszegéseinek kezelésével.

Az Egyesült Államok a közelmúltban például a Goldman Sachs-t szankcionálta, annak milliárd dolláros korrupciós rendszerben való részvétele miatt. A Binance-hoz képest a pénzintézet és annak vezérigazgatója azonban viszonylag kevéssel megúszta: az intézménynek csak 1 milliárd dollár bírságot kellett fizetnie. Ez kiválóan megmutatja a kriptovaluta szektor és a hagyományos pénzügyi rend közötti fennálló feszültséget.

A szigorú intézkedések okai és következményei

Az elemzés az ilyen keménykezű szabályozási intézkedések következményeit vizsgálja, és azt sugallja, hogy egy új korszak van kialakulóban a pénzügyi szektorban, mivel a kriptovaluták veszélyt jelentenek a status quo-ra. CZ esetéből is egyértelműen látszik, hogy a digitális valuták virágzása és a pénzügyi rendszerek demokratizálásának lehetősége bosszúságot okoz az államnak, és úgy tűnik, hogy mindent bevetnek ennek visszaszorítása érdekében.

Hayes kiemeli továbbá a kriptovaluták valódi tulajdonjogának fontosságát is, hangsúlyozva a digitális eszközök magánpénztárcákban tartásának szükségességét, mivel ez biztosítja az egyének számára az autonómiát és a hagyományos pénzügyi struktúráktól való szabadságot. Szerinte CZ és a Binance ügye a pénzügyi függetlenségért és az innovációért folytatott szélesebb körű küzdelem mikrokozmosza a „vaskalapos” intézményi ellenállással szemben.

Összefoglalva, Hayes kommentárja CZ pályájáról és a Binance kihívásairól éles képet fest a globális pénzügyek változó tájáról, ahol a kriptovaluták továbbra is kihívást jelentenek és újradefiniálják a gazdasági hatalom és ellenőrzés határait.