Íme a 2022-es év legpocsékabbul teljesítő kriptopénzei

2022 a Terra és az FTX összeomlásának jegyében telt. A sok FUD miatt számos kriptovaluta értéke több mint 90%-kal zuhant. 

Kétségtelen, hogy 2022 kemény év volt a kriptók számára. Lehet, hogy a 2021-es bikapiac másnaposságával indult, de a Terra összeomlása és az FTX bedőlése elképesztő vérfürdőt rendezett a kriptotérben. A kriptopiacon uralkodó FUD (félelem, bizonytalanság és kétség) miatt sok kriptopénz értéke több mint 90%-kal esett vissza. A válságok mellett a kriptotél az új projekteket is a földbe döngölte.

A kriptovaluták teljes piaci kapitalizációja a 2020-as szintre, azaz 800 milliárd dollárra csökkent. Na, de mely eszközök teljesítettek a legrosszabbul a tavalyi évben?

1. Terra (LUNA)
Jelenlegi árfolyam: 1,30 dollár
Jelenlegi kapitalizáció: 165 millió dollár

A Terra algoritmikus stabilcoin TerraUSD (UST) bukása a kriptoipar történetének egyik legnagyobb bukfence volt, amely a Terra árfolyamának 99,99%-os zuhanását okozta 2022 májusában. A kriptopénz összeomlása arra késztette az alapítóját, Do Kwont, hogy egy forkot javasoljon a projekt feltámasztása érdekében. A Terra végül láncfelosztást hajtott végre, a régi láncot Terra Classic, az új láncot pedig Terra 2.0 névre keresztelték.


2. FTX Token (FTT)
Árfolyam 1 évvel ezelőtt: 40 dollár
Jelenlegi ár: 0,8635 dollár
Jelenlegi kapitalizáció: 285 millió dollár

Az FTT token, az FTX kriptotőzsde natív tokenje összeomlott, miután a tőzsde likviditási válság miatt becsődölt. A token árfolyama 40 dollárról 0,8 dollárra zuhant. Bár a kriptopénzzel egyes platformokon még mindig kereskednek, azt nevezhetjük “halottnak” is, mivel a kibocsátó FTX kriptotőzsde megszűnt, volt vezérigazgatóját, Sam Bankman-Friedet pedig 250 millió dolláros óvadék ellenében szabadlábra helyezték.


3. Solana (SOL)
Árfolyam 1 évvel ezelőtt: 176 dollár
Jelenlegi ár: 11,09
Jelenlegi kapitalizáció: 4 milliárd dollár

A Solana 2022-ben súlyos pofont kapott, mivel a kriptopénzzel kapcsolatban több rossz hír is megrendítette a befektetők bizalmát. Ezek közé tartozik az idei hat hálózati meghibásodás, egy 200 millió dolláros hackertámadás egy Solana-alapú tárcánál, valamint a Solana és az FTX kapcsolata.

További negatív hírverés alakult ki azon állítások miatt, amelyek szerint a Solana nem is annyira decentralizált, mint amennyire állítja, ami ahhoz vezetett, hogy a SOL az egyik legrosszabbul teljesítő érme lett a 2022-es évben.

4. Axie Infinity (AXS)
Árfolyam 1 évvel ezelőtt: 96,5 dollár.
Jelenlegi ár: 6,35 dollár
Jelenlegi kapitalizáció: 636 millió dollár

Az Axie Infinity (AXS) elsősorban az Axie Infinity, egy play-to-earn játék ökoszisztéma irányítói tokenjeként használatos. Emellett törvényes fizetőeszközként is szolgál az Axie Infinity piactéren, ahol a játékosok játékon belüli, nem-helyettesíthető tokeneket (NFT) vásárolhatnak.

Az AXS árfolyama a gyenge játékosforgalom (ami csökkenti a token iránti keresletet), az Axie Infinity Ronin blokkláncát érintő márciusi 650 millió dolláros hackertámadás, valamint az októberi 8%-os kínálat feloldásával kapcsolatos aggodalmak miatt bezuhant.

5. The Sandbox (SAND)
Árfolyam 1 évvel ezelőtt: 5,9 dollár
Jelenlegi ár: 0,402 dollár
Jelenlegi kapitalizáció: 604 millió dollár

A kezdeti siker és népszerűség ellenére a play-to-earn játék ökoszisztémája alacsony játékosforgalmat tapasztalt. Mint ismeretes, a játékosok NFT-k segítségével létrehozhatják, birtokolhatják és pénzzé tehetik játéktudásukat, valamint virtuális világokat tervezhetnek, amelyek karaktereket, épületeket, műalkotásokat, eseményeket és erőforrásokat tartalmaznak.

A DappRadar információi szerint a Sandbox és a Decentraland kevesebb mint 1000 napi aktív felhasználóval rendelkezik.

Az alacsonyabb részvétel hatással volt a SAND keresletére az azonnali piacokon, ami miatt az ára drasztikusan csökkent. Az érdeklődés csökkenésének másik oka a kockázatosabb eszközök iránti kereslet általános hiánya.