Íme a BTC bányászat toplistája – számít a megújuló energia?

Ahogy a BTC bányászat egyre nagyobb méreteket ölt, felmerül a fenntarthatóság témaköre is, amihez szorosan kapcsolódik a megújuló energia igénybevétele. A bitcoin bányászok körülbelül 348 terawatt órányi elektromos áramot használnak el évente, így jogos lehet a kérdés: honnan származik a bányászathoz felhasznált energia?

A fent említett kérdés megválaszolásának érdekében a Visual Capitalist összefogott a HIVE Digital csapatával, hogy megvizsgálják a CCAF (Cambridge Centre for Alternative Finance and Ember) által begyűjtött adatokat. Nem titkolt céljuk mindezzel az, hogy lerántsák a leplet arról, hogy miként is áll össze a Bitcoin hálózatának energiamixe.

Visual Capitalist HIVE Digital BTC bányászat

A top 10 ország, ami leginkább jeleskedik a bitcoin bányászatban, teszi ki az egész hálózat 93,8%-át a hashráta szempontjából. A dobogós helyeket az Amerikai Egyesült Államoknak, Kínának és Kazahsztánnak sikerült megkaparintania.

Korábban Kína volt a BTC bányászat Mekkája és a globális kapacitás 75%-áért volt felelős, de 2021 nyarán komoly visszaesésen ment keresztül. Néhány hónap leforgása alatt szinte teljesen befuccsolt a helyi szektor, ez pont kapóra jött Kazahsztán számára. Rengeteg bányász telepedett át a közép-ázsiai országba az olcsó energia, a szabados jogszabályok és a stabilnak bélegyzett politkai légkör okán. Továbbá, sokan döntöttek Amerika mellett is, illetve a zűrzavar lecsendesedése után Kínában is megvetették a lábukat a titkos bányászrejtekek.

A ranglista 3 utolsó helyét Írország, Szingapúr és Thaiföld szerezte meg, együttesen 4,9%-ot kitéve. Írország, illetve a hatodik helyen álló Németország, esetében a rögzített adatok jelentős túlzásként jellemezhetőek, ugyanis a más országokban ténykedő bányászok valós tartózkodási helyeik megóvása miatt hamis információkat adnak meg.

A megújuló energia és a bitcoin bányászat kéz a kézben jár?

2022-ben a megújuló energiaforrások a világon megtermelt villamos energia 30%-át voltak képesek előállítani. Ez az egyes országok saját energiamixére lebontva Amerikában 22,5%, Kínában 30,2% és Kazahsztánban 11,3% volt. Míg Kazahsztán és Kína nagyjából ugyanolyan mértékben (60% és 61%) hasznosítja a szenet, addig a kínai kormány sokkal nagyobb figyelmet fordít a szél- és napenergia bővítésére is.

Nemrégiben egyébként beszámoltunk arról, hogy a legfrissebb infók szerint BTC bányászat során felhasznált energia több mint 50%-a megújuló forrásból származik. Ennek ellenére még mindig hosszú út áll a kriptovilág előtt, de a szektor szereplői szüntelenül szorgoskodnak az előrehaladáson.