Ezek az új kontaktlencsék forradalmasítják a látásunkat

Képzeld el, hogy képes vagy látni a sötétben – még csukott szemmel is. Nem, ez nem egy újabb sci-fi film forgatókönyve, hanem a legújabb tudományos áttörés, amit kínai kutatók értek el. Egy új típusú kontaktlencse segítségével emberek és egerek is képesek voltak érzékelni az infravörös fényt – és mindezt külső energiaforrás nélkül, teljesen szemre illeszkedő, hordható formában.

Miért nem látjuk az infravörös fényt?

Az emberi szem alapvetően csak a látható fény tartományára érzékeny – ez körülbelül 400-tól 700 nanométerig terjed. Ami ezen túl van, például az infravörös tartomány, az számunkra láthatatlan. A természetben azonban több faj is képes érzékelni ezt a tartományt – gondoljunk csak a kígyókra vagy bizonyos rovarokra. A tudomány most azt vizsgálja, hogyan lehet ezt a képességet a technológia segítségével az emberre is kiterjeszteni.

A látás új eszköze

A kínai kutatócsoport először egy radikális módszert próbált ki: nanorészecskéket injektáltak egerek szemébe, amelyek a fotoreceptorokra tapadva érzékelték az infravörös fényt. Mivel ez az eljárás embereken aligha lenne népszerű, új irányba indultak. A kontaktlencsék felé. Az új típusú kontaktlencsék apró, speciális részecskéket tartalmaznak, amelyek képesek az emberi szem számára láthatatlan infravörös fényt átalakítani olyan fénnyé, amit már látunk. Ezeket a részecskéket olyan anyagba építették be, amit más kontaktlencséknél is használnak, így biztonságosan hordhatók. A végeredmény: olyan lencse, amellyel a viselője képes sötétben is látni.

infravoros kontaktlencse

Az ábrán az infravörös kontaktlencse gyártásának lépései láthatók: a polimer és nanorészecske keveréket öntőformába helyezik, UV-fénnyel megkeményítik, majd eltávolítják a formából. Ezután vízben és etanolban megtisztítják, végül 50 °C-on hőkezelik. Az így készült lencse képes az infravörös (980 nm) fényt látható (535 nm) fénnyé alakítani.

Emberi és állatkísérletek

A kutatók először egereken próbálták ki az új kontaktlencséket. Az állatoknak két doboz közül kellett választaniuk: az egyik teljesen sötét volt, a másikban pedig infravörös fény világított. Azok az egerek, amelyek a speciális lencsét viselték, egyértelműen a sötét dobozba mentek, tehát felismerték az infravörös világítást. A többi egér nem tett különbséget a két doboz között – ez azt mutatja, hogy a lencsék valóban működnek. Ezután embereken is kipróbálták a lencséket. A résztvevők csak akkor tudtak észrevenni villogó infravörös jeleket vagy megmondani, merről jön a fény, ha a speciális kontaktlencsét viselték. Meglepő módon még csukott szemmel is jól érzékelték a fényt – valószínűleg azért, mert az infravörös jobban áthatol a szemhéjon, mint a látható fény.

A kutatók viszont még ettől is tovább mentek: a nanorészecskéket módosítva lehetővé tették, hogy különböző infravörös hullámhosszokat különböző színekként érzékeljen a viselő. Így például egy 808 nanométeres fény zöldként, míg egy 980 nm-es kék színként jelenhet meg. Ez nemcsak a részletek jobb megkülönböztetését segíti elő, hanem akár a színvakok számára is hasznos új eszközzé válhat.

Jelenlegi korlátok

Az áttörés ellenére még akadnak technikai kihívások. A kontaktlencsék nagyon közel vannak a retinához, így a kép részletessége – vagyis a felbontás – korlátozott. Emiatt fejlesztettek egy szemüveges változatot is, amely jobb képfelbontást biztosít. Emellett jelenleg csak erősebb infravörös fényforrásokat képesek érzékelni a lencsék, de a cél a gyengébb jelek észlelésének lehetővé tétele.

Ez is érdekelhet: Ezért veszélyesebb egyes pókok csípése, mint másoké – Meglepő tudományos válasz érkezett

Mire lesz jó az infravörös látás? – A jövő mindennapi alkalmazásai

Az új infravörös kontaktlencsék nem csupán látványos technológiai érdekességek – számos gyakorlati hasznuk is lehet a közeljövőben. A fejlesztők szerint ezek az eszközök forradalmasíthatják, ahogyan látunk és érzékelünk. A lencsék legfőbb előnye, hogy olyan helyzetekben is látást biztosítanak, amikor a normál szem már nem segít. Például:

  • Biztonság és védelem: éjjeli megfigyelés, lopások vagy behatolások észlelése sötétben.
  • Mentés és keresés: eltűnt személyek felkutatása rossz látási viszonyok között.
  • Rejtett kommunikáció: infravörös fénnyel történő titkos jelátvitel, például katonai vagy titkosszolgálati célokra.
  • Orvosi felhasználás: új lehetőség a színtévesztők számára, akik így könnyebben megkülönböztethetnek árnyalatokat.

A kutatócsoport célja azonban nem áll meg itt. További fejlesztéseken dolgoznak, hogy a lencsék még érzékenyebbek legyenek, és ne csak erősebb, hanem természetes infravörös fényt is képesek legyenek érzékelni. Ha ez sikerül, akkor egy új típusú érzékelést hozhatnak létre az emberek számára – olyat, ami túlmutat a jelenlegi látási képességeinken. Ez nemcsak technológiai áttörés, hanem egy teljesen új érzékelési világ megnyitása is lehet – amellyel közelebb kerülhetünk a tudományos fantasztikum világához, mint valaha.