Játékelmélet és bűnözők a kriptoszektorban: paradigmaváltásra van szükség

Egy friss dokumentum szerint jelentős változások mentek vége a kriptovalutát használó illegális célokra használó szereplők világában. A TRM Labs 2023-as jelentése szerint a Bitcoin már nem egy, a bűnözők által sűrűn választott eszköz. A jelentés szerint a kriptoszektor bővülése átütő hatással volt az illegális célokra használt kriptovaluta mennyiségének megoszlására. A Bitcoin részesedése a 2016-os 97%-ról 2022-re 19%-ra esett vissza. 2016-ban a kriptocsalások kétharmada a Bitcoin hálózatán történt, 2022-ben viszont ez az arány már csak 3%-ot tett ki. Aktuálisan a listát az Ethereum (68%) és a Binance Smart Chain (19%) vezeti.

Fontos fordulatok az illegális tevékenységre kriptot használók között

Amíg 2016-ban csak a Bitcoin volt terrorizmus finanszírozására használt kripto, addig 2022-ban már több mint 90%-ban a TRON blokkláncon lévő eszközök dominálják ezt a kategóriát. Ez egyértelműen megcáfolja azt a még mindig sokszor emlegetett tézist, hogy a Bitcoint bűnözők használják. Hálózati hatása, piaci dominanciája és likviditása miatt a Bitcoin a kezdetektől fogva Schelling-pontként funkcionál, ami egyértelmű választássá teszi a kriptoalapú finanszírozásban. A játékelméletben a Schelling-pont egy természetes megoldás olyan helyzetekben, amikor több félnek közvetlen kommunikáció nélkül kell döntéseket hoznia. Ezek a pontok gyakran közös elvárásokra vagy a közös tudásra támaszkodnak. Most azonban úgy tűnik, hogy az egyensúly megdőlni látszik, és a rossz szándékú szereplők egy másik fókuszpontot választanak.

Ez a lépés politikai szempontból néhány kulcsfontosságú tanulsággal szolgál. Rávilágít arra, hogy a politikai döntéshozóknak alaposan meg kell vizsgálniuk azokat a konkrét eszközöket és blokkláncokat, amelyeket jelenleg az illegális tevékenységeket végző szereplők előnyben részesítenek, és megfelelő intézkedéseket kell hozniuk. Ennél is fontosabb, hogy ez egy kedvező pillanat arra, hogy árnyaltabban szemléljük a blokkláncokat és az azokat esetleg használó illegális szereplőket. Jó példa erre, hogy a Hamász konkrétan leállította a Bitcoin-adományok elfogadását, hogy megvédje támogatóit a leleplezéstől. A játékelméleti szemlélet pedig kifejezetten lehetővé teszi a kriptoszektor holisztikus és árnyalt szemléletét.

Láthatjuk, hogy egy ilyen környezetben a független cselekvések és perspektívák kölcsönhatása számtalan forgatókönyvet generál. Mivel a rendszer túlságosan összefonódik ahhoz, hogy a szereplők bármely csoportja egyedül irányíthassa az eredményeket. Az illegális pénzügyi tevékenységek játékelméleti szemlélete kifejti, hogy a következő lépések előrejelzése és a megfelelő felkészülés érdekében bele kell látni a bűnözők elméjébe. A döntéshozókat megfelelő előrejelző rendszerekkel és eszközökkel kell támogatni, hogy gyorsabban reagálhassanak az új fenyegetésekre.