„Kiléptem a fiat világából, hogy szabadúszó bitcoin-íróként dolgozzak”

Minden egyes napom azzal telik, hogy a bitcoinról és a Nostr-ról írok – és még sosem voltam ilyen boldog. Ebben a cikkben megosztom, hogyan járhatod be ugyanazt az utat, amit én is, és hogyan dolgozhatsz te is a bitcoin világában. A végén jön majd a 10 tippem azoknak, akik ebbe az irányba tartanak.
Szóval: bitcoin-író, szerkesztő és szerző vagyok. Hogy gazdag és híres lettem-e? Nem igazán. De minden reggel izgatottan ébredek, készen arra, hogy belevágjak a munkába. És szerencsére ehhez csak öt métert kell megtennem a lakásomon belül – a folyosón átsétálok a dolgozószobámba.
Egy átlagos munkanapomon elmerülök a tanulásba, meghallgatok körülbelül 58 bitcoinos podcastot, és mémek százait fogyasztom el. A legjobb az egészben pedig az, hogy íróként aktív része vagyok a bitcoin-forradalomnak: beszélgetéseket indítok el, segítem a bitcoin-központú vállalkozások növekedését, és hozzájárulok az aktuális témákhoz és a bitcoin-kultúrához.
Angoltanárból „teljesen emberi író”
Nem vagyok AI-ellenes, de az én erősségem az, hogy olyan szövegeket írok, amelyek emberi szinten képesek kapcsolódni másokhoz. Erre van szüksége a bitcoin-vállalatoknak és az oktatóknak is. Kevesebb „tanulj a bitcoinról” típusú tartalom, több történet, vélemény és élmény – olyan dolgok, amelyek tényleg arra ösztönöznek, hogy komolyan foglalkozzunk vele.
A gépi szövegek unalmasak. Nem keltenek kíváncsiságot, nem okoznak örömöt. Például írna-e a ChatGPT egy olyan mondatot egy bitcoinos cikkben, amelyben egy kisbabányi ananász ül az anyósülésen, miközben Las Vegas felé száguld egy kabrió sportautóban, az Endor-féle Pump it Up üvölt a hangszóróból, Michael Saylor pedig a kormányba kapaszkodik? Ugye, hogy nem…?
És akkor jöjjön röviden az én történetem arról, hogyan jutottam idáig. A konkrét tanácsok az álláskeresőknek kicsit később jönnek majd.
Az én utam 2011-ben indult, amikor úgy döntöttem, nem vállalom el a felajánlott marketinges állást Londonban.
Ehelyett utazni kezdtem, és angolt tanítottam – Latin-Amerikában, Ázsiában, majd Spanyolországban. Az utazásaim során kezdtem blogokat és novellákat írni, végül 2018-ban megjelent az első könyvem.
Valamikor ekkoriban váltottam át a coacholásra – többnyelvű íróknak segítettem abban, hogy elkészítsék a könyvüket, és elindítsák írói karrierjüket. Az egyik ügyfelem épp egy könyvet írt valamiről, amit úgy hívtak: bitcoin. Előbb csak rácsodálkoztam, aztán megfogott a dolog. Gondolhatod, mi jött ezután – tucatnyi könyv, videó, beszélgetés és végül a megvilágosodás.
De még így is eltelt két év, mire teljes állásban a „bitcoinszférában” kezdtem dolgozni. Miután több szerkesztési és könyves projekten dolgoztam a Konsensus Networkkel, úgy döntöttem, hogy szabadúszóként arra koncentrálok, amit a legjobban szeretek: az írásra. Már csak egy jól körülhatárolt terület hiányzott. A bitcoin egy olyan téma volt, amit már elég jól ismertem, és a konferenciákon való részvétel, valamint a közösségi médiás írásaim révén egyre inkább be is kapcsolódtam a szakmai bitcoinos közösségbe.
A coachingból hozott tudásom egyáltalán nem ment kárba. Sőt, a marketing, szövegírás, weboldalépítés, ügyfélkapcsolat-kezelés, LinkedIn-tartalomkészítés és közösségmenedzsment nagyon is hasznos készségek a bitcoin-vállalkozások számára. Ezeket beépítettem az írói és szerkesztői szolgáltatásaimba mint problémamegoldó, értéknövelő elemeket.
Kevesebb mint egy év alatt sikerült teljes ügyfélkört kialakítanom: ghostwriting (árnyékírás) bitcoin-cégek alapítóinak, egy saját szépirodalmi projekt (21 Futures) vezetése, bitcoin témájú könyvek szerkesztése és marketingje egy kiadó számára, valamint különféle egyedi megbízások. És még így is marad időm arra, hogy pl. babaananászos vagy hasonló ötletes képeket generáljak!

Charter több szépirodalmi könyvet is írt (nem bitcoin témában), és mindig banánt használ a kötetek méretének szemléltetésére.
Lehet, hogy nem hirdetnek meg minden sarkon bitcoinos állásokat, de higgy nekem: rengeteg lehetőség van ebben a térben – szinte bármilyen szakember számára. Szerintem 2025 áttörő év lesz a bitcoin szolgáltatók számára.
És most jöjjenek a tippjeim arra, hogyan találj munkát vagy indíts szabadúszó vállalkozást a bitcoin világában.
1. Ne várj!
Ahogy ez a bitcoin vásárlásra is igaz: MOST a legjobb idő belépni ebbe a szektorba.
Ne keresd a kifogásokat, ne gondold, hogy „jövőre majd több értelme lesz”. Rendezd a soraidat, tisztázd magadban az irányt – és kezdd el tudatosan keresni a lehetőségeket!
2. Higgy magadban!
Az olyan képességek, mint a kreativitás, az együttműködés, a kommunikáció vagy a kritikus gondolkodás, könnyen alkalmazkodnak bármilyen új rendszerhez vagy munkafolyamathoz. A legtöbbet menet közben is meg lehet tanulni. Ha hiszel abban, hogy az adottságaiddal értéket tudsz nyújtani, akkor legyen benned elég önbizalom ahhoz is, hogy ezt másoknak is megmutasd.
3. Alakíts ki egy személyes márkát. Mutasd meg magad.
Amikor a saját írói karakteremet kezdtem építeni, azzal sikerült egyedi hangként megjelennem – nemcsak követőként, hanem valódi kezdeményezőként. Vállald a nyilvánosságot, és kezdd el megosztani a nézeteidet, tapasztalataidat!
Ezt a karakteres hozzáállást tükrözze minden online felületed is – a GitHub-profilod, saját weboldalad, a LinkedIn, az X (Twitter) és a Nostr. Legyenek figyelemfelkeltők, élők, ütősek!
4. Építs kapcsolatokat, ahol csak lehet!
A legtöbb állást sosem hirdetik meg – az emberek azért kapnak lehetőséget, mert már ismerik őket, és bíznak bennük azok, akik döntenek.
Keress olyanokat, akiktől szívesen tanulnál, vagy akikkel szívesen együttműködnél. Támogasd őket, szólj hozzá a posztjaikhoz, segíts abban, hogy értékesebb legyen, amit csinálnak – így magadra irányíthatod a figyelmet.
Írj nekik privát üzenetet – meg fogsz lepődni, milyen sokan lesznek, akik szívesen ugranak be egy rövid beszélgetésre, hogy megosszák a tapasztalataikat, vagy hogy akár tanuljanak tőled. Lehet, hogy nem ők fognak alkalmazni, de könnyen válhatnak a szövetségeseiddé, támogatóiddá.
A személyes találkozások sokkal többet érnek, mint az online üzenetek vagy Zoom-hívások, szóval MENJ EL KONFERENCIÁKRA! Gyakorold be, hogyan mutatkozol be röviden – egy 60 másodperces verzióban mondd el, ki vagy és miben tudsz segíteni másoknak. Legyen kéznél valamilyen egyszerű módja, hogy megoszd az elérhetőségedet – például QR-kód vagy névjegykártya.
5. Mondj igent!
Ha kapsz egy lehetőséget, hogy részt vegyél egy bitcoin-projektben, vállald el! Lehet, hogy kevés tapasztalatod van, vagy épp nem vagy magabiztos – de igyekezz tanulni, és a lehető legjobban elvégezni a munkát.
Ha nem is megy minden gördülékenyen, akkor is értékes tapasztalatot szerzel: legközelebb már tudni fogod, min kell javítani.
6. Tanulj folyamatosan.
Szánj heti három órát arra, hogy fejleszd a szakmai tudásodat – bármi is legyen a területed. Olvass, tájékozódj! A legtöbben odakint, a „normie-világban” gyakorlatilag alvajáróként haladnak végig a karrierjükön.
7. Hibázz, tanulj, fejlődj – majd ismételd!
A kudarc a tanulás lehetősége. Fogadd el, sőt: használd ki. Senki sem arat sikert minden álláspályázatával, projektjével vagy vállalkozásával. Nekem is volt már százszámra elutasításom, tucatnyi elbukott ötletem. De mindegyikből tanultam, és mindez közelebb vitt ahhoz, amit el akartam érni.
8. Építs saját „Proof of Work”-öt.
Minden bitcoinernek szüksége van portfólióra. Hozz létre egy vizuálisan igényes weboldalt vagy profilt, ami két dolgot mutat meg: milyen projekteket vittél véghez, és milyen pozitív hatást értél el ezekkel.
Ha önéletrajzot írsz, minden pontnál emeld ki, milyen kézzelfogható eredményt értél el az ügyfél vagy a korábbi munkáltató számára. A számok különösen hatásosak (pl. 150 000 dollár bevonzása 6 hónap alatt, 12 perces válaszidő elérése, 1 200 munkaóra megtakarítása, 58 verzió kiadása, 100%-os pozitív visszajelzés, duplájára nőtt posztok elérése stb.).
9. Légy tömör.
A bemutatkozásban és a kísérőlevélben légy egyenes és rövid. Mutasd meg, hogy érted, átlátod, mi a cél, és azonnal kínálj lehetséges megoldásokat.
Mit tudsz nyújtani, ami segíti ezt a céget a céljai elérésében? Ne vesztegesd az időt általános frázisokra, mint hogy „jó csapatjátékos”, „eredményorientált” vagy „önálló gondolkodó” vagy.
10. Vezess részletes jegyzeteket.
Érdemes egy táblázatot vagy nyilvántartást vezetni, hogy követni tudd, kikkel állsz kapcsolatban és melyik céghez pályáztál.
Sok vállalat megígéri, hogy később visszajelez – de ne várj passzívan. Vedd kézbe a dolgokat, és legalább havonta egyszer jelentkezz náluk újra.
Bónusztipp:
Maradj naprakész a bitcoinos álláspiacról – figyeld az olyan új kezdeményezéseket, mint a Bitvocation.
Amikor én elkezdtem a bitcoin világában dolgozni, még nem létezett ilyen – pedig milyen jó lett volna! A Bitvocation hasznos cikkeket ír, konferenciabelépőkhöz ad kedvezményeket, és a legátfogóbb állásgyűjtő feedet kínálja ebben a szektorban. Ráadásul az egész csapat igazi bitcoiner, akik másokat is segítenek – hogy mindenki nyerjen.Remélem, hasznosnak találtad ezeket a tippeket!
Sok sikert kívánok a bitcoin világában való munkához!
Ha már eljutottál oda, hogy megérted a bitcoint, akkor miért ne tennéd meg a következő lépést is, hogy kilépj a fiatvilágból, és teljes állású BTC-legendává válj?
Végül egy szuper-csodálatos extra bónusztipp: Soha ne hagyd ki az alkalmat arra, hogy önmagadat népszerűsítsd! Például: az én írásaim jelentős eredményeket hoznak bitcoin-alapítók és vezetők számára – segítek nekik, hogy jobban kapcsolódjanak befektetőkhöz és partnerekhez.
Forrás: Az eredeti angol nyelvű cikk a Bitvocation Substack-oldalán jelent meg
Szerző: Philip Charter