Komoly növekedést produkált a Uniswap, mi állhat a háttérben?

A kriptopiac nemrég indult bikafutamában a bitcoin BTC Price BTC Price február 14. óta konszolidáció jeleit mutatja. Sokáig ugyanez a tendencia volt megfigyelhető a Uniswap grafikonján is, az elmúlt 24 órában azonban a kriptovaluta 40 százalékos növekedést könyvelhetett el.

A hirtelen kiugrás február 23-án, 15.24 órakor indult, 16.35-kor pedig 70%-os különbségnél érte el maximumát. Az árfolyam-emelkedés 7,19 dollárról rugaszkodott el, és egészen 12,19 dollárig sikerült felkapaszkodnia. A cikk írásakor a token 10,69 dolláron cserél gazdát. Ahogy az a lenti grafikonon is megfigyelhető, az árfolyamnövekedést a kereskedési forgalom azonnali megugrása követte – a volumen 1200%-kal nőtt.

Ebben a cikkben eláruljuk, mi lehetett az ok a defi-platform natív tokenjének gyarapodása mögött, és hogy mire kell ezután figyelniük a befektetőknek.

Mi áll a Uniswap növekedése mögött?

A Uniswap piaca sokáig konszolidált trendet mutatott, most azonban kapitalizációja több mint 40%-kal növekedett. A projekt most jelentette be a protokoll irányítási rendszerének átalakítására vonatkozó javaslatait. Ezt a Uniswap Alapítvány irányításért felelős vezetője, Erin Koen nyújtotta be. A javaslat célja a Uniswap governance modelljének „megerősítése és élénkítése”, valamint azon UNI tokentulajdonosok jutalmazása, akik a tokenjeiket stake-elik és delegálják.

uniswap arfolyam grafikon coingecko 2024. februar 23.
A Uniswap árfolyamgrafikonja február 23-án. Forrás: Coingecko.

Az árfolyam hirtelen kilövése nem sokkal a bejelentést követően történt. A javaslat értelmében, ha nincsenek jelentősebb ellenvélemények, akkor a snapshot szavazást 2024. március 1-jén, míg az on-chain szavazást március 8-án teszik közzé.

Fontos észben tartani, hogy az ilyen hirtelen kiugrásokat általában azonnali korrekció követi. Nem történt ez másképp most sem. Nem érdemes amiatt bánkódni, ha egy-egy hasonló emelkedésről lemaradtunk. Ha rögtön azt követően vásárolunk, általában nem számíthatunk már jelentősebb hozamra. Ennek ellenére hosszú távon egy stabil projektről van szó, a mostani kiugrásból viszont már kis valószínűséggel fognak profitálni a későn beszállók.

A 2018-ban indult Uniswap célja, hogy lehetővé tegye a felhasználók számára, hogy bármiféle centralizált fél nélkül folytathassanak kriptokereskedéseket. A Uniswap protokollja az Ethereumra épül, így a támogatott tokenek között is azok a valuták szerepelnek, amelyeket az Ethereum szabványa szerint hoztak létre.