Kriptós innováció devizakereskedőknek: a BitMEX FX perpetual swap részletes bemutatása

Mi az a lejárat nélküli swap tranzakció?

A perpetual swap avagy lejárat nélküli swap tranzakció a határidős ügyletek egyik speciális típusa. Egy futures típusú, azaz határidős ügyletben arra kereskedünk, hogy hogyan alakul majd egy adott termék/kripto/deviza árfolyama. Tehát mintha az adott napon fennálló 24 ezer dolláros bitcoin árfolyammal arra kötnénk határidős ügyletet, hogy 1 hónap múlva veszünk még 24 ezer dollárért bitcoint, bármennyi is lesz az árfolyam. Mivel arra számítunk, hogy növekszik az ár, ezért long pozíciót veszünk fel.

Ha arra kötünk határidős ügyletet, hogy egy hónap múlva 24 ezer dollárért adunk el bitcoint, mert az árfolyam csökkenésére számítunk, akkor short pozíciót veszünk fel. Ennek a speciális formája a perpetual swap, azaz a lejárat nélküli swap tranzakció. Ebben a swap tranzakciónak nincs lejárati ideje, tehát nem kell újra meg újra felvennünk egy short vagy long pozíciót.

Hogyan működik pontosan a lejárat nélküli swap?

A lejárat nélküli swapben nem csak az a fontos különbség, hogy nincs lejáratuk, de az is, hogy ezeknél a mögöttes eszközök spot árához kötik a szerződéses árat. Mivel nincs lejárati dátum, ezért a tőzsdék általában árrögzítéses rendszert alkalmaznak, egy finanszírozási (funding) ráta segítségével egyensúlyban tartják a lejárat nélküli swapeken belül a rövid és hosszú pozíciókat. Tehát ne legyen az, hogy mindenki csak shortol vagy mindenki csak long pozíciót vesz fel. Egyedi felhasználási módja a lejárat nélküli swapnek a forex, amikor devizapárokra veszünk fel lejárat nélküli long vagy short pozíciókat.

Az, hogy milyen módon tartják egyensúlyban a perpetual swap árát a mögöttes termék árát és mennyi a finanszírozási (funding) ráta, az tőzsdénként változik. A következő  cél:

  • Ha a perpetual swap a mögöttes termék ára feletti áron kereskedik, akkor a finanszírozási (funding) rát pozitív lesz. Így a long pozícióban lévők fizetnek a shortolóknak, ezzel az eladást ösztönzik és a vételt akarják kevésbé vonzóvá tenni. Így pedig a perpetual swap ár egy szintre kerül a mögöttes termék árával.
  • Ha a perpetual swap a mögöttes termék alatti áron kereskedik, akkor a finanszírozási (funding) ráta negatív lesz. A shortolók fizetnek a long pozícióban lévőknek és így az eladás lesz kevésbé vonzó, a vétel pedig ösztönzésre kerül. Megint elérve a célt, hogy a swap ára egy vonalba kerüljön a mögöttes termék árával.

Funding rate

A BitMEX FX perpetual swap ügylete

A BitMEX az első olyan kriptotőzsde lett, amely lejárat nélküli határidős ügyleteket tesz elérhető 12 különböző devizapárra, közte az EUR/USD, EUR/CHF, USD/CHF, NZD/USD devizapárokra. Fontos, hogy ezen szerződések esetén a tőkeáttétel maximális értéke 50-szeres és az elszámolás bitcoinban vagy USDT-ben történhet. A nagy előnye annak, hogy az elszámolás kriptovalutában történhet az, hogy éjjel-nappal mehet a lejárat nélküli swap kereskedés, hiszen fiat pénzekhez már egyszer sem kell majd nyúlni. Amennyiben az FX piac bezár pénteken, akkor hétvégén a pénteki záró árfolyammal zajlik a kereskedés.

Fontos tudnivaló, hogy minden más lejárat nélküli ügylethez hasonlóan a BitMEXnél ezeknél a termékeknél is van finanszírozási (funding) díj fizetés a kereskedőknek az azonnali piaci árak és a lejárat nélküli ügyletek értékének különbözete alapján, ahogy fentebb részletesen le is írtuk.

A működési elv

A BitMEX FX perpetual swap működésének megmutatásához vegyük példaként az EUR/USD párt, amelynek lejárat nélküli swap ára a minden percben számolt árfolyamon, azaz a .BEURUSD Indexen alapul a BitMEXnél. Minden lejárat nélküli swap szerződés nagyjából 0.0001 XBT (bitcoin másként) értékkel bír minden 1 dollár után. A finanszírozás minden 8 órában kerül levonásra vagy jóváírásra. Az árfolyam alakulásának megfelelően a long pozíciókat felvevők fizetnek a short pozícióban lévőknek finanszírozást és fordítva. Hasonlóan a bevezetőben leírthoz, amikor ilyen ügyletet kötünk, el kell döntenünk, hogy az árfolyam emelkedésére vagy esésére számítunk. Akár ötvenszeres tőkeáttételt is használhatunk, azaz a kereskedőknek nem kell 100%-át befizetniük a fedezetüknek.

A BitMEX FX perpetual swap típusai

Alapvetően a BitMEX három típusú lejárat nélküli FX ügyletet kínál:

  • Quanto szerződések: ez egy olyan termék, amelyben a benne foglalt párt két eszközben denominálják, viszont a rendezés egy harmadik, úgynevezett “quanto” eszközben történik.Ez többnyire a BitMEX esetén az XBT azaz a bitcoin. A Quanto FX swapek rendelkeznek egy fix XBT szorzóval, azaz a kereskedő egy bizonyos mértékű árfolyamváltozás után veszít vagy kap egy bizonyos számú satoshit. Az amerikai dollár/indiai rúpia páron kötött 1 long perpetual ügylet után a kereskedő 1 satoshit kap minden 0.0001 felfelé irányuló ármozgás után.
  • Inverz szerződések: ezek a szerződések attól inverzek, hogy a kereskedő/felhasználó befizet egy bizonyos kriptovalutát, mint fedezet, de nem ebben a kriptoban történik az elszámolás.
  • Lineáris szerződések: igazából a legfontosabb jellemzőjük ezeknek a szerződéseknek, hogy itt mondjuk USDT-ben és hasonló stabilcoinokban történik az elszámolás

A szerződéses feltételek

A legfontosabb feltétele egy ilyen ügyletnek az, hogy nincs lejárata. Fontos figyelni arra, hogy milyen időközönként történik a funding, milyen a várható funding ráta (ez valahol a -0.025% és 0.025% körül mozog) és kifejezetten fontos a tőkeáttétel nagyságára odafigyelni. Ismernünk kell a szerződés nagyságát, tehát milyen léptékben lehet beszállni, mi a minimális kereskedési ár. Ezek mind egyértelműen meg vannak fogalmazva a BitMEX oldalán.

Kereskedés lejárat nélküli FX swappel

Nagyon fontos tudni, hogy a BitMEX lejárat nélküli FX swap ügylet tőkeáttételes ügylet. Tehát komoly veszteség is összehozható rövid idő alatt, ezért csak tapasztalt kereskedőknek érdemes próbát tennie vele. Kockázatos ügyleteknek mondhatjuk őket, mert lehetővé teszik a kereskedők számára, hogy rövid- és hosszútávú ármozgásokra spekuláljanak időkorlátok, lejárati idő nélkül. Egyik további előnyük még az is, hogy bármilyen irányú árfolyammozgások esetén lehet hasznot generálni velük. Összességében azt javasoljuk mindenkinek, hogy mielőtt perpetual swap ügyletbe vág bele, mindenképpen nézzen utána, hogy mibe fektet és ha szükséges, inkább kérjen profi szakértői segítséget. Mert lehetséges, hogy a teljes tőkéjét elveszíti rövid idő alatt, főleg a tőkeáttétel miatt.

Akik viszont már rendelkeznek néhány évnyi devizapiaci kereskedési tapasztalattal, nekik a BitMEX perpetual swap kiváló lehetőség arra, hogy a FX piaci szakértelemmel bitcoinban és más kriptókban profitáljanak.