Minden ötödik lengyel fektetett már kriptóba – vita a Bitcoin-törvény kapcsán

Az elmúlt hetekben a lengyel parlamentben (Sejm) folytatott élénk vita során bebizonyosodott, hogy a lakosság mintegy 18–20%-a már kipróbálta a kriptovalutákkal való kereskedést, vagy érintkezett ilyen jellegű eszközökkel. A Bitcoin és más digitális valuták szabályozására irányuló törvényjavaslat (1424. számú) azonban megosztja a politikai és szakmai közösségeket. Vannak, akik szerint elengedhetetlen a befektetői védelem, míg mások a túlzott szabályozás és a vállalkozások esetleges kivándorlása miatt aggódnak.

Minden ötödik lengyel befektetett kriptóba

A parlamenti vitán Jurand Drop helyettes pénzügyminiszter rámutatott a helyzet komolyságára: „Lengyelországban a polgárok 18%-ának már van kriptoeszközzel kapcsolatos tapasztalata.” Ugyanakkor rámutatott egy aggasztó tényre is: „A befektetők 20%-a valamilyen csalás vagy visszaélés áldozatává vált.” Drop ezért hangsúlyozta a szabályozás szükségességét a kriptoeszközök piaci átláthatóságának és a befektetővédelem erősítése érdekében.

A javaslat kulcselemei és vitapontjai

Az új törvény szándéka az Európai Unió MiCA-szabályozási csomagjának nemzeti bevezetése Lengyelországban. A javasolt eszközök között szerepel a kriptotőzsdékre kivetett 0,5%-os bevételi illeték, amelyet a külföldi platformok csak egyszeri, mintegy 5000 USD-s díj formájában hárítanának — ez komoly versenyhátrányt eredményezhet a helyi cégek számára. Emellett a tervezet a pénzügyi felügyeletet ellátó KNF-re ruházná a kriptopiac felügyeletét, amit a szakemberek “kritikus és nem mindig támogató” szerepként jellemeztek.

Kapcsolódó tartalom: Lengyelország beelőzte Salvadort a Bitcoin ATM-ek számában

Veszély? Lehetőség?

A helyi kriptós közösség körében jelentős aggodalom tapasztalható. A túlzott szabályozás nem csak a piaci verseny rovására mehet, hanem akár a vállalati jelenlét Lengyelországban való csökkenéséhez is vezethet. Janusz Kowalski (PiS) szerint az új törvény ahelyett, hogy elősegítené a digitális innovációt, ellehetetlenítheti azt.

Fontos törekvésként említette annak lehetőségét, hogy az ország kriptoszakértőinek ne kelljen külföldi, kripto-barát országokban (például Csehország, Málta vagy Németország) dolgozniuk, hanem itthon is érvényesülhessenek.

Politikai játszmák és jövőbeli forgatókönyvek

A törvény szavazása után a PiS által támogatott Karol Nawrocki államfő is vétót helyezhet majd kilátásba, ha a tervezet nem módosul érdemben. Kowalski aggályainak lényege, hogy a jelenlegi verzió túl sok – Brüsszelben nem szereplő – elemet tartalmaz (az úgynevezett „EU+nulla” elvet követve, vagyis csak az uniós szabályokat átvenni, nem pedig további nemzeti szigorításokat hozzáadni). Szerinte ez hosszú távon megakadályozhatja a kriptoeszközök fejlődését Lengyelországban.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ