Lopott NFT-kkel kereskednek tizenéves gyerekek, a pénzt autókra és szerencsejátékokra költik

„Ezek csak gyerekek”– gondolhatjuk naivan, majd csaphat minket pofán az igazság, miszerint ezek a gyerekek több millió dollárt akasztanak le NFT-lopással. A megszerzett pénzt a visszafogottabb diákok arra használják, hogy iskolatársaikat lefizessék a leckéjük megoldásáért, az extrémebbek pedig autót, mobiltelefonokat, dizájner cuccokat vásárolnak, de olyan is akad, aki pókerbe és videojátékokba rakja pénzét.

Ahhoz, hogy a tinédzserek módszerét megértsük, tisztában kell lennünk azzal, mit is jelent az “NFT Draining”. Nos, az NFT-kről valószínűleg mindenki hallott már. Ezek olyan nem-helyettesíthető-tokenek, melyekből a legnépszerűbbek pont olyan szerepet töltenek be, mint egy eredeti 18. századi festmény, vagy a legértékesebb Yu-gi-oh kártya. Amennyiben birtokolsz NFT-t, annak a tulajdonjogát is birtoklod, ami kódsorba írt bizonyítéka annak, hogy az adott darab csakis a Tiéd. Általában kollekciókban jelennek meg, és a legnépszerűbbek több millió dollárt is érhetnek. Mondhatjuk úgy is, hogy a mai digitális világ eljöttével a hagyományos bélyeggyűjtés helyett most már nagyobb buli NFT-ket gyűjteni.

Egy új eszköz megjelenésével pedig természetesen kéz a kézben jár valamilyen módszer annak az eszköznek az eltulajdonítására is.

Itt jön képbe a fent említett “NFT Draining”, aminek több formája is létezik. Egyik például egy NFT vásárlásnak álcázott tranzakció, amely során az áldozat azt feltételezi, hogy a tranzakció végbemenetelével és a gas díjak kifizetésével értékes NFT-hez jut, azonban ennek pont az ellenkezője történik, és az aláírás után a vásárló NFT-je kerül át a csaló tárcájába. Az aláírással ugyanis egy olyan szerződés jön létre, mely hozzáférést ad a tranzakció másik résztvevőjének az áldozat tárcájához és ezáltal a tárcában lévő eszközök – tokenek – kiutalását is lehetővé teszi számára.

Újságírónak adta ki magát, pillanatok alatt 1 milliót kaszált

Vegyük az Orbiter Finance esetét. A múlt hónapban egy magát egy kriptohírekkel foglalkozó oldalnak kiadó állítólagos újságíró felvette a kapcsolatot a hírportál egyik Discord moderátorával, és megkérte, hogy töltsön ki egy űrlapot. A moderátor nem tudta, hogy ezzel az egyszerű cselekedettel átadja a Discord-szerverük feletti irányítást.

Miután bejutott, az elkövető befagyasztotta más adminok irányítását a szerver felett, és korlátozta a közösség tagjainak üzenetküldési lehetőségét. Ezután közzétett egy bejelentést, miszerint egy (hamis) airdrop közeleg, és ezzel mindenkit egy adathalász weboldalra csalt, amelynek egyetlen célja az NFT-k ellopása volt. És ez működött is. Összesen egymillió dollár értékű NFT-t és tokeneket lopott el egy szempillantás alatt, amit a csapat valódi tagjai tehetetlenül néztek végig.

Az NFT-s átverések már 73 millió dollárt hoztak az elkövetők számára

Az Orbiter-támadás csak egy újabb példa az NFT-draining-gel és kompromittált Discord-szerverekkel vagy Twitter-fiókokkal kapcsolatos átverések hosszú sorában. Az OKHotshot néven ismert NFT elemző és biztonsági szakértő által gyűjtött adatok azt mutatják, hogy 2021 decembere óta legalább 900 Discord szervert kompromittáltak adathalász-támadások végrehajtására – az utóbbi három hónapban figyelemre méltó emelkedő tendenciával.

A PeckShield által gyűjtött adatok és a Dune Analytics elemzései szerint az ilyen támadások legalább 32 000 áldozat pénztárcáját érintették az elmúlt kilenc hónapban. A támadók összesen 73 millió dollár értékben loptak el NFT-ket és tokeneket.

A legtöbb támadás mögött tizenéves diákok állnak

Az adathalász-támadások szervezői először a Telegram és a Discord felé veszik az irányt, ahol számos különböző típusú drainer fejlesztői által üzemeltetett csatornát találnak. Felveszik a kapcsolatot a fejlesztővel, és megvásárolják a drainereket, amelyek egy weboldalba integrálható kódkészlet formájában jelennek meg, miközben általában vállalják, hogy a bevétel 20-30%-át a fejlesztőnek adják. Ezután a saját módszereikkel – az egyik a fentebb ismertetett álhíroldali példa – kompromittálnak egy Discord-szervert vagy Twitter-fiókot, és egy hamis, az NFT drainer kódját tartalmazó weboldalt hirdetnek, hogy ellopják az NFT-ket és mindent, amire csak rátehetik a kezüket

…teszik ezt akkor, amikor nem a házi feladatukat írják.

“Az elkövetők 95%-a ugyanis 18 év alatti, középiskolás diák” – mondta egy Plum néven ismert álnevű biztonsági kutató, aki az OpenSea nevű NFT-piactér bizalmi és biztonsági csapatában dolgozik, hozzátéve, hogy ezért a nyári szünetben általában megnő a támadások száma.

„Személyesen beszéltem jó néhányukkal, és tudom, hogy még mindig iskolába járnak” – közölte. „Többükről láttam képeket és videókat az iskolájukból. Beszélnek a tanáraikról, arról, hogy megbuknak az órákon, vagy hogy meg kell csinálniuk a házi feladatot”.

„[A megszerzett pénzből] vesznek egy laptopot, néhány telefont, cipőt, és hatalmas összegeket költenek el a Robloxon. Többnyire ugyanis mindannyian Robloxot játszanak. Felszereléseket, skineket, újabb videojátékokat és hasonló dolgokat vesznek.” – mondta Plum.

Hozzátette, hogy gyakran vásárolnak kripto ajándékkártyákat is a Bitrefill nevű ajándékkártya-piactéren, több ezer dollárt költenek Uber Eats-re, dizájner ruhákat vásárolnak, és fizetnek másoknak, hogy megcsinálják helyettük a házi feladatukat. Néha még autót is vesznek, amit még nem is tudnak vezetni, a legbátrabbak pedig szerencsejátékokkal is kísérleteznek.

„Akár 40 000 dollárt is feltesznek egy-egy online pókerjátszmában, és egy Discord-híváson keresztül közvetítik azt az összes többi gyereknek.”

De hogyan ússzák meg?

A diákok cseles módon úgy próbálják eltüntetni a nyomokat, hogy alacsonyabb jövedelmű országokban élő embereknek fizetnek azért, hogy saját személyes adataikkal regisztráljanak a tőzsdéken, így nem tudják őket lenyomozni, amikor kiutalják a megszerzett összeget.

Arra vonatkozóan, hogy a kis elkövetők miért gondolják, hogy megúszhatják az ilyen támadásokat, Plum azt válaszolta, hogy „legyőzhetetlennek érzik magukat, azt gondolják, senki sem érhet hozzájuk”.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ