A Bitstamp lehet a következő áldozata a magyar kriptovaluta-törvénynek

A napokban óriási port kavart a Revolut döntése, mely szerint azonnali hatállyal megszüntetik kriptovaluta-szolgáltatásaik működését Magyarországon. A döntés értelmében közel kétmillió felhasználó számára befagyasztották a kriptovalutákat, melyeket sem eladni, sem kiutalni nem lehet, vagyis ameddig nem születik megoldás a július elsején életbelépő magyarországi kriptovaluta-törvényre, addig a felhasználók konkrétan nem tudnak hozzáférni eszközeikhez.
A digitális eszközök abúzusának a Bitstamp lehet a következő áldozata, mely hiába rendelkezik MiCA-kompatibilis, európai engedéllyel, váratlanul letiltotta a kereskedést a magyar ügyfelek számára.
Kivonulásra készülhet a Bitstamp is
Július elsején lépett életbe az a törvénymódosítás, amely a magyarországi kriptoeszköz-szolgáltatók működését alapjaiban változtatta meg. Az új szabályok értelmében minden, Magyarországon aktív szolgáltatónak teljesítenie kell a MiCA (Markets in Crypto-Assets) előírásait, és külön engedélyt kell szereznie a Magyar Nemzeti Banktól (MNB). Aki ezt elmulasztja, akár két év börtönnel is számolhat.

Bitstamp is zárolja a kereskedést magyar ügyfeleknek – újabb kriptós szolgáltató lép vissza a hazai piacról a szigorú szabályozás miatt.
A Robinhood által nemrégiben felvásárolt Bitstamp bár szerepel az MNB listáján, mégis leállította szolgáltatásai bizonyos részét a magyar ügyfelek számára. A váltó közlése alapján kizárólag a be- és kiutalás, valamint a stakelés és kölcsönzés érhető el, mint szolgáltatások, a digitális eszközök megvásárlása és eladása már nem.
Várhatóan nem a Revolut és nem a Bitstamp azok a kizárólagos platformok, amelyek léptek a magyar kriptovaluta-ellenes törvénymódosításra, ugyanakkor az olyan váltók, mint a Binance és a Bitget, egyelőre még nem közöltek semmit.
Megkerestük a Revolut magyarországi community managerét is, cikkünk írásáig azonban még nem kaptunk választ, milyen terveik vannak kis hazánkkal a közeljövőben, és mikor férhetnek hozzá legközelebb a magyar ügyfelek eszközeikhez.
Európa nyit, Magyarország zár a digitális eszközök szempontjából
Miközben az Európai Unió a MiCA bevezetésével épphogy egységesíti és átláthatóvá teszi a kriptopiacot, Magyarország a túlzott szabályozással éppen az innovációt és a versenyképességet fojtja el. A trend egyértelmű: a szigorodó hazai szabályozás miatt a legnagyobb, nemzetközi szereplők is inkább kivonulnak, mintsem, hogy kockáztassák a büntetéseket vagy a reputációjukat.
Érdekesség, hogy több nagy nemzetközi tőzsde – például a Bybit – már elindította saját, teljesen MiCA-kompatibilis platformját az EU-ban, amely 29 országban legálisan működik. Mégis, a magyar piacról a szereplők sorra vonulnak ki, mert a helyi jogértelmezés és a szankciók kockázata túl nagy.
A jelenlegi helyzet újra rávilágít a kriptovilág egyik alaptételére: „Not your keys, not your crypto.” A központosított szolgáltatók bármikor elveszíthetik működési jogukat, a felhasználók pedig egyik napról a másikra maradhatnak hozzáférés nélkül a vagyonukhoz. Magyarország jelenlegi szabályozási politikája nemcsak a kriptószektort, hanem a digitális pénzügyi innováció egészét sodorja veszélybe – miközben a világ többi része éppen most nyit a digitális eszközök felé.