Már PayPal adománnyal is csökkenthetjük az amerikai államadósságot

A lelkes amerikai állampolgárok most már a Venmón és a PayPalon keresztül is segíthetnek csökkenteni az egyre duzzadó amerikai államadósságot. Az amerikai pénzügyminisztérium Pay.gov oldalán történő fizetés nagy lépés, de a kritikusok szimbolikusnak nevezik a kezdeményezést, amely nem fog változtatni a növekvő hiányon.
- Már PayPalon keresztül is csökkentheted az amerikai államadósságot
- Egekben az államadósság
- Valódi változás vagy kétségbeesett segélykiáltás?
PayPalon keresztül is csökkentheted az amerikai államadósságot
A Venmo és a PayPal felhasználói mostantól közvetlenül az amerikai kormánynak küldhetnek pénzt, hogy segítsenek az országnak kifizetni a 36,6 billió dolláros, egyre csak duzzadó államadósságot. A digitális fizetési platformokat a Pay.gov oldal elérése után lehet használni.
Az „Adományok az államadósság csökkentésére” program már 1996 óta létezik, de a három évtized alatt az amerikai állampolgárok mindössze 67 millió dollárt adományoztak – ez elenyésző összeg a tízbilliós mérethez képest. A digitális hozzáférés könnyedsége azonban nem kizárt, hogy mozgósítja a hazafias érzelmű állampolgárokat, ezáltal további milliókat gyűjtve.
you can venmo the United States to help pay off the national debt pic.twitter.com/UBfSvbAIx0
— Jack Corbett (@jackcorrbit) July 23, 2025
Egekben az államadósság
Az USA államadóssága 2010 óta közel megduplázódott. A pénzügyminisztérium szerint az adósság 87%-os emelkedése és a tendencia veszélyeztetheti Amerika költségvetési stabilitását és fenntarthatóságát. A kilátások pedig közel sem rózsásak: a Kongresszus Közös Gazdasági Bizottsága szerint a teljes adósság csak az elmúlt évben másodpercenként közel 55 000 dollárral nőtt.
Jelenleg minden egyes amerikaira 107 594 dollár adósság jut. A tendencia megfordítása nem lenne könnyű feladat, és komoly megszorításokkal járna. A helyzetet pedig tovább nehezíti az elöregedés, az egészségügy növekvő terhei és a költségvetéstervezés során elkövetett hibák.
Nemrég Donald Trump aláírta a „Big, Beautiful Bill”-t, amely 5 trillió dollárral emelte meg az adósságplafont. Ez várhatóan további 3,4 trillió dollárral növelheti az államadósságot. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal kimutatása szerint az új törvény miatt 2034-re több mint 10 millió amerikai maradhat biztosítás nélkül.
A demokrata frakcióvezető, Chuck Schumer szerint az adósságplafon emelése egy „csúnya árulás”, amely veszteség az országnak, és politikai veszteség lehet a republikánusoknak is.
Ezzel szemben a konzervatív törvényhozók továbbra is védelmezik a jogszabályt, azt állítva, hogy szükséges volt annak elfogadása az amerikaiak millióit sújtó adóemelések megakadályozásához. A támogatók szerint az amerikai gazdaság felül fogja múlni a negatív előrejelzéseket, és nagyobb adóbevételeket generálhat a hiány csökkentésére.
Az adósságplafont egyébként pártfüggetlenül már többször módosították – ezzel mindig politikai muníciót adva az aktuális ellenzék kezébe.
Valódi változás vagy kétségbeesett segélykiáltás?
Az adományokat önkéntes alapon várják, de a kritikusok szemében ezek az egyéni hozzájárulások – függetlenül a résztvevők számától – nem lesznek képesek érdemben megváltoztatni az ország lefelé tartó költségvetési pályáját.
„Ha minden amerikai most azonnal 1000 dollárt adományozna, az még mindig nem jelentene jelentős összeget.”
– mondta Shawn French, a The Determined Society podcast házigazdája, aki szerint a lépés inkább kétségbeesett próbálkozás, mintsem átgondolt stratégia.
Számos ismert piaci szereplő – köztük Elon Musk és Ray Dalio – figyelmeztetett már az államadósság veszélyes következményeire. Musk a plafonemelést látva nyíltan kritizálta Trumpot, míg Dalio egy közelgő „halálspirál” típusú pénzügyi válságra figyelmeztetett.
Samson Mow, a JAN3 nevű bitcoin-technológiai cég vezérigazgatója az adómányozást egyenesen haszontalannak titulálta. Szerinte az egész olyan, mintha valaki a bitcoint egy „égetési címre” küldené. Egy visszafordíthatatlan kriptotranzakcióra, amely végleg eltünteti a tokeneket.
A közkeletű vélekedéssel ellentétben az amerikai gazdaságot önmagában nem a magas adósságszint fenyegeti, hanem a mesterséges monetáris és hitelbővülés, amelyet nem támogatnak valódi megtakarítások. A megnövekedett megtakarítások eredményeként megvalósuló hitelezés alapvetően stabil gazdasági növekedést hordozhatna. Azonban a pénz és a hitelek mesterséges bővítése a központi bank monetáris politikája miatt jön létre. Ezért inkább a „monetáris politika”, mintsem az adósság nagysága jelent veszélyt a gazdaságra.