Már minden tizedik embernek van kriptója: A digitális eszközök térnyerése megállíthatatlan?

A kriptovaluták elterjedése új szintre lépett, és már több mint 824 millió ember, vagyis a világ népességének több mint 10%-a rendelkezik valamilyen digitális eszközzel. Egy új tanulmány szerint a növekedés mögött elsősorban a Bitcoin iránti megnövekedett kereslet, az intézményi befektetések megugrása és az egyszerűbb befektetési lehetőségek megjelenése áll.
A bitcoin továbbra is dominálja a piacot
Egy tanulmány szerint a Bitcoin (BTC) a legnépszerűbb kriptovaluta, amelyet világszerte 422–455 millió ember birtokol, vagyis a világ lakosságának körülbelül 5%-a. A Bitcoin népszerűségét elsősorban az értékmegőrző szerepe és az infláció elleni védelemként való alkalmazása növelte meg, különösen a gazdasági bizonytalanságok idején. A kutatás arra is rámutatott, hogy a tényleges tulajdonosi kör ennél is szélesebb lehet, mivel sokan közvetetten is kapcsolatba kerülnek a kriptovalutákkal, például házastársuk vagy partnerük révén. Ez az „asszociatív tulajdonlás” egyes becslések szerint jelentősen növeli a valós tulajdonosok számát.
Egyre több nő lép be a kriptovaluta piacra
A kriptovaluták világát sokáig a fiatal férfiak uralták, de ez a helyzet lassan változni látszik. A tanulmány szerint a 26 és 45 év közötti nők körében a Bitcoin-tulajdonosok aránya már eléri a 13%-ot, bár a közvetlen tulajdonlás ennél valamivel alacsonyabb.
A növekvő női részvétel mögött a kriptovaluták egyre nagyobb elfogadottsága és az egyszerűbb befektetési lehetőségek állnak. A hagyományos pénzügyi intézmények által kínált Bitcoin ETF-ek megjelenése például nagyobb bizalmat ébresztett az új befektetőkben, így egyre többen nyitnak a digitális eszközök irányába.
A vállalatok és intézmények is aktívan vásárolnak Bitcoint
Az intézményi érdeklődés óriási szerepet játszott a kriptovaluták növekedésében. Az amerikai spot Bitcoin ETF-ek bevezetése igazi fordulópont volt, hiszen ezek szabályozott és könnyen hozzáférhető módon nyitották meg az utat a nagy befektetők előtt. A Bitcoin egyre nagyobb teret nyer a vállalati szektorban is. Míg 2020-ban mindössze 13 nyilvánosan működő vállalat rendelkezett összesen 34 359 Bitcoinnal, addig 2024 végére már 69 cég birtokolt összesen 590 000 Bitcoint. Ez nemcsak az intézményi érdeklődés látványos növekedését mutatja, hanem azt is jelzi, hogy a vállalatok egyre inkább hosszú távú értéktartó eszközként tekintenek a Bitcoinra. A jelentés azt is felvázolja, hogy ha a tíz legnagyobb amerikai vállalat csak a készpénzállományának 5%-át Bitcoinba fektetné, akkor 40 milliárd dollár áramolna a piacra, ami a Bitcoin teljes jövőbeni kínálatának közel 2%-át tenné ki.
Kapcsolódó tartalom: Ha minden amerikai milliomos akarna 1 bitcoint, nem lenne elég
Állami szintű Bitcoin-felhalmozás a küszöbön?
Egyre több ország kezd el potenciális tartalékeszközként tekinteni a Bitcoinra. A tanulmány szerint, ha az államok csak az aranytartalékuk 5%-át Bitcoinba konvertálnák, akkor ez 153 milliárd dolláros tőkebeáramlást eredményezne – ami meghaladná az összes amerikai Bitcoin ETF jelenlegi összértékét. A tanulmány készítői szerint a Bitcoin több szempontból is előnyösebb lehet, mint az arany, hiszen:
– Nonstop elérhető és azonnal elszámolható,
– függetlenül tárolható,
– rendkívül likvid,
– korlátozott mennyiségben elérhető,
– egyszerűen ellenőrizhető a hitelessége.
„ A bitcoin sokkal életképesebb szuverén tartalékeszköz, mint az arany, és várhatóan középtávon egyre nagyobb arányban váltja majd ki azt. Jelenleg az arany előnye a likviditás, de a következő évtizedben ezt a Bitcoin is elérheti.” – áll a jelentésben.
Összegzés: A kriptovaluták további térnyerése várható?
A jelentés szerint a kriptovaluták térnyerése töretlenül folytatódik, amit számos tényező támogat. Az egyre szélesebb társadalmi elfogadás és az intézményi szereplők növekvő jelenléte jelentős lendületet ad a piacnak, miközben a fejlesztések révén egyszerűbbé és felhasználóbarátabbá válik a belépés a digitális eszközök világába. Emellett folyamatosan bővülnek a kriptovaluták gyakorlati felhasználási lehetőségei, ami tovább növeli vonzerejüket. Ahogy ezek az innovatív megoldások egyre mélyebben beépülnek a pénzügyi rendszerbe, a digitális eszközök szerepe várhatóan még meghatározóbb lesz a befektetési és megtakarítási stratégiákban.