Megint visszatért a mémcoin őrület a piacra – mi lesz ebből?

Az utóbbi hetekben ismét fellángolt a mémcoin őrület a kriptovaluták piacán – legalábbis erre utal az blokklánc elemzésekkel foglalkozó Santiment legfrissebb jelentése. A vállalat adatai szerint az internetes beszélgetésekben a mémcoinok említése elérte az idei év legmagasabb szintjét, megelőzve még a Bitcoint is.
Szerencsejátékos üzemmódba kapcsolt a piac
Ez azt jelzi, hogy a piac hangulata ismét a szerencsejátékos üzemmódba kapcsolt: sok befektető a gyors nyereség reményében száll be a magas kockázatú tokenekbe, háttérbe szorítva a hosszú távú gondolkodást.
Brian Quinlivan, a Santiment marketingigazgatója szerint ez klasszikus jele annak, hogy sokan nem stratégiai döntések, hanem puszta spekuláció alapján fektetnek be. „Az emberek inkább kockáztatnak a kis piaci értékű, ingadozó tokenekkel, hátha nagyot kaszálnak, minthogy stabilabb, kiszámíthatóbb eszközökkel dolgozzanak” – írja blogbejegyzésében.
Mi áll a háttérben?
A mémcoinok – mint például a Dogecoin vagy a Shiba Inu – mindig is az internetes kultúra vicces, sokszor értelmezhetetlen részei voltak. De időről időre képesek hatalmas tömegeket megmozgatni. Idén ez különösen igaz volt április végétől, amikor újabb tőzsdei ETF-kérelmek érkeztek a Dogecoinra vonatkozóan az Egyesült Államokban. Bár az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) döntése csak június közepére várható, a spekulánsok már most felfokozták a DOGE körüli aktivitást.
A Santiment adatai szerint a Dogecoin említései a közösségi médiában három hónapos csúcsra ugrottak. Történt ez azután, hogy áprilisban látványosan csökkent az érdeklődés iránta.
Pump.fun és a kereskedési volumenek
Az úgynevezett Pump.fun platform is sok figyelmet kapott. Ez egy mémcoin indítófelület, amelynek decentralizált tőzsdéje, a PumpSwap, rekord havi forgalmat ért el: márciusban még csak 1,7 milliárd dollárnyi kereskedést bonyolított, áprilisra ez az érték már 11 milliárdra nőtt.
A platform felívelését részben Donald Trump januárban elindított mémcoinja is hajtotta, amely rövid időre új lendületet adott a teljes szektornak. Az érdeklődés ugyan azóta kissé alábbhagyott, de az adatok alapján még mindig sokan próbálnak gyors profitot kicsikarni ezekből a szinte teljesen spekulatív eszközökből.
Mit jelent ez az átlagos befektető számára?
Fontos különbséget tenni a hosszú távú kripto-befektetések – mint a Bitcoin vagy az Ethereum – és a mémcoin jellegű tokenek között. Előbbiek mögött technológia, közösség és hosszú távú vízió áll, utóbbiak pedig gyakran pillanatnyi hype-ok, viccek vagy mémek termékei.
Ha valaki mégis úgy dönt, hogy belevág egy ilyen eszköz vásárlásába, érdemes azt nem befektetésként, hanem inkább szórakozásként kezelni. Akárcsak egy lottószelvényt. A nyereség lehet gyors és látványos, de a veszteség is könnyen bekövetkezhet.
A 2025-ös mémcoin hullám újra megmutatta, hogy a kripto világában időről időre eljön a szerencsejátékos szezon. Ez nem feltétlenül baj – de csak akkor, ha tisztában vagyunk a kockázatokkal. Aki valóban hosszú távon szeretne építkezni, annak érdemes megmaradni a fundamentálisan erős projektek mellett, és csak a játékpénzt kockáztatni a mémvilágban.